Yarım asırlık altın devi sessiz sedasız battı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yarım asırlık altın devi sessiz sedasız battı Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye altın ve kuyumculuk kesiminin en büyük 5 firmasından biri olan Karakaş Atlantis iflas etti. 66 milyon 750 bin lira sermayesi olan şirketin tasfiyesine başlandı. Temeli yarım asır evvel atılan şirket Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesindeydi.

Karakaş Atlantis Değerli Madenler Kuyumculuk AŞ’ye yönelik tasfiye işlemi İstanbul 2. İflas Müdürlüğü’nce yürütülüyor. sıradan tasfiye adabı uygulanan şirketten alacaklı olanların 30 gün ortasında iflas yönetimine başvurmaları gerekir.

Şimdilerde tasfiyesi sürecine alınan Karakaş Atlantis’in sahipleri Aydınlı Karakaş ailesiydi. Yaşar Karakaş, şirketin temelini 1968’de kurdu. bir süre daha sonra İzmir’e taşınan aile burada işlerini daha da büyüttü. İzmir’de birinci fabrikasını kuran Karakaş Atlantis, Ege Bölgesi’nin de en büyük kuyumcu toptancısı pozisyonuna geldi.

Atlantis markası ile mağazalar açtı

2005 yılında Gaziemir’deki yeni fabrikasına geçen Karakaş, Atlantis markası ile de mağazalaşma yoluna gitti. Karakaş, 2013 yılında ise borsaya açıldı. 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası’nda kurulan şirketin sermayesi 67 milyon 500 bin lira olarak kayıtlara girdi.

Sahibi tutuklandı

Borsa İstanbul’da payları süreç gördüğü süreçte Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesine giren Karakaş için sonun başlangıcı ise 15 Temmuz darbe teşebbüsü oldu. Darbe teşebbüsü daha sonrası şirket sahiplerinden Kâmil Karakaş, Fetullahçı Terör Örgütü’ne finansal dayanak sağladığı öne sürülen nedeni ile tutuklandı. Karakaş 10 ay tutuklu kaldıktan daha sonra tahliye edildi.

Bankalar kredileri geri çağırdı

Kâmil Karakaş, birkaç ay daha sonra tahliye olsa da şirketteki kan kaybı durmadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) periyodu yapılmayan şirkete kredi kullandıran biroldukca banka kredilere geri çağırdı. bir süre daha sonra borsada süreç görmesi yasaklanan şirket hayli sayıda SPK şikâyeti ile de yüz yüze kaldı.

En büyük 5 altın firmasından bir tanesiydi

Kan kaybı durdurulamayan şirket iflas etti, tasfiye süreci için iflas yönetimi oluştu. Husus ile ilgili görüşlerini almak üzere aradığımız Kâmil Karakaş’tan dönüş olmadı. Karakaş’ın avukatı ise mevzu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Şimdilerde tasfiye sürecinde olan Karakaş Atlantis, Türkiye’nin en büyük 5 altın ve kuyumculuk firmasından bir tanesiydi.

halktv.com