Türkiye’ye ziyareti ses getirdi! ”Türkiye 300 milyonluk bir pazara giriyor”

kolluk

New member
Türkiye’ye ziyareti ses getirdi! ”Türkiye 300 milyonluk bir pazara giriyor” Türkiye ziyaretinin birinci durağı İstanbul’da evvel Togo toplumunun temsilcileriyle bir ortaya gelen Bakan Dussey, akabinde Dış Ekonomik Bağlantılar Konseyi (DEİK) ve Dışişleri Bakanlığının hibrit toplantısına katıldı.

Dussey, bu toplantıya ait Twitter hesabından Türkçe “Togo ile Türkiye içindeki iş birliğini güçlendirmek üzere İstanbul’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bugünkü toplantı ve misafirperverlik için teşekkür ederim. Türk iş insanlarını Togo’ya davet ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

Temaslarına Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Maarif Vakfı (TMV) İdare Şurası üyeleriyle yaptığı görüşmelerle devam eden Dussey, Twitter’dan bir daha Türkçe, “Türkiye Maarif Vakfı Lideri Birol Akgün ve birlikteindeki idare şurası üyelerine misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı.

Dussey, çabucak sonrasında Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir ortaya geldi ve bu görüşmesini de Twitter’dan Türkçe duyurdu.

Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla ortak basın toplantısı düzenleyen Dussey, buna ait paylaşımında Türkçe şu sözlere yer verdi:

“Mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile epeyce verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemizde ikili iş birliğinin yanı sıra Afrika’da bölgesel iş birliğini de görüştük. Bedelli dostum Mevlüt’e misafirperverliği için de teşekkür ediyorum. Türkiye’yi, Afrika kıtasına yönelik dinamik siyaseti ve olumlu yaklaşımı niçiniyle kutluyorum.”

“TÜRKİYE VE TOGO ORTASINDAKİ YAKINLAŞMA”

Togo Dışişleri Bakanı Dussey’in Türkiye temasları ülkesinde ve kıta basınında da geniş yer buldu.

“Republicoftogo” isimli internet sitesi, Dussey’in Türkiye ziyaretini özetlediği haberini “Türkiye ve Togo içindeki yakınlaşma” başlığıyla servis etti.

Haberde, görüşmelerin ana gündemini 2 ülke içinde siyasi ve ekonomik iş birliği konusunun oluşturduğuna dikkat çekilerek, terörle çaba başlığının da ele alındığı vurgulandı.

Türkiye’nin son periyotta Afrika kıtasında çok etkin olduğu belirtilen haberde, Türkiye’nin Lome Büyükelçiliğinin de yeni açıldığı hatırlatıldı.

Haberde Togo’da FETÖ iltisaklı okulun kapatıldığı belirtilerek TMV’nin yapısına ve işleyişine ait kapsamlı bilgi verildi.

“TÜRKİYE, 300 MİLYONLUK BİR PAZARA GİRİYOR”

İş dünyasına yönelik yayımlar yapan “Togofirst” isimli internet sitesindeki haberde de Dussey’in MÜSİAD ile görüşmesine geniş yer verilerek iktisat alanındaki fırsatlara vurgu yapıldı.

“Togobusinessnews” isimli internet sitesindeki haberde de Türkiye’nin, Togo’daki FETÖ iltisaklı okulun kapatılmasından duyduğu memnuniyete vurgu yapılarak 2 ülkenin, biri TMV ile ilgili olmak üzere, biroldukça iş birliği mutabakatı imzaladığı hatırlatıldı.

Kıtada yayım yapan “Lenouvelafrik” isimli internet sitesi de Dussey’in Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Togo’nun Batı Afrika’nın giriş kapısı” olduğuna ait kelamlarına atıfta bulunarak Türkiye’nin Togo’ya yapacağı yatırımla yaklaşık 300 milyonluk bir pazara gireceğini yazdı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FOSFAT ÜRETİCİLERİ ORTASINDA

Batı Afrika’da bulunan, Burkina Faso, Benin ve Gana ile komşu olan yaklaşık 8 milyonluk Togo’da en önemli ihracat kalemleri içinde kakao, kahve ve pamuk yer alıyor. Togo ayrıyeten, dünyanın en büyük fosfat üreticileri içinde bulunuyor.

Özgür bölgeye sahip Togo, Lome Limanı yardımıyla değerli bir ticaret merkezi olma özelliği taşıyor. Lome Limanı’na ulaşan malların yaklaşık yüzde 40’ı öbür ülkelere ihraç ediliyor.

CFA Frangını kullanan sekiz devletin bulunduğu Batı Afrika Ekonomik ve Mali Birliği (UEMOA) ve 16 ülkeden oluşan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) üyesi olan Togo, Memleketler arası Para Fonu’nun 2019’daki bilgilerine göre yüzde 5’lik büyüme kaydetti.

LOME BÜYÜKELÇİLİĞİ YENİ AÇILDI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 20 Temmuz 2020’de Togo’ya yaptığı ziyarette bu ülkede büyükelçilik açacaklarını duyurmuştu.

Türkiye’nin Lome Büyükelçisi olarak atanan Esra Demir de 7 Nisan’da inanç mektubunu Togo hükümetine sunarak nazaranvine başlamıştı.

Togo makamlarıyla temaslar daha evvel Togo’ya akredite olan Türkiye’nin Benin’deki Kotonu Büyükelçiliği üzerinden yürütülüyordu.

Türkiye, Togo ile Afrika’daki büyükelçilik sayısını 43’e çıkardı.