Sağlık okuryazarlığı Almanca konuşan sağlık bakanlarının önemli bir endişe kaynağıdır

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Lüksemburg Sağlık Bakanı Lydia Mutsch’un daveti üzerine, sözde sağlık beşlisi kendisini, diğer şeylerin yanı sıra, bağımlılıkları önlemeye ve bunlarla mücadeleye yönelik çeşitli yaklaşımlara ve stratejilere adadı. Ortak amaç, hem yasal hem de yasa dışı bağımlıların sayısını kalıcı olarak azaltmak ve özellikle gençleri bağımlılık yapıcı davranışlara başlamaktan korumaktır.

Tartışmalarda ayrıca sağlık sisteminin dijitalleştirilmesi (e-sağlık) ve sağlık ve hasta okuryazarlığının güçlendirilmesi alanındaki zorluklar ve fırsatlar da ele alındı. Almanya’da geçen yıl e-sağlık yasası çıkarıldı. Elektronik sağlık kartında en yüksek güvenlik standartlarına sahip bir dijital altyapının devreye alınması ve faydalı uygulamaların devreye alınması için bir yol haritası içermektedir.

Toplumda sağlık okuryazarlığının artması, yalnızca her bir hastaya değil, aynı zamanda sağlık sistemindeki sorumlu herkese de yarar sağlar. Hastalar kendi sağlıkları, hastalıkları, semptomları ve tedavi seçenekleri hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursa terapi de o kadar başarılı olabilir. Aynı zamanda sağlıklı sağlık bilgisi, tip II diyabet gibi hastalıkların ilk etapta gelişmesini önlemek için de önemli bir temel oluşturmaktadır.

Sağlık Beşlisi’nin yıllık toplantıları, sağlık sektöründe ulusal sınırlar ötesinde bilgi alışverişini ve işbirliğini teşvik etmektedir. Son açıklamada sağlık bakanları ortak kaygılarını kaydetti.