Netflix’İn Ünlü Afrika Pengueni Kolonisi, Arıların Taarruzuyla Yok Oldu!

babanne

New member
Netflix’İn Ünlü Afrika Pengueni Kolonisi, Arıların Taarruzuyla Yok Oldu! Geçtiğimiz Cuma sabahı, Güney Afrika’daki yerliler şaşırtan bir görüntüyle karşılaştılar: Jenerasyonu tükenmekte olan Afrika penguenlerinin düzinelercesi, bir dizi meyyit arıyla dolu bir kumsalda meyyit olarak yatıyordu. Neredeyse kuşku duyulmamasına karşın emin olmak için yapılan otopsi, arıların deniz kuşlarını soktuklarını ortaya çıkardı. Görünüşe bakılırsa koloni, bir kızgın arı sürüsü tarafınca atağa uğramıştı.

Güney Afrika Ulusal Parkları (SANParks), 17 Eylül’de Cape Town yakınlarındaki Simon’s Town’daki bir plajda 63 penguenin cesedinin bulunduğunu bildirdi. Penguenler, muhteşem sempatik cinslerin yok olmaya karşı savaşına bakan bir Netflix belgesel dizisi olan Penguin Town’da yer alan Boulders Afrika penguen kolonisinin üyeleriydi.

SANParks – Table Mountain Ulusal Parkı yaptığı açıklamada, “ön araştırmalar, penguenlerin bir Cape bal arısı sürüsü tarafınca sokuldukları için öldüğünü gösteriyor” dedi.

Popülasyonun aldığı bu feci darbe, çeşidin gereksinim duyduğu son şey. IUCN Kırmızı Listesi kapsamında yer alan Afrika Pengueni (Spheniscus demersus) kuşağı tükenmekte olarak kabul ediliyor ve son senelerda büyük ölçüde çok avlanma ve iklim değişikliğinden kaynaklanan besin kıtlığı niçiniyle süratli bir nüfus düşüşü yaşadı.

Cesetler, penguenlerin otopsisini yapan ve test için biyolojik örnekler alan Güney Afrika Kıyı Kuşlarını Müdafaa Vakfı’na (SANCCOB) gdolayıldü. Besbelli bir faydalanma bulunmamakla bir arada, otopsi, tüm penguenlerde birden çok arı sokması olduğunu ortaya çıkardı. Öteki olasılıkları elemek için hastalık ve toksikoloji testleri için biyolojik numuneler gönderildi.

Afrika penguenleri Güney Afrika, Namibya, Angola, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Gabon ve Mozambik’in kıyı bölgelerinde bulunuyor. Katiyetle küçük olmalarına karşın, bu cins kimi vakit yüksek sesli, eşeğe emsal anırmaları niçiniyle eşek penguenleri olarak da tanınıyor. Daha da enteresan olan bir özellikleri ise irtibat kurmak için beşerlerle emsal “konuşma” kalıpları kullanıyor olmaları.

2020 yılında bilim insanları, yakalanmış olan Afrika penguenlerinin şov müziklerini incelediler ve onların en sık kullandıkları sesler için daha kısa sesler kullanarak ve daha karmaşık iletiler için daha uzun seslendirmeler kullanarak irtibat kurduklarını keşfettiler. Bu davranış biçimi, dünya çapında insan konuşmasında bulunan lisan prensiplerine besbelli bir biçimde benzerlik gösteriyor.

Afrika penguenlerinin, sadece 60 santimetre uzunlukları ve ortalama 2,2 ila 3,5 kilogram içindeki tartıları niçiniyle Cape bal arılarının birden çok sokmasına karşı bilhassa savunmasız olduğu düşünülüyor. birebir vakitte, yabanî bir hayvan popülasyonunun değerli bir kısmını yok eden kitlesel sokma olaylarının pek olağan dışı olduğunu belirtmekte de yarar var.