“Prenses Kate olmamanın iyi yanı şüpheye düştüğümde tüm rollerden vazgeçebilmemdir”

kolluk

New member
Sadece teşhis değil, Prenses Kate'in Instagram Habersu da pek çok kişiyi duygulandırdı. yıldız Benzer kaderi paylaşan üç çocuklu bir anneyle konuştu ve bunun hakkında bir çocuk kitabı yazdı.

Bir anne olarak çocuklarınızla kanser hakkında nasıl konuşursunuz? Bu soru Prenses Kate'in Instagram Habersu yayınlandığından beri pek çok kişinin aklında. Geçen yıl tam olarak bu konuyla ilgili bir çocuk kitabı yazdınız. Çocuğunuza kanser olduğunuzu nasıl söylediniz?
Teşhis konulduktan sonra bir sürü berbat broşür ve kitap aldım. Biz bir kitap ailesiyiz ve o kadar berbat olmalarına rağmen çocuklarım onlara sarıldı. Onlar için bu kitap rotası ve neye benzeyebileceğimi öğrenmek bir geçitti. O zamanlar henüz küçüktüler, iki ila dört yaşlarındaydılar, bu yüzden bir daha iyileşemeyeceğim gerçeğinden bahsetmediler. Bu o çağın yeteneklerinin ötesinde.

Bugün işler aslında farklı. Kızlarım şu anda dokuz, yedi ve neredeyse iki yaşındalar. Dürüst olacağım ve size durumun nasıl olduğunu, neler olduğunu, hangi tedavilerin yapılması gerektiğini anlatacağız. Elimizden geldiğince özümsemeye çalışıyoruz.

© Özel
Kişiye

38 yaşındaki Julia Rosenkranz, yazar, editör ve yaşları 9, 7 ve neredeyse 2 yaşında üç kız çocuğu annesidir. Kocası ve çocuklarıyla birlikte Leipzig'de yaşıyor. Kanser konusunu konu alan “Annem Bir Zamanlar Görünmezken” adlı çocuk kitabı Temmuz 2023'te yayımlandı. Rosenkranz'a beş yıl önce meme kanseri teşhisi konuldu ve Ağustos 2023'te nüksetti. Ocak 2024'ten bu yana, daha sonra yeniden kemoterapi görüyor. operasyonlar. “Yine de onu iyileştirme şansım var!” diyor. “Her şey açık.”

Çocuklarınızın ikinci kez bu durumla ne kadar iyi başa çıktıklarını tahmin edebilir misiniz?
İkinci sefer olması önemli değil, ilk sefer için çok küçüktüler. Bunun onları rahatsız etmediğini söyleyemem, sadece stresli. Ama bence bunu oldukça iyi idare ediyorlar. Ancak bunun nedeni aynı zamanda en başından itibaren tüm çevremizi dahil etmemizdir. Okula, anaokuluna ve arkadaşlara anlattık. Bunu herkesle paylaşmak istediğimden değil. Ancak çocukların hoş karşılandıklarını ve kendilerini rahat hissettikleri her yerde her şey hakkında konuşma fırsatına sahip olmalarının çocuklar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ve böylece diğer kişinin de buna uyum sağlama ve cevapları üzerinde düşünme şansı olur. Bu sadece evde olmuyor, tam tersi.

Bu eski teze dayanıyor: Bütün bir köyü alır, değil mi?
En azından!

Kemoterapi sırasında beden ve zihin üzerindeki yük çok büyüktür. Hala bu konu hakkında konuşabilmeniz ve ofiste bir anne olarak (ve Prenses Kate durumunda) rolünüzü yerine getirebilmeniz için yeterince mesafe kazanmayı nasıl başarıyorsunuz?
Videoyu izlemedim ama bununla ilgili çeşitli makaleler okudum.

Kapak

Julia Rosenkranz (yazar) ve Nele Palmtag (illüstratör) tarafından yazılan “Annem bir zamanlar görünmez olduğunda”, Klett çocuk kitabı, 32 sayfa, 16 euro. (mevcut: Amazon, Thalia Ve kitaplar.de)

© Klett çocuk kitabı / üreticisi

Hakkınızda bu kadar çok spekülasyon varken nasıl başa çıkıyorsunuz?
Prenses Kate olmamanın iyi tarafı şüpheye düştüğümde tüm rollerden vazgeçebilmemdir. İlk terapide şunu öğrendim: Bu bir karar değil, kendiliğinden oluyor. Özellikle ilk kez başınıza geldiğinde. Birdenbire tek bir rolü bile yerine getirmeye başlayamazsınız: ne anne olarak, ne eş olarak, ne iş arkadaşı olarak, ne de başka bir şey olarak. Hala orada olan son kalıntıya o kadar indirgenmiş durumdasınız ki, önce onunla uğraşmanız gerekiyor.

