Ruh Sıhhati İçin Yoganın 5 Yararı

kolluk

New member
Yoga, ruhsal ve duygusal güzelleşmenin anahtarıdır, lakin ilaç ve terapinin yerini tutmaz. İşte yoganın size beş yararı…

Yoga yaparken fizikî olduğu kadar zihinsel olarak da kendinizi âlâ hissedersiniz. Nizamlı olarak yoga yapmak, ruh halini, dikkati, uykuyu ve ağrıyı denetim etmekten sorumlu bir hormon olan serotonin alımını artırabilir. Hem yoga birebir vakitte meditasyon, bedendeki triptofan (serotonin öncüsü) düzeylerini de artırır.

Tüm yoga pratiği, zihnin tabiatı, insan tabiatı, hislerin bedenimizde nasıl yaşadığı ve davranışlarımızı ve zihnimizi nasıl etkilediği ile çalışmamıza yardımcı olur.

İşte yoganın zihinsel sıhhatimize yarar sağladığı beş yol:

Kaygıyı azaltır

Sizi kaç ya da savaş modundan, sempatik hudut sisteminden parasempatik hudut sistemine geçiş olan dinlen ve sindir sistemine taşır. Derin nefes almaya başladığınız anda, kaç ya da savaş işlevinin suratını düşürür ve hudut sisteminizi sakinleştirirsiniz. Araştırmalar, yoganın telaş ve gerilimi azalttığını göstermiştir.

Benlik hissinizi oluşturur

Yoga yoluyla kendinizi daha yeterli tanırsınız ve kendinizle yargılayıcı olmayan bir bağlantı geliştirebilirsiniz. Daha yüksek bir şahsi bakım düzeyi vardır zira bilinçaltınız yoga yapmak için gayret sarf ederek size ‘ben zamanına’ layık olduğunuzu söyler. Bedensel yeteneklerinize olan özgüveninizi geliştirdiğinizde, benlik saygınızı da olumlu istikamette tesirler. Ayrıyeten antrenman sırasında salınan endorfinler (mutlu kimyasallar) ruh halinizi yükseltir.

İlişkileri geliştirir

Bir araştırma, sistemli olarak yoga yaptığınızda toplumsal bağlarınızın geliştiğini bildirdi. Bunun sebebi, daha merkezli ve huzurlu hissetmenizdir, bu da dolaylı olarak başka bağları tıpkı şefkat ve sevgi ışığında görmenize yardımcı olur. Temel olarak romantik alakaları etkileyerek, partnerinizle gayret gösterme konusunda daha az tepkisel ve daha etkin hale gelirsiniz.

Öz farkındalığı artırır

Şu ya da bu niçinle, hepimizin sevmediğimiz ya da toplumun sevmeyeceğini düşündüğümüz yanlarımız var, bu yüzden bu kesimleri bilinçaltı ruhumuza itiyoruz. Yoga, farkındalık yaratmaya yardımcı olur, ötürüsıyla bu kapalı niteliklerin farkına varmamızı ve kuvvetli ve zayıf taraflarımızın daha fazla farkına varmamızı sağlar.

Madde bağımlılığı ile başa çıkmaya yardımcı olur

Yoga, yalnızca bir asana yahut konum yapmaktan daha fazlasıdır. Çeşitli araştırmalar , yoganın ayıklığa ulaşmaya yardımcı olmak için bağımlılığın uygunlaşması için şahane olduğunu göstermektedir.

Uygunlaşan bir bağımlı için çoğunlukla nüksetmeyi tetikleyen telaş ve depresyon hislerini azaltır.

Yoga, insanların alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmalarına yardımcı olur. Sigarayı bırakmaya kararlı olanlar için de işe fayda. Yoganın bir kesimi olan meditasyon, dürtüsellik, istek ve gerilime karşı olumsuz reaksiyon üzere unsur bağımlılığının birincil semptomlarını amaçlar.