Pfizer CEO’su, Omicron’a Karşı Geliştirilen Aşı İçin Tarih Verdi!

babanne

New member
Pfizer CEO’su, Omicron’a Karşı Geliştirilen Aşı İçin Tarih Verdi! Pfizer’in CEO’su, Omicron varyantı için geliştirilen bir COVID-19 aşısının Mart ayında hazır olacağının bildirdi ve şirketin şimdiden doz üretmeye başladığını söylemiş oldu. Lakin, aşının dördüncü doz olarak uygulanmasına muhtaçlık olup olmadığının hala bilinmeyen olduğunu da kelamlarına ekledi.

Pfizer’in lideri ve CEO’su Albert Bourla Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu aşı Mart ayında hazır olacak” dedi ve ekledi: “Risk alarak şimdiden dozları üretmeye başladık.

İngiltere’deki bilim insanlarından elde edilen bilgiler, muhteşem bulaşıcı Omicron varyantının, evvelki enfeksiyondan yahut iki aşı dozundan kazanılan bağışıklığı büyük ölçüde atlayabildiğini gösteriyor. tıpkı vakitte, bir “hatırlatıcı doz” almak bağışıklığı değerli ölçüde artırabiliyor ve üçüncü doz, semptomatik Omicron’a karşı korunma düzeyini yüzde 80’lere kadar çıkarabiliyor.

Bourla, aşıda, SARS-CoV-2’nin daha yeni varyantlarıyla çabada daha tesirli hale getirmek için ince ayarlar yapıldığını belirtti. Şu anda bir Omicron aşısının gerekli olup olmadığının yahut nasıl kullanılacağının meçhul olduğunu da kelamlarına ekledi. Ayrıyeten, dördüncü bir dozun işe yarayıp yaramayacağının şu anda kesin olmadığını, lakin daha fazla bilginin bu durumu değiştirebileceğini belirtti.

Öte yandan Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel, yakın vakitte şirketin Omicron’u hedefleyen bir güçlendirici aşı üzerinde çalıştığını ve insanların 2022 sonbaharında, aşıdan gelen antikorların azalması ile bir arada, güçlendiricilere muhtaçlık duyacağına inandığını söylemiş oldu.