Pennisetum Otu Ekimi: Doğru Bakım İpuçları

kolluk

New member
süs otları
Dekoratif pennisetum çimi nasıl düzgün şekilde ekilir ve bakımı yapılır?

Tüy kıl otu teknik terimi “Pennisetum” botanik ismine atıfta bulunur: “penna” kelimesi “tüy” ve “seta” kelimesi “kıl” anlamına gelir

© EuToch / Getty Images

Anna Scheibe

Çiçekler gerçekten göz alıcıdır: Yaz sonlarında Pennisetum otu tipik “şişe fırçalarını” oluşturur ve kışın başlarına kadar balkonu, terası veya bahçeyi süsler. Süs çimlerinin bakımının uygun şekilde yapılması şartıyla.

Botanik adı “Pennisetum”dur ve Latince “penna” (tüy) ve “seta” (kıl) sözcüklerinden oluşur. Bu nedenle Pennisetum çimine tüy kıl otu da denilmektedir. Genellikle Avustralya da dahil olmak üzere daha sıcak iklimlerde yetiştiği için süs çimi güneşli bir yeri tercih eder. Şişe fırçalarını andıran çiçek uçlarını ağustos ve ekim ayları arasında tam olarak geliştirmenin tek yolu budur. Seçtiğiniz çeşide bağlı olarak farklı renklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Aşağıda size beş farklı örneği tanıtacağız ve ekimden bakıma kadar size en önemli ipuçlarını vereceğiz.

Seçim: Saksı ve yataklar için Pennisetum otu

1. Benimle dans et

Çeşitlilik “Benimle dans et” Yaz sonlarında (Temmuz'dan Ekim'e kadar) büyük, beyaz çiçek saplarıyla etkileyicidir. Çok yıllık bitki dayanıklıdır ve daha uzun kurak dönemlerde kolayca hayatta kalabilir. Yoğun büyüme alışkanlığı nedeniyle süs otu sadece dekoratif bir göz alıcı değildir. bahçede veya saksıda, aynı zamanda yer örtüsü olarak da kullanılır.

2. Siyah Pennisetum

Adından da anlaşılacağı üzere bu Pennisetum otu ağustos ayından ekim ayına kadar açan siyah çiçekler. Hafifçe sarkan yeşil yapraklarının sonbaharda kesilip sararmasına gerek kalmaz, böylece yılın ikinci yarısında da yatakta veya bahçede göz alıcı olursunuz. Bitki ayrıca kışa dayanıklıdır.

3. Hamelin

Bu pembe-beyaz çiçekler, çeşidini tercih etmeniz durumunda yataklarınızı, balkonunuzu veya terasınızı süsleyecek “Hamelin” (Pennisetum alopecuroides) karar verin: Dayanıklı Pennisetum otu temmuz ayında çiçek açmaya başlar ve ekim ayına kadar durmaz. Bitkinin gür büyümesi için güneşli bir yere ve besin açısından zengin gevşek toprağa ihtiyacı vardır.

4. Büyü

İlk bakışta çiçeklerin sivri uçları hafif grimsi görünür, ancak gerçekte kırmızımsı ila kahverengi arasında değişen renktedirler ve uçları beyazdır. Çok yıllık Pennisetum “Büyü” aynı zamanda dayanıklıdır ve dik büyümesi nedeniyle özellikle otsu bordürler, kaya bahçeleri veya çim yatakları için uygundur. Çiçeklenme dönemi ağustos ayından ekim ayına kadardır.

5. Kızıl saçlı

Pennisetum”Kızıl saçlı” Temmuz ve Ekim ayları arasında ortaya çıkan, beyaz uçlu kırmızı çiçek salkımları ile karakterize edilir. Özellikle güllerin, uzun ömürlü bitkilerin ve çalıların yanında güzel görünür, ancak aynı zamanda yataklar veya göletlerin yakınında da uygundur. Yapraklar sonbaharda renk değiştirir ve daha sonra altın rengi görünür. -renkli.

Pennisetum Çim Ekimi: Bakım İpuçları

Başlangıçta da belirtildiği gibi, Pennisetum çimleri sıcak, güneşli ve ideal olarak rüzgardan korunan bir konumu tercih eder (örneğin bir duvar veya evin duvarı). Toprak söz konusu olduğunda bitkiler geçirgen ve besin açısından zengin toprakta özellikle iyi büyür. Biraz daha ağır ise kuma karıştırılarak gevşetilebilir, böylece su birikintisi oluşmaz ve büyümeyi olumsuz etkiler.

Ekim zamanı

Pennisetum çimi dikmek için en iyi zaman ilkbahardır: toprak güzel ve nemlidir ve sıcaklıklar hala 15 derecenin altındadır – bitkinin büyümesi ve yeni kökler oluşturması için ideal koşullar. Süs çimlerini ve topunu iki katı büyüklüğünde bir deliğe yerleştirin ve çevredeki bitkiler için yeterli alan bırakın. Daha sonra toprağın iyice sulanması ve besinlerle (gübre) zenginleştirilmesi gerekir.

Dökün

Süs çimleri ıslak ayakları sevmez, bu nedenle su basmasından kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, bitkinin özellikle ekimden sonra yeterli suya ihtiyacı vardır. Nadiren yağmur yağarsa pennisetum düzenli olarak sulanmalıdır. Bir yıl sonra, bitki büyüdüğünde, daha uzun kurak dönemlere dayanabilir ve yalnızca toprağın çok kuru olması veya uzun süre yağmur yağmaması durumunda su takviyesine ihtiyaç duyar.

Kesmek

Güçlü yeni büyümeyi teşvik etmek için bir Pennisetum çimini kesmek istiyorsanız, bunu sonbaharda değil ilkbaharda yapmalısınız – eski çim bıçakları kışın soğuğa karşı doğal koruma görevi görür. Şubat ve Mart ayları arasında, sapları yerden yalnızca on santimetre yükseklikte olacak şekilde (bir el genişliğinde) kesin.

Çarpmak

Pennisetum çimini çoğaltmak ve aynı zamanda çiçek büyümesini teşvik etmek için onu gençleştirmek mümkündür. Bu, bitkinin bölünmesiyle çalışır: Süs çimlerini bir kürekle yerden kaldırın, iki ila üç kez bölün ve bitki parçalarını tekrar toprağa koyun.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular