SpaceX’in Denetimden Çıkan Falcon 9 Roket Modülü, Ay’a Çarpmak Üzere!

babanne

New member
SpaceX’in Denetimden Çıkan Falcon 9 Roket Modülü, Ay’a Çarpmak Üzere! Bir SpaceX Falcon 9 roketinin üst kısmı, Mart ayında Ay’ın uzak kısmına çarpacak. Kulağa makûs üzere geliyor olsa da bu aslında makus bir şey olmayabilir. Olağanda, uzay çöpünün bir şeylere çarpması, tasa sebebidir ve kimse diğer bir dünyaya bir sürü uzay çöpü göndermenin uygun bir şey olduğunu söylemez. Lakin bu çarpmanın bilim insanlarının Ay hakkında bir şeyler öğrenmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Ay’a çarpacak olan Falcon 9 roket kesimi, 11 şubat 2015’te Dünya yörüngesine bir NOAA uydusu götüren roketten geliyor. Birden fazla üst kademe roket segmentinde Dünya’ya (Dünya atmosferinde yandıkları yere) geri dönmek için kâfi yakıt bulunuyor, yahut kendilerini Güneş’e çarptıracak bir yörüngeye alıyorlar, bu biçimdece düşük Dünya yörüngesindeki uzay araçları yahut uydular için bir tehdit oluşturmuyorlar.

Lakin bu SpaceX roketinde her ikisi için de kâfi yakıt bulunmuyordu, bu yüzden bu biçimdedan beri Dünya ve Ay’ın yerçekiminin birleşik tesiri altında yörüngede kaldı ve denetimi kaybedildi. Artık ise, Ay’a gerçek gitmeye başladı.

Her ne kadar bu çarpma Dünya’dan görülemeyecek olsa da, Ay’ın etrafında dönen birkaç uydu bulunuyor. NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter ve Hindistan’ın Chandrayaan-2 uyduları, roket Ay’a çarptıktan daha sonra gerisinde bırakacağı krateri gözlemleyebilecekler. Yaklaşık üç ton TNT tesiri ile gerçekleşecek olan çarpma Ay yüzeyinde bir ölçü malzemeyi havaya kaldıracak ve bu biçimdece Ay yüzeyinin altına kısa bir bakış atmamıza imkan verecek. Bilim insanları bu bilgiyle, Ay tabanın alt yapısını inceleyebileceklerini düşünüyor.