Satışlarda Apple’ı geçen Xiaomi, gözlerini daha yükseğe dikti

BarnaBi

New member
Satışlarda Apple’ı geçen Xiaomi, gözlerini daha yükseğe dikti Bu hafta yayımlanan rapor, Xiaomi’nin akıllı telefon satışlarında Apple’ı geçerek listenin ikinci sırasına geldiğini gösteriyordu. Son rapora göre pazar hissesi oranını yüzde 17’ye çıkaran Xiaomi’nin daha sonraki gayesi ise çok tezli.

Xiaomi, telefon satışlarında Çin’in tepesini hedefliyor

bir hayli bölümde olduğu üzere teknoloji bölümünde de Çin inanılmaz bir pazar. Potansiyel müşteri sayısının epeyce fazla olmasıyla birlikte katı bir idare uygulayan ülkede Xiaomi öne çıkan üreticilerden biri. Çin merkezli şirket bugüne kadar dünya geneline fiyat/performans noktasında ismini duyurdu. Bunu yaparken Çin’de de kıymetli muvaffakiyetler elde etti.

Akıllı telefon satış sayılarında Apple’ı geçen Xiaomi’nin daha sonraki gayesi Çin’de en çok satan telefon üreticisi olmak. Xiaomi’nin şirket siyaseti ile Çin’deki kullanıcıların alışveriş alışkanlığı geçen yıla kadar çelişiyordu. Yapılan araştırmalar, yeni bir telefon almayı düşünenlerin internetten almak yerine mağazadan almayı tercih etmesi Xiaomi’nin siyasetiyle çelişiyordu.

Xiaomi’nin planları içinde fizikî mağazaları artırmak var

Xiaomi geçen yıla kadar maliyetleri düşük tutmak için satışlarını online yüklü yapıyordu. Şirket, fizikî mağazaların Çin’deki potansiyelini fark edince durum değişti. Sonuçta Xiaomi, Çin’de en çok satan olmak istiyorsa fizikî mağazalarının sayısını artırmalı.

Şirketin CEO’su Lei Jun, beklendiği üzere fizikî mağaza siyasetini destekliyor. Görünüşe nazaran ilerleyen vakitte Çin başta olmak üzere fizikî mağazaları seven ülkelerde bu satış noktalarına değer verilecek.

Xiaomi’nin ürettiği telefonlar segmentlere ayrılırken iPhone’lar için pek bir ayrım kelam konusu değil. bir daha de Xiaomi, en azından satış sayıları konusunda Apple’ı sollamayı başardı. İlerleyen günlerde Çinli şirketin ne tıp bir yola gireceğini bakılırsaceğiz.
 
Üst