Uçak Tekerleğinde Saklanan Kaçak Yolcu, Mucizevi Halde Hayatta Kaldı!

babanne

New member
Uçak Tekerleğinde Saklanan Kaçak Yolcu, Mucizevi Halde Hayatta Kaldı! Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı’ndaki Hollandalı yetkililer, Güney Afrika’dan gelen bir uçağın ön tekerlek kısmında, 11 saatlik seyahatin tehlikeli şartlarından inanılmaz biçimde kurtulan bir kaçak yolcu bulduklarını bildirdiler. Uçak Johannesburg’dan hareket ediyordu ve Hollanda’ya devam etmedilk evvel kaçağın uçağa bindiği düşünülen Kenya, Nairobi’de bir mola verdi. 22 yaşındaki adamın hayatta olduğu için şanslı olduğu kesin.

Tekerlek bölmesinde bu biçimdesine tehlikeli bir seyahatten sağ kurtulan birinci kişi olmasa da, bu seyahat inanılmaz derecede tehlikeli. Ticari uçaklarda kabinlerin yalıtımı ve basıncı olmadan, uçakların gövdeleri -51°C sıcaklığa maruz kalıyor.

Dahası, o yükseklikteki atmosferik basınç, deniz düzeyinde hissedilenin üçte biri ile dörtte biri içinde. Bu durum da kolay kolay hipoksiye, yani kanda düşük oksijen düzeyine yol açabilir. Bu çeşit bir riskin yarattığı sonuçlara dair müthiş kıssalar bulunuyor. Örneğin 2019 yılında bu biçimde ölümcül bir kombinasyonun kurbanının donmuş vücudu, Heathrow Havalimanı’na inmek üzere yaklaşan bir uçaktan Londra’daki bir bahçeye düştü.

Sığınma talebinde bulunan kaçak yolcu, olay yerinde Hollanda hudut devriyesi tarafınca tedavi edildi. Beden ısısını alanda başarılı bir biçimde daha inançlı düzeylere yükselttiler ve şuurunun açık olduğunu doğruladılar. daha sonrasında ona birkaç soru sorabildiler. çabucak sonrasında bir hastaneye nakledildi.

Hollanda makamları artık adamın tam olarak nereden geldiği ve bunun bir göçmen kaçakçılığı hadisesi olup olmadığı konusunda bir soruşturma yürütüyor.

ABD Federal Havacılık Ajansı’ndan alınan istatistikler, 1947’den beri 126 kişinin bir uçakta saklandığını ve yüzde 77’sinin bu tehlikeli seyahat sırasında öldüğünü gösteriyor. Gerçek sayıların istatistiklerden epey daha yüksek olduğu kestirim ediliyor.

Mültecilerin makus durumuna ait siyasi retorik, bilhassa Batı’da, son birkaç on yılda evvela ve giderek artan bir biçimde göç zıtlığına dönüştü. Büyüyen iklim krizi, artan doğal afetler, savaşlar ve siyasi huzursuzluklarla bir arada göçmen ve mülteci sayısı ise azalmanın tersine, giderek artacak üzere gözüküyor.

Havacılık muhabiri Richard Schuurman, kaçak yolcunun burada hayatta kalmasını “mucize” olarak nitelendirdi.