Parayla “Mutluluk Satın Almak” Sahiden Mümkün mü?

babanne

New member
Parayla “Mutluluk Satın Almak” Sahiden Mümkün mü? Büyük bir araştırma, aslına bakarsanız iddia etmiş olabileceğiniz bir sonuca vardı: Ne kadar fazlaca paranız var ise, o kadar memnun olursunuz.

2018 yılında, en kısa özeti ile paranın sizi bir noktaya kadar daha keyifli ettiğini söyleyen bir araştırmaya rastlamış olabilirsiniz. Lakin bu araştırmaya göre ABD’de 60-75.000 dolar civarında bir maaş aldığınızda, mutluluğunuz bir plato noktasına ulaşıyor ve daha fazla kazanmak duygusal sıhhatinize tesir etmiyor. Proceedings of the National Academy of Sciences üzerinde yayınlanan daha yakın tarihindeki bir çalışmanın muharriri olan Matthew A. Killingsworth, bulguların hakikat olup olmadığını görmek için bu deneyi ince ayarlı metodoloji ile yenidenlamaya ve düzgünleştirmeye karar verdi.

Birinci çalışma, Track Your Happiness (Mutluluğunuzu Takip Edin) uygulamasından gelir datalarını ve memnunluk puanlarını aldı. İştirakçilerden, Killingsworth’ün mefkureden daha az olduğuna inandığı yakın bir periyotta hissettiklerini ne kadar keyifli hatırladıklarını derecelendirmeleri istendi.

Yeni çalışmada, “bu, insanların geçmişin çeşitli anlarında nasıl hissettiklerini gerçek bir biçimde hatırlamalarını ve ondan sonrasında bu anıları tek bir iddiada yanlışsız bir biçimde birleştirmelerini gerektiriyor. Bu, bellek kusurlarına ve yargıda önyargılara karşı savunmasız bir yaklaşım” diye belirtiliyor.

Bu durum, çok düzeyde, hatırlanan hislerle olan bağına karşın, gelirin, insanların hayatlarını yaşarken gerçek tecrübelenen iyiliği ile fazlaca az yahut hiç alakası olmama mümkünlüğünü açık bırakıyor. Hatırlanan hisler, gelirle alakasını yapay olarak susturan gürültü yahut önyargı biçimlerini de birlikteinde getirebilir, o denli ki, gerçek tecrübelenen refahın gelirle daha kuvvetli bir münasebeti olabilir.

Yeni çalışma için Killingsworth, hafızanın getirdiği potansiyel önyargıyı ortadan kaldıran dataları elde etmeye çalıştı. Tıpkı uygulamayı kullanan yeni araştırma, gün boyunca kullanıcılara “şu anda nasıl hissediyorsunuz?” sorusunu yöneltti ve onlara “fazlaca makûs” ile “fazlaca güzel” içinde cevaplar sundu. Ayrıyeten “hiç”ten “aşırı”ya uzanan bir ölçekte “genel olarak hayatınızdan ne kadar mutlusunuz?” sorusu da soruldu.

Matthew A. Killingsworth/PNAS

Araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 33.391 çalışandan bilgi toplayarak, gelir ve memnunluk düzeyleri içindeki alakanın hem hissedilen refah (gün boyunca sorulduğunda nasıl hissettiklerine bağlı olarak) birebir vakitte hayat memnuniyeti açısından pek doğrusal olduğunu buldu.

Çalışma nicel bir çalışmaydı, lakin Killingsworth, gelir, refah ve ömür doyumu içindeki bu ilginin niye var olduğuna dair bir dizi açıklama önerdi. “Bir mümkünlük, insanların acıyı azaltmak ve keyfi artırmak için para harcanması ve marjinal dolarların kişinin gelirine bağlı olarak bu gayelere karşı farklı biçimde dağıtılmasıdır” diye yazdı ve devam etti: “80.000 doların üstündeki gelirlerdeki varyasyonla karşılaştırıldığında, 80.000 doların altındaki daha büyük gelirler, düşük olumsuz hislerle daha kuvvetli bir bağa sahipti, bu da düşük gelirden orta gelire geçmenin acı çekme niçinlerinden kaçınmada (veya hafifçeletmede) bilhassa yararlı olabileceği mümkünlüğü ile dengeli.

Yani, harcanabilir geliriniz ne kadar fazlaysa, kendinizi daha az makûs (ya da daha az olumsuz bir bakış açısıyla bakıldığında daha mutlu) hissetmek için o kadar epey para harcayabilirsiniz. Çok büyük ölçüde para kazanamayan beşerler için daha berbat haber, araştırmanın para ve refah içindeki münasebet için bir kesme noktası bulamamış olması.

Killingsworth, “Hissedilen ve kıymetlendirici refahın ayrıldığı bir gelir eşiği de yoktu; bunun yerine, daha yüksek gelirler hem anlık olarak daha uygun hissetmek birebir vakitte genel olarak hayattan daha şad olmakla ilişkilendirildi” dedi ve ekledi: “Paranın refahı düzgünleştirme gücünü kaybettiği bir nokta olsa da, mevcut sonuçlar bu noktanın öncesinden düşünülenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor.