Süte yüzde 46 artırım: Litresi 4,7 liraya çıkarıldı

kolluk

New member
Süte yüzde 46 artırım: Litresi 4,7 liraya çıkarıldı Ulusal Süt Kurulu süt fiyatlarına artırım yapıldığını duyurdu. İdare şurası sonucuna nazaran soğutulmuş çiğ sütün litre fiyatı 3,2 TL’den 4,7 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 46’lık artırım 8 Aralık itibariyle geçerli olacak.

Süte 1 Temmuz’da yapılan artırımda, mevcut fiyatın yeni yılın başına kadar kalması öngörülüyordu. Ulusal Süt Kurulu, dün yaptığı açıklamayla çiğ süt üretim maliyetinde artışlar yaşandığını duyurdu ve yeni fiyatı ilan etti. Karar metninde şu sözler yer aldı:

“Bilindiği üzere 16.06.2021 tarihinde 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri içinde kalite asıllı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını 3,20 TL/Litre olarak belirlenmişti.

Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Kurulu İdare Şurası soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır.

Bu kapsamda 08 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt takviye primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına Ait Bildirimi ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün devrine ilişkin protein ve yağ pahaları baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 7 Kuruş fark uygulanacaktır.

Ulusal Süt Kurulu, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda bir daha toplanıp karar verecektir.”

(ANKA)