Moda Nedir, Neden, Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır

Felaket

New member
Günümüzde, tekstil sektörü ve giyim ile özdeşleşen moda, Latince modo kelimesinden gelir hemen şimdi anlamı taşır. Modanın, İtalyancadaki kelime anlamı; süslenme özentisi ya da değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik olarak geçmektedir.

Modanın bir diğer anlamı da, belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı ve yaygın düşkünlüktür. Moda kelimesi, Türk Dil Kurumu'nun sözlüklerinde bir kaç şekilde ifade edilmektedir. Bunlardan ilki şu şekildedir: Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik. Yani İtalyancadaki kelime anlamıyla hemen hemen aynıdır. TDK'ya göre diğer bir tanım ise, geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan şeklindedir.

Bu tanımlar modanın zaman içinde gerçek anlamından uzaklaştığını gösteriyor. Moda bilinen anlamıyla sadece, dönemin popüler giyim tercihleri ve trendleri anlamına gelmez. Bugün çoğumuz için moda, yalnızca giysi ve aksesuar anlamına geliyor. Oysa bu kavram sadece tekstil sektörü ile ilişkili değil. Moda; sanat, müzik, tiyatro, edebiyat, yemek, iç mimarlık, mimari, bahçe bakımı, televizyon, sinema gibi konuları; daha doğrusu, duyuları uyaran her şeyi içine alır. Gene de, bu değişimin mantığı anlaşılabilir. Tarihte, belirli bir çağa ait olan giyim stili kayıtlara moda diye geçiyor. Giyim alışkanlığı; yaşanan anın havası ile eş anlamlı olarak kullanılıyor. Bazı diğer kaynaklar ise modayı, giysi, etiket, davetler ve diğerlerinin günlük alışkanlık veya stili ve giyimin, davranışların vb. özellikle seçkin veya seçkin olmak için yapılanan bir toplum tarafından geleneksel kullanımı şeklinde tanımlamaktadır.

Moda genel kullanımıyla insanların, içinde bulunan belirli bir zaman periyodundaki, daha çok giyim ile ilgili tercihlerine referans eden popülaritesi yükselen genel giyim tarzına verilen isimdir. Moda genel olarak popüler giyim tarzına işaret etse de, günümüzde bazı bölgelerde, sosyetenin veya ünlülerin kıyafet tercihlerini işaret ediyor gibi görünmektedir. Aslen, moda birçok alandaki değişen, yükselen tercih eğilimlerine referans eder. Moda kelimesinin anlamca popüler giyim tarzını karşılıyor olmasının bugünkü nedeni giyim endüstrisinin bu alandaki her türlü yatırımından kaynaklanmaktadır. Bu kullanım özelliği sadece ülkemizde yaygın olmayıp, aynı zamanda birçok kültürde de moda toplumdaki giyim tercihleri anlamıyla kullanılmaktadır.

Modanın Sözlüklerde Yazmayan Anlamı Nedir (moda'ya uyalım mı)
Burada önemli olan nokta modayı, yani günümüzdeki anlamı ile giyim trenlerini, kimin nasıl yönlendirdiği ve belirlediğidir. Medyada yüzlerce modacının hep bir ağızdan bu yıl bunlar moda, bu yaz bu renkleri giyeceğiz veya sonbaharda bunlar moda olacak dedirten ve birleştiren güç nedir acaba?

Moda da belirleyici husus büyük giyim firmaları ve tekstil alanında faaliyet gösteren büyük şirketlerdir. Bugünkü anlamıyla modaya (sadece giyim endüstrisi) etki eden en önemli unsur geçen senelerde moda olan renk ve kumaşlardır. Bir kere moda olan bir renk ve kumaş mutlaka ilerleyen yıllarda tekrar moda olacaktır. Çünkü büyük şirketler modayı sadece elinde kalan iplik ve kumaşları daha yüksek bir fiyata satmak için kullanmaktadır. Örneğin bu yıl kırmızı moda bir renk diyelim, sektördeki firmalar bolca bu renkte, iplik ve kumaş ürettiler. Bu renkte iplik ve kumaşlar müşteriler tarafından tamamen tüketilirse ne âlâ, ancak bu üretilen iplik ve kumaşlar yeteri kadar tüketilmez ise bunlar elbette atılmıyor, depolarda bekliyor. Ta ki kırmızı renk, iplik ve kumaşlar tekrar moda olana kadar, burada belirleyici faktör elde kalan kırmızı renk mamul miktarının büyüklüğü, eğer miktar büyükse o renk daha kısa bir sürede tekrar moda olacaktır, çünkü depolamakta bir maliyet gerektiriyor. Buradan çıkarılacak bir husus varsa; o da modanın çokta önemsenecek ve dikkate alınacak bir şey olmaması gereklidir.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Moda, toplumda bir anda popüler hale gelen ve kısa süreliğine yaygın olarak benimsenen giyim tarzı, aksesuar ve tasarımlardır. Moda, genellikle giyim ve aksesuarlar alanında ortaya çıkar, ancak mobilya, ev dekorasyonu ve teknolojik cihazlar gibi diğer alanlarda da moda trendleri olabilir.
Moda, insanların toplumsal konumlarını, zenginliğini veya popülaritesini gösterme arzusu nedeniyle ortaya çıkmıştır. Ayrıca, insanların yenilikleri takip etme ve kendilerini güncel tutma ihtiyaçları da moda trendlerinin ortaya çıkmasında etkilidir.
Moda trendleri, genellikle moda tasarımcıları ve moda evleri tarafından belirlenir ve moda fuarları, defileler ve dergiler gibi yayın organları aracılığıyla yayılır. Ancak, moda trendleri aynı zamanda sosyal medya, bloglar ve ünlüler gibi diğer yayın kanalları aracılığıyla da yayılabilir.
Moda trendleri, zaman içinde değişir ve genellikle birkaç yıl içinde ortaya çıkar ve popülerlik kaybeder. Ancak, bazı moda trendleri zamanla klasikleşebilir ve uzun süre popüler kalabilir. Moda trendlerinin ortaya çıkışının tarihi, insan tarihinin başlangıcına kadar uzanır, ancak moda endüstrisinin kuruluşu ve profesyonel moda tasarımcılarının ortaya çıkışı 19. yüzyılın sonlarına denk gelir.