Obezite ameliyatı

celikci

New member
Obezite için yapılan ameliyatların çalkantılı bir geçmişi vardır. Elli yıl önce yapılan ameliyatların başarısı devasa yükseklikte değildi ve ciddi riskler içermekteydi. Ancak son 20-25 yılda gelişmeler bu cerrahi şekillerin sadece uzun sureli kalıcı kilo kaybına değil beraberinde şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi yandaş problemler üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösterdi. Yapılan çalışmalar obez genç erişkinlerin normal kilolu genç erişkinlerden %20 oranında daha kısa bir yaşam süresine sahip olduğunu göstermektedir. Obezite şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, ciddi eklem rahatsızlıkları ve psikolojik sorunlara niçin olabilmektedir. Bunun yanı sıra obez kişilerde meme, kalın barsak ve rahim kanseri sıklığı daha fazladır.

OBEZİTE CERRAHİSİ İÇİN ADAYMIYIM?

Obezite tanımlamasında en yaygın kullanılan yöntem Vücut Kitle İndeks’inin(VKİ) hesaplanmasıdır. VKİ şu biçimde hesaplanır.

VKİ : Kg cinsinden ağırlık / Boy(m) x Boy(m)

VKİ 30’un üzerindeyse kişi obez olarak tanımlanır. Kırk ve üzerindeyse kişi morbid obez(ölümcül şişmanlık) grubuna girer. Bu kilolara ulasan kişiler de kilo vermede en başarılı yöntemler cerrahi yöntemlerdir.

OBEZİTENİN TEHLİKELERİ NELERDİR, NE GİBİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Obezite vücudun tüm sistemlerinde bozukluğa niçin olur. Uzmanlar, obez kişilerin yaşıtlarına nazaran 12-15 yıl daha az yaşadığını anlatmaktadır. Obezite, tip 2 diabetes mellitus (Şeker hastalığı), hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, yağ metabolizması bozuklukları, uyku apnesi, reflü, cinsel bozukluklar, kemik ve eklem sorunları, solunum sistemi bozuklukları gibi biroldukça hastalığa niçin olmaktadır. Obez hastaların dış görünümleri bozulduğu için bu hastaların sosyal yaşam ve ruh sağlığı da bozulmakta, depresyon gibi biroldukca sorunlar ortaya çıkmaktadır. Obez hastalarda meme ve kalın barsak kanserleri gibi bazı kanser türleri daha oldukca görülmektedir.

BU AMELİYATLAR NASIL ETKİLİ OLUR?


Bu ameliyatlar mide-barsak sisteminin çalışmasına etki ederler. Kişinin aldığı besin miktarını kısıtlarlar ve/veya yiyeceklerin emilimini azaltırlar. Temel olarak iki ana tipi vardır.

Tam olarak kısıtlayıcı girişimler:

Mide hacmini düşürürler. En bilinen iki tipi

* Ayarlanabilir mide bandı(mide kelepçesi).Günümüzde fazlaca az uygulanmaktadır.

* Sleeve gastrektomi(tüp mide)

Kısıtlayıcı ve emilimi önleyici girişimler:

Hem mide hacmini düşürüp aynı zamanda yiyeceklerin emilimini azaltırlar.

* Mide bypass

Her tekniğin avantaj ve dezavantajları vardır. Genellikle karar ameliyatı yapacak ekip ve sizinle beraber alınacaktır.

HAZIRLIK

Bu asama önemlidir ve hastaların aktif katılımını gerektirir. Ameliyat öncesi hazırlığın önemli bir bölümü karar verme aşamasıdır. Bu karara hastalar yetişkinde olsa ailenin katılımı son derece önemlidir. Ameliyat öncesi hazırlık bazı kan, röntgen tetkiklerini içerir. Gerekli hastalarda solunum, kalp değerlendirmesi yaptırılabilir. Ameliyat öncesi anestezi değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu değerlendirmelerin amacı;

* Hastaların genel sağlık değerlendirilmesi(şeker hst, hipertansiyon, kolesterol düzeyleri, kalp sorunları, uyku apne sendromu ve diğer solunumsal sorunların araştırılmasını içerir)

* Gerekli durumlarda psikiyatrik inceleme

* Fizik aktivite ve yeme alışkanlıklarının değerlendirilmesi

* Gebelik şüphesi

AMELİYAT

Ameliyat genel anestezi altında laparoskopik (kapalı) olarak yapılır. Laparoskopik tekniklerin avantajları daha az ağrı, daha erken hastaniçin çıkış̧, daha erken ise dönüştür. Ancak bazı olaylarda ameliyatın kuvvetliğü ve hasta güvenliği gibi niçinlerle açık ameliyatlara geçiş yapılabilir. Ameliyat için hastanede genellikle yatış̧ süresi 2-3 gündür.

AMELİYAT daha sonraSI YEMEK

Ameliyat daha sonrası yemek alışkanlığı daha öncekinden farklı olacaktır. Genellikle önce sıvı gıdalarla başlanır ve yumuşak gıdalarla devam edilir. Yavaş̧ yavaş̧ normal gıdalara dönülecektir. Hoş olmayan durumlarla karşılaşılmaması (kusma, ağrı gibi) için diyet tavsiyelerine uyulması son derece önemlidir.

DİYET İLE İLGİLİ TEMEL İLKELER

Her öğünü küçük miktarlarda tüketin ve bol çiğnenmeli.

Yemekler esnasında sıvı tüketilmemeli(fakat yemek araları yeterli sıvı alınmalı).

Yemekleriniz oturarak, sakin ve yavaş̧ tüketilmeli.

Yemekleriniz dengeli, vitamin ve mineral açısından zengin ancak kalori açısından düşük gıdalardan seçilmeli.

Yeterli protein alınmalıdır(et, balık, yumurta….).

Soğuk, şekerli, soslu ve kızarmış̧ yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bu yeni diyet tarzına hastalar zaman içinde alışır. Bu tarz kişiyi kimi zaman kısıtlasa da sosyal hayatınıza engel olmayacaktır.