Olimpiyat kotası için rezalet… Türkiye kontrol altında

semaver

New member
AJANSSPOR HABER

Türk atletizmi büyük bir skandalla sallandı. Türkiye’de yapılan yarışlarda, olimpiyat kotası almak için atletlerin aldığı derecelerin değiştirildiği ortaya çıktı. Dünya Atletizm Birliği, (World Athletics) skandal niçiniyle Türkiye’deki yarışlarda elde edilen derecelerin tanınmama sonucunı aldı.


Erzurum’daki yarışlarda Ukraynalı gazeteci fark etti

Sözcü gazetesinin haberine nazaran skandal şöyleki ortaya çıktı: 12-13 Haziran 2021 tarihlerinde Erzurum’da yapılan Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), tarafınca düzenlenen Memleketler arası sprint ve bayrak yarışlarında elde edilen dereceler Ukraynalı bir gazeteci tarafınca kuşkulu bulundu.


Gazeteci bildirdi, skandal ortaya çıktı

Gazeteci, derecelerin manipulatif olabileceği konusunda araştırmalarını sürdürürken evrak Dünya Atletizm Birliği’ne gitti. Yapılan araştırmada skandal ortala çıktı.


İşte değiştirilen dereceler

Buna nazaran olimpiyat kotası almak için atletlerin dereceleri ile oynandı. Tespit edilen vakit oynamaları şu biçimde:

ERZURUM’DA DEĞİŞTİRİLEN DERECELER
TAKIMBİLDİRİLEN VAKİT GERÇEK ZAMAN
4×400 Türkiye erkek bayrak kadrosu 3:02.503:03.23
4×100 Ukrayna erkek bayrak takımı38.5138.77
4×100 Türkiye B erkek bayrak takımı39.92 40.12

Olumpiyet vizesi iptal edildi, Yokohama kurtardı

zaman içinde oynamaların tespik edilmesinden daha sonra 4×400 Türkiye erkek bayrak grubu, derecesi yetmediği için olimpiyata kabul edilmedi. Oynamaların tespit edilmesinden daha sonra 4×100 Türkiye erkek bayrak ekibinin 38.20’lik derecesi de geçerli sayılmadı. 2019’da Yokohama’da elde edilen 38.47 ile 4×100 kadrosu olimpiyat vizesi aldı.


İki haftada 3 saniye süratli koştular!

Skandal bununla da hudutlu kalmadı. Bayan ve erkek atletlerin karışık olduğu 4×400 Türkiye karışık grubu 12-13 Haziran 2021’de 3:17.65’le Ukrayna (3:15.46) ve Belarus’un (3:16.65) akabinde 3. oldu. Bu derece kotaya yetmeyince; 27 Haziran 2021’de birebir pistte ve birebir ülkelerle öbür bir yarış düzenlendi. Türkiye, 3:14.80’le Ukrayna’nın (3:14.06) akabinde ikinci oldu. Olimpiyat vizesi aldığı duyruldu fakat Dünya Atletizm Birliği Tokyo 2020 için Türkiye’ye değil; Almanya, Nijerya ve Ukrayna’ya vize verdi.


Skandal için skandal savunma

Dünya Atletizm Birliği, yaşananlar için Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan fotofiniş fotoğraflarını istedi. Federasyondan elle düzenlenmiş, düzmece tablolu, excel evrakları gönderildi. Bu da öteki bir skandal olarak niteleniyor.


Artık Türkiye kontrole tabi ülkeler içinde

Dünya Atletizm Birliği, skandalın ortaya çıkmasından daha sonra Türkiye’yi müsabaka sonuçları kontrole tabi olan ülkeler ortasına soktu. Bu Türkiye’deki yarışlardaki derecelerin kabul edilmemesi manasına geliyor. Kontrole tabi olan öteki ülkeler şu biçimde: Moldova, Gürcistan, Ermenistan, Özbekistan ve Kırgızistan.


O hakemler bakılırsave devam ediyor!

Erzurum’daki yarışlarda nazaranv alan atletizm hakemleri hakkında bir süreç yapılmadı ve bakılırsavlerini sürdürüyor. Hakemleri atayan Merkez Hakem Komitesi’nin (MHK) başında Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar (yukarıdaki fotoğraf) bulunuyor. MHK Asbaşkanı ise Mustafa Akyavaş.


Sorumlular değil ortaya çıkaran ceza aldı

Olimpiyat kotası skandalında Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan şu ana kadar kimselerle ilgili bir yaptırım yapılmadı. Yalnızca, skandalı ortaya çıkaran isimlerden olan memleketler arası hakem Necati Çeteci, 45 gün hak mahrumiyeti ile cezalandırıldı. Çeteci, MHK’daki bakılırsavinden istifa etti.


Arnavutluk korkusu!

Dereceleri değiştirilen ulusal atletler şu anda men edilme korkusu yaşıyor. Bunun sebebi ise Arnavut uzun atlamacı İzmir Smajlaj. Atletizm Dürüstlük Ünitesi (AIU), bu ay ortasında son derece kritik bir karar aldı. Kurum, dereceyle oynandığı sebebi öne sürülerek Arnavutluk Atletizm Federasyonu Lideri, Genel Sekreteri ve atlet Smajlaj’ı, haklarındaki soruşturma bitene dek tüm haklarından men etti.