NASA, ESA ve JAXA, COVID-19 Araştırmasında Sizin de Katkınızı Bekliyor!

babanne

New member
NASA, ESA ve JAXA, COVID-19 Araştırmasında Sizin de Katkınızı Bekliyor! COVID-19 salgını Dünya’da her insanın çalışma halini değiştirdi ve büyük ölçekli kısıtlamalarla neredeyse tüm hayatımız değişti. Alışılmış ki bu değişim, tıbbi atıklar konusunda da yaşandı; tıbbi atıkların çevre üzerinde etkisinin olması kaçınılmazdı. NASA, Avrupa Uzay Ajansı ESA ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı JAXA, bu çevresel tesirlerin tam olarak ne olduğunu anlamak için bir hackathon düzenliyor. 23-29 Haziran tarihleri içinde uzay ajansları, Dünya’nın dört bir yanından iştirakçilerin katılacağı bir haftalık bir sanal aktiflik düzenleyecek. İştirakçiler aktiflik kapsamında Earth Observation Dashboard‘daki dataları kullanacaklar.

Ajanslar, hükümetlere ve halka Dünya’yı gözlemleyen uydularından gelen birleşik bilgileri ulaştıran Earth Observation Dashboard gösterge panosunu bir yıldır çalıştırıyor. Panonun emeli insanlara “pandeminin kısa ve uzun vadeli tesirlerini inceleyebilecekleri bir araca erişim sağlamak” olarak açıklanmıştı. Hackathon sırasında programcılar, bilim insanları ve katılmak isteyen herkes sanal gruplar oluşturmak ve COVID-19 salgınıyla ilgili sorulan sorunlardan birini çözmek zorunda kalacak.

İştirakçilerin çözmesi gereken zorluklar şu kategorilere ayrılmış durumda: Hava kalitesi, Su kalitesi, Ekonomik tesir, Ziraî tesir, Sera gazı, Dünya’nın sistemine genel tesiri ve Toplumsal tesir. İlgilenenler katılmak için kayıt olabiliyorlar. Aktiflik daha sonrası sonuçlar tüm Dünya’ya açıklanacak.

Siz de bu aktifliğe katılmak istiyorsanız, kayıt olabilirsiniz.