Sıfırlarının fiyatı uçunca vatandaşlar tamircilere koştu

kolluk

New member
Sıfırlarının fiyatı uçunca vatandaşlar tamircilere koştu Tatilde yeni bir valiz almak yerine eski valizlerini kullanmayı yeğleyen vatandaşlar tamircilere yöneldi. Yaklaşık 40 yıldır Eskişehir’de valiz ve çanta tamirciliği yapan İsmail Filiz, “Hem yaz periyodu birebir vakitte 9 günlük bayram tatili niçiniyle millet tatile
gidiyor. Geçen bayram kısıtlama olduğu için bu bayramda beşerler epeyce daha fazla tatile gidiyor. Doğal artık tatile gidileceği için çanta ve valize muhtaçlıkları var. Piyasaya bakıyorlar sıfır valizler fazlaca değerli. Sıfır ve kaliteli valizin fiyatı en az 450-500 lira. Ucuza da alabiliyorlar, lakin onlar hayli kısa müddette darbe görür görmez kırılır, yıpranır, bozulur.

ötürüsıyla beşerler tatile gitmedilk evvel eski valizlerini tamir ettirmek için bize getiriyor. Biz senede yaz başlayınca ve bayramdan evvel olmak üzere 2-3 sefer bu biçimde yoğunluk görüyoruz. Şu anda bayram öncesindeyiz. ötürüsıyla doğal olarak tamir için gelen valiz ve çanta sayısı epey arttı. Son bir haftadır işlerimizde yüzde 100 artış var diyebiliriz. Bu yoğunluk 1 hafta kadar devam eder” diye konuştu.

“Sıfır valiz fiyatları artınca talep yoğunlaştı”

Tamirci İsmail Filiz, piyasada bulunan sıfır valizlerin fiyatı yükselince tamire gelen vatandaş sayısının arttığını belirtti. Filiz, “Eski bayramlarda da yoğunluk olurdu, lakin bu bayram birkaç açıdan farklı ve o yüzden ilgi fazlaca. birinci vakit içinderda son bayramlarda insanların dışarıya çıkamaması, tatile gidememesi, ikinci olarak ise piyasadaki sıfır valizlerin fiyatının epey fazla artmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden beşerler eski valizlerini tamir ettirip kullanıyorlar. Biz de bozulan valizleri atık olmaktan kurtarıp bir daha hayata katıyoruz” dedi.

“Her türlü tamir mümkün”

Valizlerde oluşan ziyana bakılırsa tamir fiyatının değiştiğini söyleyen Filiz, her türlü tamiri yapabildiğini ve bir valizi atık olmaktan kurtardığını belirtti. Filiz, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Valizlere yapılan darbe kararında oluşan her türlü kırık, bozulma durumunu düzetebiliyoruz. Plastik valizleri kaynak yaptırıyoruz. Kumaşlı valizleri ise sıfırdan eser takarak tamir ediyoruz. Ortalama bir valizin tamiri için 50 lira üzere bir maliyeti var. Fakat bu hiç bir vakit sabit değil. Yapılan tamire nazaran bu fiyat değişiyor. Artık hayli darbe görmüş bir valizi tamir için getirdiği vakit fiyatlar epey fazla çıkar. bu biçimde da yapmıyoruz. Müşteriye diyoruz ki ‘Gidip yenisini alınız. Zira bunun maliyeti epey olacak’. Ben gerekirse sıfırdan bir valiz bile üretebilirim, lakin burada değerli olan emekçi masrafı, takılan eserin masrafının ne kadar olduğudur. Zira 10 liraya bir ayak taktırabiliyorsunuz, 50 liraya da taktırabiliyorsunuz. Eserin kalitesine göre bu değişiyor.”

“Yeni valiz alırken fiyat değil kaliteye bakmalı”

Yeni bir valiz satın alırken fiyattan evvel kaliteye bakılması gerektiğini söyleyen Filiz, niçinini şöyle anlattı:

“Yeni bir valiz alırken muhakkak kıymetli da olsa kaliteli olanı tercih edilmeli. Zira 100 liraya aldığımız bir valizi 500 lira olan valizle kıyaslayamayız. Valizler içinde fark olmasaydı fiyatlarda da bu kadar değişiklik olmazdı. Dükkâna gidiyorsunuz, ‘Bu valiz epeyce kaliteli, kırılmaz’ diye size satmaya çalışıyorlar. Bakıyorsunuz, fiyatı 150 lira. 150 liraya aldığınız bir valiz bu piyasada ne kadar kaliteli olabilir ki? Dün bir müşteri geldi. Gelen müşteri yanındaki müşteriye anlatıyor; ‘Usta bana demişti ‘git ve o valizden al’ diye. Gittim ve baktım. söylemiş olduği valiz 500 liraydı. Almadım. Lakin o günden bugüne kadar 10 tane valiz daha almışımdır ve her biri kısa müddette elimde patladı. Tamire getirmek zorunda kaldım. O gün 500 liralık valizi alsaydım bu kadar valiz almak zorunda kalmazdım’. ötürüsıyla ucuza almak yerine kaliteli valiz alalım, bir kez alıp yıllardır kullanalım.”

KAYNAK: İHA