Mide balonu

celikci

New member
MİDE BALONU

Mide Balonu çoklukla Morbid Obez agresif mide küçültme operasyonlardan çekinen şahıslar tarafınca cerrahi müdahale riskini azaltmak için kullanılır. Bu metotla midenin bir kısmının balonla doldurulması ve açlığın bastırılması amaçlanır. Daha hayli VKI ( beden kitle indeksi) 27-35kg/m2 içinde olan ve diyabet üzere ek hastalıkları olmayanlar için tercih edilmektedir.

Hastaların total beden yükleri ve beden kitle indeksleri hesaplandıktan daha sonra, ne kadar mühlet ile mide balonu kullanılacağına karar verilir ve akabinde süreç uygulanır. Yapılan bir epey araştırma ve çalışma, bu süreç daha sonrasında hastaların beden tartısının %20’sine kadar kaybedebildiklerini göstermiştir. pek yüksek bir ölçüde kayıplar verilebilmesini sağlarken hem de hastalara, hayat standartlarını yükseltecek bir hayli alışkanlık kazandırmasından dolayı, çoğunlukla tercih edilmektedir.

İntragastrik balon, mideye endoskopik olarak yerleştirilen, kısmen dolduran ve uygulanan beslenme diyetine ahengi kolaylaştıran dolgunluk ve tokluk hissi yaratan yumuşak silikon bir toptur.

Mide balonu kullanmanın en büyük artısı, yediğimiz besin ölçüsünü sınırlaması, çok yemeyi önlemesidir.

Bu da diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. vakit içinde yeme davranışı değişir, kâfi beslenme alışkanlıkları oluşur; kilo verdikten ve mide balonunun çıkarılmasından daha sonra elde edilen kararın korunmasına müsaade verir.

Mide Balonu Uygulaması

Süreç saatinde hastaneye yahut sürecin yapılacağı kliniğe aç karnına masraf ve şahsa süreç öncesi bir damar yolu açılır. Bu damar yolundan hastanın bedenine çeşitli sakinleştiriciler verilir. bu biçimdelikle hasta, yarı uykulu bir duruma getirilir. Süreç sırasında kişi rastgele bir rahatsızlık hissetmemektedir.

  • Mide borusundan, mideye ulaşmak ve görüntülemek için, esnek olan iki adet tüp boru mideye gönderilir.
  • Sönük biçimde olan ve mideye ulaşmış balonun içine, büyümesi ve yer kaplaması için steril saline sıvısı (Serum) enjekte edilir.
  • Balon hacmini kazandıktan daha sonra, gönderilmiş olduğu tüpten ayrılır ve iki tüp mide borusundan geri çıkarılır.
Endoskopi sürecinin (balonun yerleştirilmesi, ayarlanması yahut çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 25-35 dakika sürmesi beklenir. Bu durum kimi vakit 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Mide Balonu Taktıran Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Mide balonu takıldıktan kısa mühlet daha sonra bireyde mide krampları, mide bulantısı yahut kusma üzere semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomlar epeyce ağır seyretmediği sürece doğaldır. Çünkü midenin içerisine alışık olmadığı yabancı bir cisim girmiştir. Hastada ortaya çıkabilecek muhtemel belirtileri hafifçeletmek emeliyle, şahsa çeşitli mide kollayıcı yahut ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilebilir. Çoklukla balonun mideye takılmasından yaklaşık 3-4 gün daha sonra bu yan tesirler ortadan kaybolur.

Balonun Midede Kalma Mühleti Ne Kadardır?

Mide balonu; verilmesi gereken kilo ölçüsüne nazaran tercih edilebilir. Balonun tipine bağlı olarak 6 ve 12 aylık kalabilir. 6 ve 12 aylık balonlar bir birinden farklıdır.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Endoskopi yolu ile yerleştirilen balon çeşidine bakılırsa çıkarma süreci uygulanır. Genel prensip olarak balona uygun çıkarma kitleri ile söndürülür, içi boşaltılır.

Balon söndürüldükten daha sonra tutulur ve yemek borusundan ağza hakikat çıkarılır. Süreç ortalama 15 dakika sürer.

Mide balonu takılan bireylerin 10-25 kg içinde kilo vermeleri mümkündür. Bu uygulama ile bireylerin 6-7 aylık bir müddetde beden tartılarının %15-20’sini kaybetmeleri hedeflenir. Verilen kilo beslenme hali ve yapılan spor aktivitesine bağlı olarak daha fazla ya da daha az olabilir.