Yerli imkanlarla üretildi! 10 kat daha maliyetli

kolluk

New member
Yerli imkanlarla üretildi! 10 kat daha maliyetli SBTÜ Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Temel Bilimler Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Fatih Kılıçaslan, 3 yıl evvel bakılırsavli olduğu Kastamonu Üniversitesinde “Vakum İndüksiyon Ergitme ve Melt Spinner Cihazı” projesini başlattı.

ondan sonrasında SBTÜ’de nazaranve başlayan Kılıçaslan, projeyi üniversitenin Sivas Organize Sanayi Bölgesindeki laboratuvarında takımıyla hayata geçirmeyi başardı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun da (TÜBİTAK) takviyesiyle büsbütün yerli imkanlarla geliştirilen aygıt, medikal, savunma, havacılık ve otomotiv sanayi başta olmak üzere birfazlaca bölümün ham hususunu oluşturan titanyum, nikel ve kobalt temelli harika alaşımları üretiyor.

Kılıçaslan, aygıtın, kelam konusu harika alaşımların yüksek vakum ve hami gaz altında dökümü, ısıl ve sinterleme süreçlerinin yapılması, süratli katılaştırılmış metalik şeritlere dönüştürülmesi ile üretilen numunelerin esirgeyici materyalle PVD (Fiziksel buhar biriktirme) biçiminde kaplamasına imkan sağladığını söylemiş oldu.

Büsbütün yerli, 10 kat daha az maliyetli

Aygıtın bu özelliğiyle 4 ana vazifesi bünyesinde barındıran kompakt bir yapıya sahip olduğuna dikkati çeken Kılıçaslan, şu ayrıntıları verdi:


“Biz bu aygıtı büsbütün yerli imkanlarla geliştirdik ve şu anda laboratuvarımızda da etkin olarak kullanıyoruz. Harika alaşımların üretiminde kullanılan 4 aygıtın temel özelliklerini birebir anda bünyesinde barındıran bir aygıt. Yani bu aygıtları almak istediğinizde piyasada her birine ortalama 100 bin dolar civarında bir fiyat veriyorlar. ötürüsıyla her bir aygıtı başka ayrı satın almaya kalksaydık toplamda yaklaşık 400 bin dolar fiyatında bir maliyet karşımıza çıkacaktı. Biz bu aygıtı kendi bünyemizde, yerli imkanlarla 30-40 bin dolar maliyete geliştirmiş olduk. Aygıtta çeşitli formlarda üretilen muhteşem alaşımlar biroldukça alanda kullanılıyor. Şerit formunda üretilen süratli katılaştırılmış manyetik materyallerden sert olanları mıknatıs üretiminde, yumuşakları yüksek güç tasarruflu elektrikli motorlarının ve trafoların üretiminde kullanılıyor. Eloktromanyetik kalkanlama özelliklerinden dolayı havacılık ve savunma endüstrinde kullanımları da mevcuttur.”

Bu makinede üretilen titanyum, nikel ve kobalt asıllı harika alaşımların da bir daha havacılık, savunma ve otomotiv endüstrinde kullanıldığını aktaran Kılıçaslan, “Bu gereçlerin, dental ve medikal implant imalinde kullanıldığı da biliniyor. Biz bunların hepsini laboratuvar ortamında geliştirdiğimiz bu aygıtta yapabiliyoruz.” dedi.

Üniversite bünyesinde süratli katılaştırılmış bu gereçlerin iktisada kazandırılmasına yönelik çalışmaların da yapıldığını lisana getiren Kılıçaslan, “Bu materyallerin endüstriyel ölçekte üretilmesini, yurt içi ve dışı pazarlarda satılmasını epeyce istiyoruz. İnşallah yakın vakitte endüstriyel ölçekli geliştireceğimiz aygıtı da kamuoyuyla paylaşacağız.” biçiminde konuştu.

KAYNAK: AA
 
Üst