Yatırım Finansman’dan Kimpur İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi…

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yatırım Finansman’dan Kimpur İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi… Büyümenin kimyasına hakim

Kökleri 1983 yılında kurulan Kimteks Kimya’ya uzanan Kimpur, 2022’de 100 bin tonu aşması beklenen satış hacmi ve kuvvetli tedarik zinciri ile Türkiye’de önder pozisyonda, Dünya’da ise en büyük poliüretan sistem üreticileri içinde yer almaktadır. 2018-2021 devrinde satış hacmini %100 büyüten Kimpur’un, önümüzdeki 5 yıllık periyotta çift haneli satış hacmi büyümesini sürdürmesini bekliyoruz. Bilhassa Ar-Ge temelli yeni eser geliştirme projeleri ile yeni müşteri kazanarak Kimpur’un iş hacmini artırma potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz. Büyüme amaçlarına paralel olarak Düzce’de yapılması planlanan yeni fabrika ve Letonya’da yapılan şirket satın alımı ile birlikte Kimpur’un 2024 yılında 200 bin tonluk kapasiteye ulaşması hedeflenmektedir.

Poliüretan tüketen sanayiler geniş yelpazede yer alırken, çoklukla ihracat odaklı ve süratli büyüme göstermektedir

Poliüretan sistemler ayakkabı, beyaz eşya, inşaat yalıtım, mobilya ve otomotiv üzere çeşitli sanayilerde hammadde olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de bu kesimlerin tümü için geniş bir sanayi şurası olup, poliüretan kullanan sanayilerin Türkiye’nin düşük üretim maliyetleri, lojistik avantajları ve yüksek ihracat potansiyeli yardımıyla süratli büyüme kaydettiği gözlenmektedir. Başka yandan Kimpur satışlarının yaklaşık %30’unu ihracattan sağlamakta olduğundan, yurtiçi talepteki dalgalanmalara karşı esneklik kazanmıştır.

(1) Ayakkabı dalında Uzak Doğu’dan Türkiye’ye kayan siparişler üretim artışına yol açıyor

Kimpur ayakkabı tabanı üreticilerine poliüretan köpük hammaddesi sağlamakta olup, ayakkabı kesiminde Türkiye’nin üretiminde bilhassa Güneydoğu Anadolu bölgesinde verilen teşviklerin tesiriyle yapılan yeni yatırımlar kararı ve Asya’dan Türkiye’ye kayan siparişler yardımıyla üst taraflı seyir izlenmektedir. 2020 yılında 800 milyon dolar civarında olan kesim ihracatı, 2021 yılında 1 milyar dolar düzeyini aşmıştır. Dalın ihracatının ve üretiminin artışı, Kimpur’a da olumlu yansımaktadır.

(2) Beyaz eşya bölümünde Türkiye’nin üretim kapasitesi genişlemeye devam ederken, Kimpur yenilikçi tahliller ile pazar hissesi kazanmaktadır

Kimpur bilhassa buzdolabı üretiminde kullanılan sert köpük poliüretan sistemlerde geliştirdiği yenilikçi, güç tasarrufu sağlayan ve müşterilerinin üretim maliyetini düşüren formülleri yardımıyla son 2-3 yılda beyaz eşya üreticisi müşterileri ile iş hacmini değerli ölçüde artırmıştır. Kimpur bugün başkan beyaz eşya üreticileri ile işbirliğini sürdürmekte, bölümün üretiminin ihracat odaklı olarak büyüme eğiliminde olması Kimpur’un da büyümesine yardımcı olmaktadır.

(3) Güç verimliliği teşvikleri yalıtım paneli üretiminde büyümeyi destekliyor

Özellikle AB’nin açıklamış olduğu ve güç verimliliği odaklı bina yenileme teşvikleri, yalıtım paneli talebini artırmaya devam etmektedir. Poliüretan köpük, sandwich panel olarak isimlendirilen yalıtım panellerinde tercih edilen en tesirli gereçler içinde yer almakta olup, Kimpur da Türkiye’deki en büyük panel üreticilerine poliüretan sağlamaktadır.

(4) Otomotiv: Ar-Ge projeleri ile uzun vadeli büyüme potansiyeli

Kimpur’un Ar-Ge grubu hem otomotiv yan sanayi üretiminde kullanılan poliüretan sistemleri geliştirmek üzere, tıpkı vakitte otomotiv bölümüne yönelik alternatif materyaller üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Otomotiv bölümünde lisanslı tedarikçi statüsü kazanmak daha uzun vakit aldığından, orta ve uzun vade için bu eser kümesinin şirketin büyüme dinamiklerinde değerli rol oynamasını bekliyoruz.

50.0 TL gaye fiyat ve Endeks Üzeri Getiri tavsiyesi ile Araştırma kapsamına dahil ediyoruz

Kimpur için 2026 yılına kadar olan 5 yıllık periyotta EUR bazında gelirlerde %15 ve FAVÖK’de %16 yıllık bileşik büyüme suratı yakalanmasını öngörüyoruz. 2022 ve 2023 varsayımlarımıza göre 6.5x/4.5x düzeyinde olan FD/FAVÖK çarpanlarını cazip bulurken, EUR bazında İNA değerlememize göre maksat fiyatımızı 50.0 TL olarak belirliyoruz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım Finansman