Omicron Varyantı Dünya’yı Kasıp Kavururken, Bir Yeni Varyant Daha Geldi!

babanne

New member
Omicron Varyantı Dünya’yı Kasıp Kavururken, Bir Yeni Varyant Daha Geldi! Omicron olayları tüm dünyada artmaya devam ederken, güneydoğu Fransa’da 46 mutasyonlu yeni bir COVID-19 varyantı daha kaygı salmaya başladı. Birinci açıklamada, varyanttan kaynaklanan 12 hadise tespit edildiği bildirildi.

Varyant aslında fazlaca da yeni değil, birinci vakit içinderda Kasım ayında tespit edilmişti. DSÖ yetkilisi Abdi Mahamud, varyantın birinci vakit içinderda kasımda tespit edildiğini onaylıyor ve bu biçimdedan beri büyük bir tehdit yaratmadığını söylüyor: “Varyant radarımızda. İlerlemek için birfazlaca bahtı vardı ancak yapmadı.

Yeni varyantla ilgili bilgiler son derece hudutlu. Lakin Kamerun’da ortaya çıktığı ve spike proteininde birden çok mutasyon taşıdığı düşünülüyor. Marsilya yakınlarındaki bulunan bölgede, hastaneye yatışlarda değerli bir artış görüldüğü söyleniyor. Lakin bölgede düşük aşılama oranlarının ve yaşlı bir nüfusun bulunduğu unutulmamalı.

B.1.640.2 olarak tanımlanan ve şu anda IHU olarak isimlendirilen varyant, DSÖ tarafınca “izleme altında varyant” olarak etiketlenen B.1.640’ın (artık B.1.640.1 olarak adlandırılıyor) kardeşi.

Yeni varyantı tahlil eden ve ortasında bulunan 46 mutasyonu tanımlayan MedRxiv makalesi, çabucak hemen hakem onayı almış değil. Ayrıyeten şiddeti yahut bulaşıcılığı hakkında rastgele bir bilgi içermiyor. özetlemek gerekirsesı çabucak hemen IHU varyantı hakkında neredeyse hiç bir şey bilmiyoruz.

Muharrirler, IHU varyantına sahip olduğu tespit edilen birinci kişinin üç gün evvel Kamerun’a yaptığı bir seyahatten döndüğünü ve büsbütün aşılandığını not düşüyor. Bu da yeni varyantın, aşıdan kaçabilme yeteneğinin yüksek olabileceğine işaret ediyor.