Minimum fiyat artırımı tüm çalışanlara yansıyacak

kolluk

New member
Minimum fiyat artırımı tüm çalışanlara yansıyacak Milyonların yüzünü güldüren yüzde 50.54’lik taban fiyat 2022 artırımı ile 1 Ocak 2022’den itibaren minimum fiyatlı bir personelin günlük fiyatı 166 lira 80 kuruş olarak belirlenirken, tüm çalışanların taban fiyata kadar olan hasılatları da vergi dışı bırakıldı.

Gelir vergisi kesintisi olmayacağı için de Minimum Geçim İndirimi (AGİ) uygulaması önümüzdeki yıldan itibaren sona erecek. Gelir ve damga vergisinden vazgeçilmesi her çalışana 323 lira vergi avantajı sağlayacak.

Brüt 5004 liraya kadar olan minimum fiyata kadar olan kısımdan gelir vergisi kesilmeyeceği için evli, bekâr, çocuklu, çocuksuz herkes için AGİ de sona eriyor. Taban fiyatın üstündeki gelirin taban fiyata kadar olan kısmı da vergilendirilmeyecek. Bugün prestijiyle 8 bin lira brüt maaşı olan için gelir vergisi 3 bin lira üzerinden hesaplanacak.

Bunun üstündeki meblağ için vergi iadesi olup olmayacağı konusunun bildiriyle açıklığa kavuşması bekleniyor. Buradaki iadenin minimum fiyat üstündeki matrahtan hesaplanması da seçenekler içinde. Düzenleme kurumsal bir ayrım olmadan fiyatlı tüm kısımları etkileyecek.

Minimum fiyatın vergi dışı bırakılmasıyla yıllık yüzde 15 gelir vergisi 60 bin 48 lira üstü yararı olanlardan alınacak. Örneğin, 10 bin lira brüt kazanan çalışanın 120 bin liralık gelirinin 60 bin 48 lirası vergiden istisna tutulacak.

Taban fiyat üstündeki kısım için ödenen vergiden iade edilecek meblağ personelin uygar durumu ve çocuk sayısına nazaran değişecek.

323 LİRA EK KATKI

AGİ 2008’den bu yana uygulanıyor. Taban fiyattan kesilen vergilerin bir kısmı bu uygulamayla çalışana iade ediliyor. Bekâr çalışanlara kesilen verginin yüzde 50’si, eşi çalışmayan ve üç çocuklu çalışanlara da yüzde 100’ü iade ediliyor

Yeni düzenleme ile 727 lira fiyatındaki gelir ve damga vergisinden vazgeçilirken personelin eline geçen net fiyat 4 bin 253 lira olacak. Bu vergilerin kalkmasıyla AGİ de otomatik olarak yeni yıldan itibaren sona erecek.

BES’TE YILLIK KATKI 30 BİN LİRA

Yeni yılda BES yatırımcıları istekli BES’te 60 bin 48 lira ve otomatikte de tıpkı ölçü kadar birikim yaparsa toplam 120 bin 96 liralık tasarruf karşılığında yılda 30 bin 24 lira devlet teşviki alabilecek.

halbuki geçen yıl her iki sistemde tavandan birikim yapan vatandaşa devlet ayda 1.788 lira ve yıl boyunca da 21 bin 456 lira devlet katkısı veriyordu. BES yatırımcıları bu yıl tam 8 bin 568 lira daha fazla devlet katkısı alacak.

BRÜT MAAŞ ALANLARIN DURUMU

Fiyatını brüt olarak anlaşanlar vergi ve primini ödedikten daha sonra kalan ölçüsü alıyor. Eylül ayından daha sonra vergi dilimi değiştiğinde fiyatlarda düşüş meydana geliyordu.

Bu düşüş geçim indirimi ile dengeleniyordu. Brüt fiyattan çalışanlar gelirleri üzerinden vergi ödemeyeceği için avantaj elde ediyor. Taban fiyatın üzerinde gelirleri var ise 5.004 liralık kısımdan data ödenmeyip kalan kısım için vergi ödeyecek.

BORDROLU HERKES YARARLANACAK

Minimum fiyata kadar olan hasılatların vergi dışı bırakılmasından bordro ile çalışan bütün kısımlar yararlanacak. Minimum fiyattan daha yüksek alanları da olumlu etkileyecek. Zira minimum fiyat kadar olan kısım vergiden muaf olduğu için, daha yüksek fiyat alanların maaşlarında da bu oranda kesinti olmayacak.

Onlar da dolaylı yoldan kazanacak. Brüt taban fiyatın üzerinde geliri olanlarla ilgili bildiriyle açıklık getirilmesi bekleniyor. Kalan kısım üzerinden vergi iadesinin taban fiyat üstündeki matrahtan hesaplanması da seçenekler içinde.

MEMURLARI KAPSIYOR MU?

Mutabakata varılan ek protokol kapsamında kamu bakılırsavlilerinde vergi indirimi konusu ayrıyeten pahalandırılacak. Kamu çalışanlarının maaşlarında minimum fiyat kadar vergi muafiyeti getirilmesini talep eden Ofis Memurları Sendikası Genel Lideri Yusuf Yazgan, bu mümkün değilse yıllık yüzde 20 vergi dilimi olan 24 bin lira gelir vergisi matrahının 2022’de en az 60 bin liraya çıkarılmasını, yüzde 27 vergi diliminin ise tüm bordrolu çalışanlar için kaldırılmasını talep ettiklerini deklare etti.

KAYNAK: SABAH