Qualcomm, 2021’de çip krizine meydan okudu

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Qualcomm, 2021’de çip krizine meydan okudu Başta telefon üreticileri olmak üzere biroldukça firma çip krizinden olumsuz etkilendi. Qualcomm, 2021 mali yılı için yayınladığı raporda çip krizine karşın büyümeye devam ettiğini deklare etti.

Meta ile tıpkı anda kar raporu açıklayan Qualcomm, yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl Qualcomm’un CEO koltuğuna Cristiano Amon oturdu. Çip satışları için pazar sayısını artıran Amon, araba ve IoT (nesnelerin interneti) için üretilen çiplerde gelir artışı elde ettiklerini deklare etti.

Qualcomm, çip krizine karşın büyümeye devam ediyor

Pandemi süreciyle bir arada uzaktan çalışma modeline talep artışı oldu. Okulların da uzaktan eğitime geçmesiyle bir arada telefon ve tablet satışları beklentilerin üstünde artış gösterdi.


Qualcomm’un çip üretim kısmı olan QCT (Qualcomm CDMA Technologies), geçtiğimiz yılın birebir çeyreğine bakılırsa yüzde 35 artış ile 8.85 milyar dolarlık satış bildirdi. Büyüme, geçen yılın birebir çeyreğinde açıklanana göre yüzde 65 yavaşladı.

Global çip krizi ile ilgili açıklama yapan Amon, “sıradan bir tabirle, tedarik iyileştirmeleri için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İleriye dönük planlarımızı en düzgün biçimde optimize ederek daha güzel işlere imza atacağız. Hala arzdan daha fazla talebimiz var, tedarik sorunu ortadan kalksaydı daha fazla eser satabilirdik.” tabirlerini kullandı.

Qualcomm, cep telefonları için üretilen çip satışlarının artması niçiniyle gelir artışı olduğunu deklare etti. Yaklaşık yüzde 42’lik artış olduğunu belirten şirket, 5.98 milyar dolar gelir elde etti.

Snapdragon yonga setleri ile ilgili data paylaşan şirket, yıllık büyümenin yüzde 60 olduğunu vurguladı. Amon, analistlerle yaptığı toplantıda “Android bizim için bir muvaffakiyet kıssası.” dedi.

Araba için üretilen çipler yüzde 21 artış ile 256 milyon dolara yükseldi. IoT kesiminde ise satışlarını yüzde 41 artıran şirket, 1.48 milyar dolar gelir elde etti.

Kablosuz irtibat için üretilen çiplerde artış yüzde 7 olarak gözlemlendi. 1.13 milyar dolar gelir elde eden RF kısmı, Qualcomm’un 2021 mali yılında yüzde 76 büyüdü