Rusların Casus İstasyonundan Gelen Garip Sinyaller Herkesi Şaşırttı!

babanne

New member
Rusların Casus İstasyonundan Gelen Garip Sinyaller Herkesi Şaşırttı! Rusya’nın kapalı casusları ile irtibat kurmak için kullandığı düşünülen UVB-76 kısa dalga radyo istasyonu garip iletiler göndermeye başladı. Bunların içinde birtakım ünlü meme’ler ve Gangnam Style müziği da bulunuyor.

Sayı istasyonu” olarak isimlendirilen bu istasyonlar I. Dünya Savaşı’ndan beri varlığını sürdürüyor, lakin bilhassa Soğuk Savaş sırasında öne çıktılar. Genelde bir melodi yahut gürültü, akabinde da bir insan sesi yahut dijital üretilmiş bir sesle bir seri sayı yayınlıyorlar.

Bu istasyonların alandaki bâtın casuslara ileti göndermek için kullanıldığı düşünülüyordu, bilhassa birkaç durumda da bu kuşku doğrulanmıştı. İstasyonlar kimi vakit belirli aralıklarla kimi vakit de rastgele sinyal yaymaya başlıyor.

“UVB-76” ve “Buzzer” olarak da bilinen “MDZhB” sayı istasyonu birkaç saniyede bir sis düdüğüne benzeri bir sesle ve kimi vakit de “Ya UVB-76, Ya UVB-76.180 08 BROMAL 74 27 99 14.Boris, Roman, Olga, Mikhail, Anna, Larisa.7 4 2 7 9 9 1 4” biçiminde bir bildiri yayınlıyor. İstasyonla ilgili teorilerden biri, ileti kesmeyi durdurursa felaket seviyesinde bir şey, mesela bir nükleer hücum olacağı. 2010’da sinyal göndermeyi kesmişti lakin gerisinden bir felaket gelmedi. ondan sonrasında diğer bir noktaya taşındı ve bildiri göndermeye devam etti. Artık tekrar hayata döndü ve Psy’nin hit müziği Gangnam Style üzere müzikler ve spektrum tahlili daha sonrası ünlü meme’ler olduğu belirlenen sinyaller yayınlıyor.

Tezlere göre, istasyon hacker’lar tarafınca ele geçirildi ve bildiriler eğlenmek için yayınlanıyor. Lakin işin gizemi uzunca bir süre daha kesin olarak çözülemeyecek üzere görünüyor…