Omicron’un Çıkış Noktası, Bu Şaşırtan Hayvanlar Olabilir mi?

babanne

New member
Omicron’un Çıkış Noktası, Bu Şaşırtan Hayvanlar Olabilir mi? Çinli araştırmacılar, muhteşem bulaşıcı Omicron varyantının farelerle tesadüfen müsabaka yoluyla ortaya çıkmış olabileceğine dair ispatlar buldu. Araştırmalarında birtakım ihtarlar ve sınırlamalar bulunsa da, varyantın zayıf bir bağışıklık sistemi olan, kronik olarak hasta bir beşerde evrimleştiğine dair hakim teoriye değişik bir alternatif sunuyorlar.

Araştırma, Journal of Genetics and Genomics’te Noel öncesinde yayınlandı, fakat makalenin fiyatsız bir taslağı baskı-öncesi sunucusu bioRxiv’de bulunabilir.

SARS-CoV-2 Omicron varyantı birinci vakit içinderda 24 Kasım 2021’de Güney Afrika’da bildirildi. Varyant, kimileri onu aşılara karşı daha dirençli ve öbür varyantlara kıyasla daha bulaşıcı hale getiren 45 mutasyon içerdiğinden dolayı bariz bir biçimde tuhaftı. En değişik özelliklerinden biri ise bu mutasyonların birçoklarının daha evvel öteki varyantlarda görülmemiş olmasaydı. SARS-CoV-2 varyantlarının evrim ağacında, Omicron bilhassa dikkat çeken bir gariplik olarak öne çıkıyor.

Bu tuhaflığı açıklamak için, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden bir takım, bu mutasyon dizisinin, insan hastalarda gelişen virüslerden farklı olduğunu, fakat fare hücrelerinde virüs evrimi ile bağlantılı mutasyonlara epeyce benzediğini savunuyor. Ayrıyeten mutasyonların, virüsün fare hücrelerini enfekte etmeye adapte olduğunu gösterdiğini söylüyorlar.

Bunun, virüsün insanlardan farelere sıçramış olabileceğini ve insanlara geri atlamadan evvel bu olağandışı mutasyonları biriktirdiğini önerdiğini söylüyorlar.

Araştırma muharrirleri makalelerinde, “sonuçlarımız, Omicron’un ceddinin insanlardan farelere atladığını, bu konakçıyı enfekte etmeye elverişli süratle birikmiş mutasyonların sonrasındasında insanlara geri sıçradığını ve bu da Omicron salgını için çeşitler ortası bir evrimsel yörüngeye işaret ettiğini gösteriyor” dedi.

Lakin, bu teorinin birtakım soru işaretleri de bulunuyor. Öncelikle, SARS-CoV-2 farelere bulaşma konusunda pek başarılı değil. Virüsün tipik olarak giriş elde etmek için kullanacağı fare hücrelerinin kesimi, standart SARS-CoV-2 spike proteini için fazlaca düşük benzerliğe sahip. Öbür araştırmacılar, SARS-CoV-2’yi laboratuvardaki fareleri enfekte edecek biçimde uyarlamayı başardılar. Bu da laboratuvar hayvanlarının varyantın kökeninde yer alıp almadığı sorusunu gündeme getirdi lakin bu soru gerçek dünyada belgelenmiş değil.

Bu durum, virüsün insanlardan farelere nasıl sıçradığını anlamayı imkansız hale getirmese de zorlaştırıyor. bir fazlaca bilim insanı, Omicron’un hayvan kökenli kıssasına kuşkuyla yaklaşıyor, lakin genel olarak, varyantın kökenlerini tam olarak anlamak için hayli erken olduğuna da inanıyorlar. bir daha de, gelecekte tehlikeli varyantların yükselişini varsayım etmemize ve önlememize yardımcı olabileceği için bunun değerli bir soru olduğu kesin.