Robert Koch Enstitüsü 125 yaşına girdi

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe konuşmasında Robert Koch Enstitüsü’nün çeşitli uygulama alanlarını hatırlattı, örneğin hastalık ilerlemesinin izlenmesindeki başarılarını vurguladı ve Kanser Kayıt Verileri Merkezi’ne ve antibiyotik direnci gözetimine değindi. Aynı zamanda, yakın zamanda ortaya çıkan enfeksiyonlar ve biyolojik tehditler konusunda DSÖ işbirliği merkezi olarak atanan RKI’nin uluslararası başarılarına övgüde bulundu.

Konferansta mevcut halk sağlığı sorunlarının yanı sıra kızamıkla mücadele de ele alınacak. RKI’nin gelecekte çalışma alanlarını nasıl şekillendireceğine dair de bir bakış açısı var; örneğin antibiyotik direnci araştırmaları. İkinci günde, aralarında Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Direktörü Dr. Andrea Ammon’un da bulunduğu uluslararası katılımcılar podyuma çıktı.

Enfeksiyondan korunma adına 125 yıl


Yıldönümü yılının başından bu yana kütüphanenin okuma odasında “Enstitü Tarihi Salonu” ders dizisi düzenleniyor. Kitaplar, müze eserleri ve özel mülkiyete ait eşyalar izleyiciyi 125 yıllık bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. “Kraliyet Prusya Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü” 1 Temmuz 1891’de çalışmaya başladığında, başlangıçta geçici çözümlere ihtiyaç duyuldu. Bilim insanları Charité’nin yanındaki konut binasından dönüştürülmüş bir binada mağaza açtılar ve hastane koğuşu bireysel kışlalara bölündü. Ancak görevlerde genişlemeye daha az ihtiyaç vardı. “Koch Enstitüsü” şehirlerden veya imparatorluk otoritelerinden gelen emirleri yerine getiriyordu ve hatta uluslararası soruşturmaları da yürütüyordu.

1900 yazında şirket, Berlin-Wedding’deki kuzey yakasındaki mevcut genel merkezine taşındı. Kurucu Robert Koch, tüberküloz patojeninin keşfinin 30. yıldönümü olan 1912’den bu yana enstitü adına resmi olarak yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki ilk yıllarda RKI, Berlin şehir idaresine atandı. Ancak görevleri şehir sınırlarının çok ötesine geçtiği için 1952 yılında Federal Sağlık Dairesi’nin bir parçası haline geldi. Robert Koch Enstitüsü, 1994 yılında dağılmasından bu yana Federal Sağlık Bakanlığı bünyesinde daha yüksek bir federal makam olmuştur.