Türkiye’nin birinci komünist lideri: Halk kendisi üzere düşüneni kabul ediyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin birinci komünist lideri: Halk kendisi üzere düşüneni kabul ediyor Tarık ŞEKER / BURSA (İGFA) – Türkiye’nin birinci komünist Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu, Şimdiki Haber 16 Genel Yayın Direktörü Özge Demir’e konuk oldu.

Komünist Lider Maçoğlu’nun konuşmalarından satır ortaları şu biçimde:

“Aslında bizimle başlayan bir durum değil Türkiye’de vakit zaman birtakım vilayetlerde Fatsa’da Diyarbakır’da Dikili’de Türkiye’nin farklı yerlerinde vakit zaman sosyalistlerin iddialaştığı faydalar sağladığı yerlerde bu tıp şeylerin yapıldığı, onlardan öğrendikleri sosyalistler komünistler aslında bulunduğu yerde faaliyet gösterdiğini neler yaptığını neler yapmadığını bir denemeydi zira artık toplumsal muhtaçlıklar değişiyor ulaşılması zorlaşıyor bundan kaynaklı da bir sosyalistlerin bu bağlantıda halkçı, kamucu siyaseti idaresi kararında tüm Türkiye halkı ile ortaklaşmamız lazım ve bunu anlatmamız lazım bu da sizin üzere basın işçilerin dostlarımızın, kooperatiflerin, üniversitelerin ve gençlerin yardımıyla oluyor. Sahiden artık evvelden temel hak ve özgürlükleri problemleri ile ilgili gayret ederken artık açlıkla eğitimle ilgili toplumsal bir temel gereksinimler zorlaşmaya başladı. O manasıyla halk kitleleri içerisinde sosyalistlerin ve komünistlerin artık yavaş yavaş topluma algısı şöyleki olmaya başladı başlarda artık bunlar uygun beşerler ve bizim için çaba ediyor tabiat için gayret ediyor demeye başladılar.”

“Bir gereksinimi zorlaştırmak yerine daha sıradanleştirmek lazım. Ekmeğe ulaşmak eğitimi ulaşmak temel muhtaçlık olan suya ve ateşe ulaşmak zorlaştırmak yerine sıradanleştirmek lazım aslında gereksinimlerin ülkedeki bu sorun üstündeki emeğe hürmetten kaynaklanıyor bu sosyalist bir program yani insanın tarlaya gidebilmesi için ulaşıma gereksinimi vardır fabrikaya giderken de o denli.”

AĞRI BELEDİYESİ’NİN 30 MİLYON KÜSUR BORCU SİLİNMİŞ

“Elektrik borcu geldiğinde firmalar gelip bizimle görüştü lakin ödeme konusunda o kamusal faturaların aslında devlet bunları ödemeli fiyatsız olarak vermeli fakat kendi kişisel hakkında kullanılmamalıdır temelinde oturduk o şirketlerle konuştuk tartıştık. Bir ekonomik krizin olduğu yerde gelirlerin %25-30 yükseldiği yerde sarfiyatların %300-400 olduğu dünyada gelir sarfiyat dengesizliği birtakım şeylerden vazgeçmeni sağlıyor yememen lazım personel maaşlarını vermemen lazım zira elektrik ödemen lazım. Artık bizim gelirlerimiz gelen personel maaşları ve sgksını vergisini lakin karşılayabiliyor çekilmiş krediler var bizdilk evvel yaratılan borçlar var belediyenin taşınmaz mallarının üç yıl beş yıl kiralarının peşin alındığı bir yer var O bütçeyle nasıl bir şey yapabilirsiniz Benim hiç bir gelirim %200-400 yükselmedi. bu biçimde bir yerde doğal olarak da ödeyemiyorum bana bıraksınlar ödemem de biz bu elektriği toplu gereksinim için kullanıyoruz”

SÜTLÜCEDE OLANLAR İÇİN ÜÇ DÖRT KİŞİ KENDİSİNİ AFFETTİRME ÇABASINDALAR

“Sütlüce’deki proje 13-14 yıllık bir proje bizi aşan bir proje O proje pahalı bir projeydi. Bu süreçte değiştirebilme imkanımız yok bu bir Avrupa projesi. Bu projenin bir yararı var mı yaban tabiata bir yararı var mı etrafa yararı var mı kazandırdığı şeyler daha olumlu mi buna bakıyoruz biz müspet olarak görüyoruz zira derelere akan zehrin durdurulması lazım diyelim ki kağıdın poşetin plastiğin dışarıya yayılması onların geri dönüşüme gönderilmesi %60’unu geri gönderiyoruz yani kendi şehrimdeki o çöpü %60’ını geri dönüşüm için vilayet dışına satılıyor %40’a ayrıştırmaya gidiyor gübre yapılıyor gübreden de elektrik gücü elde ediliyor hiç bir biçimde çöp yapma zıddı yok zira benim etrafımdaki bütün yerlerde var esasen yalnızca olmayan vilayet biziz. şu an yaban hayvanları Kartallar kuşlar oraya konuyor daha sonra insanların ekmeklerine konuyor o sinekler o süreçte o problemin başında olan beşerler birtakım beşerler doğal ki üç dört kişi artık kendisini affettirme gayreti ortasında meğer gerçek bir emek vermişler yeterli bir karar bunlar bu manasıyla da o projelerin haricinde orman açısından da büyük bir getirisi olan bir şey.”

HALK KENDİSİ ÜZERE DÜŞÜNENİ KABUL EDİYOR

“Ben tanınan olarak kendimi görmüyorum lakin Türkiye halkı kendisi üzere düşünen kendisi üzere hizmet eden kendisinden birini gördüğünde fazlaca takviye veren bir halk olduğunu biliyorum vakit zaman halk olarak nasıl cezalandırdığını da biliyorum kusur yapanların yaptığımız şeyler bir halkın temel muhtaçlıkları olan şey ve insanların özendiği şey hayal ettiği ulaşmak istediği şeyler hoş şeyler bu manasıyla bunun bir kesimiyiz ve siz ya da bir oburunu bu halk kabul ediyor”