Yalnızca Tekkullanımlık Olan N95 Maskelerin Yazgısı, Bu Buluşla Değişecek!

babanne

New member
Yalnızca Tekkullanımlık Olan N95 Maskelerin Yazgısı, Bu Buluşla Değişecek! Giderek daha hudutlu hale gelen şahsi esirgeyici donanım (KKD) arzı, başlangıçta salgının en büyük tehlikelerinden bir tanesiydi. Bu durum biroldukca sıhhat çalışanının hayatına mal oldu ve son senelerda muhtemel bir salgın konusunda yapılan nizamlı ikazlara karşın bir epey hükümetin bu biçimde bir krize hazır olmadığını ve nasıl karşılık verileceği konusunda anlayışa sahip olmadığını ortaya çıkardı.

N95 maskeler de bu donanımlardan biri; hastanelerde yaygın olarak kullanılıyor. Bunlar, epeyce küçük partiküllerin ve damlacıkların yüzde 95’ini filtreleyerek sıhhat çalışanlarını patojenlerden müdafaada standart yüz maskelerinden epey daha tesirli oluyor. Fakat ekseriyetle tek kullanımlık olarak üretiliyorlar; fiyatları yüksek ve bulunmaları daha güç. Bu da, hem sağlıkçıların tıpkı vakitte öteki insanların standart yüz maskelerini kullanmalarını mecburî hale getiriyor.

Artık ise Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi ve MIT’deki araştırmacılar, N95 maskelerini inançlı ve tesirli bir biçimde bir daha işleyerek, ortasında bulunduğumuz salgının yanı sıra bir daha sonraki salgın için de ileriyi düşünerek KKD eksikliklerini gidermenin bir yolunu buldular. Araştırmacılar, bu maskeleri temizlemek için buharlaştırılmış hidrojen peroksit (VHP) kullanmanın son derece başarılı ve inançlı olduğunu belirlediler.

VHP kullanmak standart bir dekontaminasyon yaklaşımı. American Journal of Infection Control’de bildirildiği üzere, bu sürecin N95 teneffüs maskelerine uygulanması, 25 döngüye kadar bir daha kullanım için fonksiyonlarını ve etkinliklerini korurken temizlenmelerini sağlıyor.

Başyazar Dr. Christina F. Yen yaptığı açıklamada, “Çalışmamızdan elde edilen bulgular, VHP’nin N95 maskelerinin bir daha işlemek için nispeten inançlı bir formül olduğuna ve gelecekteki salgınlardaki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabileceğine dair evvelki bulguları genişletiyor” dedi ve devam etti: “Artık bu yeteneği ölçeklendirmenin ve gelecekteki felaket senaryolarında bu cins şahsi hami donanımın bir daha işlenmesi kadar – tahminen daha fazla – yarar sağlayabilecek daha küçük hastanelere ve kaynakları hudutlu sıhhat bakım ortamlarına dönüştürmenin yollarını bulmamız değerli.

Bu metot, sırf yüksek kaliteli KKD standartlarını müdafaa maharetine sahip olmakla kalmıyor, beraberinde israfı da azaltıyor…