Üç Kardeşin Yıldırım Çarparken Çektikleri Selfie Tarihe Geçti

babanne

New member
Üç Kardeşin Yıldırım Çarparken Çektikleri Selfie Tarihe Geçti Üç kardeş, geçtiğimiz hafta bir ağacın altında yıldırım çarpmasından son derece şanslı bir biçimde kurtuldu. Lakin öyküyü özel kılan şey, yıldırım çarpmasının bir fotoğrafını – neredeyse tam onlara çarptığı anda – çekmeyi başarmalarıydı.

Yıldırım, Londra’nın güneybatısındaki Molesey Lock bölgesinde yağan şiddetli yağmurun akabinde düştü. Isobel, Rachel ve Andrew Jobson; Rachel için bir tuvalet molası vermek gayesiyle durdu, bu sırada öbür ikili bir ağacın altına sığındı. Bisiklet üzerinde geçirdikleri ıslak günün tadını çıkarırken ve yağmurun dinmesini beklerken birkaç fotoğraf çekmek için bu molayı kullandılar.

Lakin, tabiat ananın öteki fikirleri vardı. Bir fırtınada bir ağacın altında durmak son derece tehlikeli olabilir – yıldırım en az dirençli yolu arar ve bu çoklukla bölgedeki en uzun cisimdir. Sahiden de, üçlüye bir yıldırım çarptı, onları yere savurdu ve yaraladı.

Rachel BBC’ye, “aniden yerdeydim ve tiz bir uğultu haricinde hiç bir şey duyamıyordum” diyor ve ekliyor: “Sağ kolum büsbütün uyuşmuştu ve hareket ettiremedim.

Üç kardeşe yıldırım çarpma anı…

Yoldan geçenlerin yardımlarıyla üç kardeş hastaneye kaldırıldı. Yanık tedavisi nazarann kardeşler meskenlerine taburcu edildi ve hiç biri önemli biçimde faydalanmadı. çabucak sonrasında üçlü, tedavi gördükleri St George’s Hastanesine şükranlarını tabir etmek için medya kuruluşları ile irtibata geçti.

Önemli hava şartları ve yıldırım çarpması mümkünlüğü olduğu durumlarda yapabileceğiniz en düzgün şey kapalı bir alanda durmak. Bu kapalı alan, konutunuz, ofisiniz, mağazalar ve hatta rastgele bir kapalı barınak olabilir.

Şayet bu imkanınız yoksa ve açıkta kalırsanız, yüksek yerlerden uzak durmanız tavsiye edilir. Doruklar ve sırtlar, yıldırımların en önemli gayeleridir ve buralarda olmak sizi yakındaki en yüksek cisim yapar. Ağaçlardan ve uçurumlardan kaçının ve hiç bir seçeneğiniz yoksa, elleriniz kulaklarınızın üzerinde olacak biçimde top üzere bir konumda yere çömelin. Yerle mümkün olduğunca az temas kurun.

Üstte gördüğünüz ve tarihe geçen bu selfie hayatta bir sefer yaşanabilecek bir olayın anısı olarak kalsa da, bununla birlikte yıldırımın tehlikelerini hatırlatıyor.
 
Üst