Artık tekrar hasta olduğum için hiçbir şeye bakmam gerekmiyordu; Bunu zaten biliyordum. Bazı açılardan daha istikrarlıydım çünkü biliyordum: Bunu sürdürmeye çalışmam gerekiyordu. Ama annelik rolü aslında ilk rol değil. Hiç de bile.

Ama daha ziyade kendini korumak mı?
Evet kesinlikle. Ne kadar çok güç verirsem ve bunda ne kadar başarılı olursam, o kadar iyi bir anne olabilirim veya diğer rolleri daha iyi yerine getirebilirim.

Kocanızın ya da açılışını yaptığınız bu “köyün” neyle ilgilenmesi gerekiyor? Bir annenin yerini tutamazlar değil mi?
Hayır, dürüst olmak gerekirse kocamın tek başına yapabileceğinden daha fazlasını yapması gerekiyor. Bu aslında mümkün değil. Ancak gerçek şu ki, partnerin tamamen ikinci bir kişinin yerini alması gerekiyor. Bunlar alışveriş yapmak, çocukları hobi faaliyetlerine götürmek, temizlik yapmak ve, ve, gibi “küçük şeyler”. Tabii ki bu da artıyor ve aynı zamanda tam zamanlı çalışıyor. Elbette maddi durum da bunun bir parçası; “O zaman ben bu işi bırakıp aileye bakarım” diyemez. Bu tek kişinin sınırlarını aşıyor, ancak bir süreliğine yapılabilir. Buna göre birçok insanın yardım etmesi gerekiyor: arkadaşlar, akrabalar, komşular. Bunların hepsi oldukça iyi çalışıyor ancak bu, partnerin tamamen aşırı stresli olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Biraz da olsa vazgeçtiğiniz annelik rolünün ilginç yanı, çocukların diğer birçok çocuğa göre daha fazla yük taşımak zorunda kalmasıdır. Ama: İzin verirseniz sizi de yanlarında taşırlar. Beni gerçekten rahatlatabilirsin. İlk başta annelik rolünüzü artık yaşayamamanız kulağa çok olumsuz geliyor ama sanırım diğer taraftan da bu durum doluyor. “Ah, ama onlar çocuk!” diyebilirsiniz ama bu, çocuklar için bile gerçekten iyi olan yeni bir şey yaratır. En azından aile olarak bize iyi geliyor! Henüz çocuk olmalarına rağmen masaya çok şey getirebilirler.

Bu nasıl ortaya çıkıyor?
Fiziksel, zihinsel ya da duygusal olarak gerçekten kötü günlerimde bana destek olabilirler, beni rahatlatabilirler ya da yardım edebilirler. Elbette durum her zaman böyle olmuyor, yeniden çocuk olmaları gerekiyor ama bunun hepimize çok faydası oluyor.

Çocuklar daha sonra genellikle daha bağımsız olmayı çok çabuk öğrenirler. Sizin ailenizde de durum böyle mi?
Kesinlikle. Siz de ona bağlısınız. Ancak bu mutlaka olumsuz değildir. Daha önce koruduğunuz alan, artık gerekli olmasa bile, daha sonra olumlu bir şekilde büyümenizi sağlar.

Üç kızın var, yani muhtemelen örecek çok saçın var, değil mi?
Kesinlikle! Ve giyinme ihtiyacı hakkında birçok tartışma yapıyoruz!

Çocuklarınız kitabınızı beğeniyor mu?
Evet! Ancak bu, izlemenin kolay olduğu anlamına gelmez.

Zaten çevrilmiş mi? O zaman onu saraya gönderebilirsin…
Hayır ama bu iyi bir fikir! Bunu ilet!

Çocuklarınızın da sizinle aynı kaderi yaşadığını hissediyor musunuz?
Kitabı anlamak için, babamın da kanser olması nedeniyle çocukluğumda benzer bir şey yaşadığımı bilmek muhtemelen iyi olacaktır. Aslında bunu sadece anne-yetişkin perspektifinden değil, her iki taraftan da biliyorum. Benim için özellikle bir çocuğun bakış açısından önemli, tüm karanlık duygulara yer bulabilmek. Bence kitabın tatsız olması harika, ki tam da olması gerektiği gibi. Bir kitaba bu şekilde baktığınızda birlikte üzüntü yaşayabilir veya okumaya devam edemeyebilirsiniz. İşte bu yüzden orada.

Çocukken sizin için nasıldı?
Bu konuyu ikimiz kadar açık konuşmadık. Bu söylenmemiş çok şey bıraktı. Bununla uğraşacak fazla alanım yoktu ama ailemi bunalttığını hissettiğim için açmak istemedim. Geçmişte, bu kadar büyük duygusal parçalar masaya getirilmezdi, dolayısıyla nadiren kimse kötü hissettiğini söylerdi. Ama belki iyi olurdu, keşke!

Bu röportaj sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular