Organ Bağışı Günü

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Ekümenik bir şükran günü ayininden sonra, DSO’nun (Alman Organ Nakli Vakfı) ana etkinliği Cumartesi sabahı Münih’te Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe’nin karşılama konuşmasıyla açıldı. Derneklerin ve kar amacı gütmeyen tıp derneklerinin sahne programı ve pavyonları, organ bağışı hakkında bilgi edinme ve kişisel tartışmalar yapma fırsatı sundu. Katılmak ve deneyimlemek için davet edilen çok sayıda eylem.

Münih’te bir organ bağışlama kararının aslında ne anlama gelebileceği de netleşiyor. “Hediye Yaşam Yılları” kampanyası için organ alıcıları sahnede toplanıyor – her biri kendilerine verilen yıl sayısını gösteren bir işaretle. Bu yıl Münih’te 882 ek yaşam yılı bir araya geldi.

Organ ve doku bağışı kararları

1 Haziran 2016 tarihinde, organ bağışı günü vesilesiyle, Federal Sağlık Eğitimi Merkezi (BZgA), “Almanya’da genel nüfusun organ ve doku bağışına ilişkin tutumu, bilgisi ve davranışı 2016” ülke çapında temsili anketin ilk sonuçlarını yayınladı. “.

Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe: “Bana sık sık bir organ bağış kartım olup olmadığı soruluyor. Bir kartım var ve her zaman büyük bir inançla yanımda taşıyorum. Almanya’daki tüm insanların yüzde 81’inin organ ve doku bağışına açık olması iyi. Üçüncüsü aslında nüfus için bir organ bağış kartına sahip. Keşke Almanya’da daha fazla insan bilinçli bir karar alıp organ bağış kartına yazsa. Çünkü bu karar hayat kurtarabilir.”

Organ ve doku bağışına yönelik ezici çoğunlukla olumlu tutum, 2010’dan beri sürekli olarak yüksek ve bu yıl yüzde 81 (2010: yüzde 79). Ankete katılanların yüzde 32’sinin organ bağış kartı var. Ek olarak, yaşayan vasiyet, organ ve doku bağışı kararının belgelenmesinde rol oynar: Tüm katılımcıların yüzde 9’u bunu, bazen bir organ bağış kartına ek olarak, canlı bir vasiyetnamede yazılı olarak kaydetmiştir.

Kararı verenler genellikle öldükten sonra organ ve doku bağışını kabul ediyor (yüzde 74). Nedenleri sorulduğunda yüzde 77’si diğer insanlara yardım etmek istediğini belirtti.

Organ ve doku bağışı konusunda kapsamlı bir bilgi yelpazesi www.organspende-info.de adresindeki BZgA web sitesinde bulunabilir. Ayrıca, Federal Sağlık Bakanlığı ve BZgA tarafından yürütülen bilgilendirme kampanyası, “Organ bağışı – karar önemlidir” sloganıyla 2016 sonbaharında da devam edecek.