NASA İvedi Etmiyor: James Webb’in Güneş Kalkanının Açılması Ertelendi

babanne

New member
NASA İvedi Etmiyor: James Webb’in Güneş Kalkanının Açılması Ertelendi NASA çalışanı, yeni uzay teleskobu James Webb‘in en kıymetli prosedürü olduğu söylenebilecek olan muazzam boyuttaki güneş kalkanını germe sürecini uygulamaya hazır olduğundan ve işlerin problemsiz gideceğinden emin olmak ismine güç alt sistemini incelemeye başladı. Bu inceleme, planlanan vaktin biraz ileri atılması manasına geliyor.

25 Aralık’ta fırlatılan uzay teleskobu, teleskobu data toplamaya hazırlamak için gerekli olan bir aylık bir yerleştirme prosedürünü yürütüyor. Lakin bu prosedürdeki birçok adım karardan denetim ediliyor. NASA’nın çalışma için süreksiz bir programı olsa da, nazaranv başkanları yol boyunca vakit çizelgesini değiştirmeye karar verebiliyor.

NASA, 1 Ocak Cumartesi gününü dinlenme günü olarak ayırmış olsa da, Webb grubunun 2 Ocak Pazar gününü gözlemevinin güç alt sistemini incelemekle geçirdiğini duyurdu.

NASA’nın Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde (GSFC) Webb proje yöneticisi olan Bill Ochs, 2 Ocak Pazar günü yayınlanan bir bildiride, “yerdeki simülasyonlardan öğrenebileceğimiz hiç bir şey, gözlemevini çalışır durumdayken tahlil etmek kadar uygun değildir” dedi ve devam etti: “Artık, temel operasyonları hakkında öğrenebileceğimiz her şeyi öğrenme fırsatını değerlendirmenin vakti geldi. daha sonraki adımları bunun akabinde atacağız.

Grup, bilhassa, uçurtma halindeki güneş kalkanının beş hassas katmanını ayıran ve yumuşatan süreç olan güneş kalkanının gerilmesi sırasında kullanılacak bir dizi motorun sıcaklığına odaklanıyor. Webb teleskobu, ısıya hassas olan kızılötesi müşahedelere odaklı olduğu için bu güneş kalkanı tüm sistem için kritik bir ehemmiyet taşıyor.

Webb’in GSFC’deki önder sistem mühendisi Mike Menzel ise, açıklamasında, “Webb ile 20 yılımızı alanda tasarlayarak, geliştirerek ve test ederek geçirdik” dedi ve devam etti: “Gözlemevinin uzayda gerçekte nasıl davrandığını görmek için bir haftamız oldu. Uçuşa başladığınızda uzay aracınızın makul özelliklerini öğrenmek sıra dışı bir şey değil. Şu anda yaptığımız şey bu. Uygulamalar umduğumuz kadar problemsiz geçti. Lakin ilerlemedilk evvel vaktimizi alıp gözlemeviyle ilgili her şeyi anlamak istiyoruz.

Güneş kalkanının gerilmesi, NASA’nın iki gün sürmesini beklediği karmaşık bir süreç. NASA başlangıçta çalışmaya Cumartesi günü başlamayı planladı, fakat Cuma günü yapılan operasyonlar beklenenden daha geç gerçekleşti ve takım Yeni Yıl Günü’nü dinlenerek geçirmeye karar verdi.

nazaranv yöneticileri motor sıcaklıklarına daha yakından bakmaya karar verdiklerinde, takımın gözlemevinin iki tarafı üzerinde birebir anda çalışmasını istemediler. Güneş kalkanı büsbütün gerildikten daha sonra, grup ikincil aynayı açmaya devam edecek.

Planda küçük bir vakit değişikliği yaşanmış olsa da, teleskop hala ilerleme kaydediyor. Webb, Dünya’dan uzaklaşmaya devam ediyor ve gayesine giden yolun yaklaşık %60’ını geçmiş durumda. L2 olarak da bilinen bu nokta, neredeyse Güneşin karşıtı istikamette, Dünya’dan 1.6 milyon kilometre uzağında yer alıyor.