Son Dakika Haberi: Erdoğan muştuyu açıklıyor

kolluk

New member
Son Dakika Haberi: Erdoğan muştuyu açıklıyor Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın karaya çıkacağı birinci nokta Filyos Doğal Gaz İşletme Tesisi’nin temelini bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atacak. Bugün açılacak Filyos Limanı’nda temeli atılacak tesis, Türkiye’nin yeni güç üssü olacak ve, Karadeniz’den çıkarılan doğal gaz Türkiye’ye buradan yayılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarıyla ilgili, “Cuma günü Zonguldak’ta Uzun Mehmet Cami’nin açılışını yapacağız. Orada bir müjde açıklayacağız” sözlerini kullanmıştı. Erdoğan, tesisten Türkali-2 kuyusunda derin deniz kuyu testlerini gerçekleştiren Yasal sondaj gemisine de bağlanacak. Türkiye’nin Karadeniz’deki ikinci sondaj gemisi Kanuni’den çalışmalar hakkında bilgi alacak.

SANAYİ BÖLGESİNE İŞLETME TESİSİ

Yasal yaklaşık 1 ay evvel Sakarya gaz alanına gitmişti. Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi kapsamında karadaki doğal gaz alım ve sürece tesisi, Zonguldak Çaycuma’da yer alan Filyos Sanayi Bölgesinde inşa edilecek. Filyos tesisi, Türkiye’nin yeni güç üssü olacak. Tesiste üretilen gaz ortasındaki su ve sıvılar ayrıştırılacak, partiküller filtrelenecek, gaza basınç verilecek ve şebekeye sevk edilecek. Kara tesisi inşaat ve işletim süreçlerinde ortaya çıkacak istihdam ve satın alma ihtiyaçları için yerli ve bilhassa de lokal kaynaklara öncelik verilecek. Karadeniz’de doğal gazın şebekeye iletilmesi için gerekli üretim ve iletim altyapısına birinci etapta 780 milyon lira yatırım yapılacak. Öte yandan Türkiye, envanterinde bulunan üç sondaj ve iki sismik arama gemisiyle çalışmalarını aralıksız bir biçimde sürdürüyor.

SERÜVEN 2018 YILINDA BAŞLADI

Fatih, Yavuz ve Yasal sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin ve Oruç Reis sismik arama gemileri Türkiye’nin denizlerdeki gücünü oluşturuyor. Denizlerdeki hidrokarbon arama serüveni 2018 yılında başlarken, Türkiye’nin birinci derin deniz sondaj gemisi Fatih, birinci sondajını 2018’de Akdeniz’de, Alanya-1 kuyusunda yaptı. Akabinde bir daha Akdeniz’de Magosa-1 ve Narlıkuyu-1 kuyularında sondajını tamamlayan Fatih, İstanbul’un fethinin yıl dönümünde, yani 29 Mayıs 2020’de Karadeniz’e geçti.

DENİZLERDEKİ EN BÜYÜK KEŞFİ SAKARYA

Fatih, Karadeniz’de birinci vakit içinderda Sakarya Gaz Alanı’nda Tuna-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi ve bu kuyuda toplam 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. 2020’de denizlerde dünyanın en büyük keşfini gerçekleştiren Fatih, ardından Türkali-1 ve Türkali-2 ve Kuzey Sakarya sahanındaki Amasra-1 kuyularında sondajı tamamladı. Fatih, çalışmalarına Türkali-3 kuyusunda devam ediyor. Türkiye’nin Karadeniz’deki öbür sondaj gemisi Yasal ise Kasım 2020’de Karadeniz’e geçti. Burada bakım çalışmaları tamamlanan Yasal, bu yıl Mayıs ayında sondaj için Karadeniz’e açıldı ve Türkali-2 kuyusunda testlere devam ediyor. Öte yandan Türkiye’nin Akdeniz’deki çalışmalarını sürdüren Yavuz sondaj gemisi için de Taşucu Limanı’nda bakım çalışmaları sürüyor.

GÜÇ AJANSI: KEŞFİN KIYMETİ 80 MİLYAR DOLAR

Memleketler arası Güç Ajansı, Sakarya Gaz Alanı Tuna-1 kuyusundaki gaz keşfinin, ekonomik büyüklüğünü 80 milyar doların üzerinde olarak hesapladı. Keşfin akabinde iki tespit ve bir keşif kuyusunda sondaj gerçekleştirilirken, üçüncü tespit kuyusunda da çalışmalar sürüyor. Ayrıyeten, geçen yıl TPAO envanterine katılan ve Sakarya Gaz Sahası’nda kuyu testlerini gerçekleştirmekle nazaranvlendirilen Yasal sondaj gemisi de halihazırda Türkali-2’de kuyu testlerini yapıyor.

ÜRETİMDE KEDEMELİ ARTIŞ OLACAK

Deniz altına kurulacak üretim sistemine birinci vakit içinderda 6 ila 10 kuyu bağlanacak ve bu kuyulardan günlük 10 milyon metreküp gaz üretilecek. Bu ölçü yıllık bazda 3,5-4 milyar metreküpe denk gelirken, üretim dünyadaki bu tıp alanlarda da olduğu üzere kademeli olarak artacak. Karadeniz’de en yüksek üretim düzeyine 2027-2028’de ulaşılması beklenirken, bu vakitte günlük 40 milyon metreküp, yıllık bazda ise yaklaşık 15 milyar metreküp gaz üretilmiş olacak. Kelam konusu üretim bugünkü sayılarla, Türkiye’nin geçen yıl 48,2 milyar metreküp olan doğal gaz tüketiminin yüzde 30’unu karşılayabilecek.

GEÇEN YIL 405 MİLYAR METREKÜP GAZ BULUNMUŞTU

Geçen yıl Türk sondaj gemileri Karadeniz’deki en büyük keşif olan Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp gaz bulmuş ve üretimin 2023 yılına kadar başlayabileceği açıklanmıştı.