Lauterbach: Konu sağlık politikasına gelince, trafik ışıklarında gerçek bir ekip çalışması var

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Sayın Lauterbach, dışarıdayken hangi rol şu anda daha sinir bozucu: Sağlık Bakanı mı yoksa SPD'li politikacı mı?

Ne biri ne de diğeri. Konuştuğum çoğu insan projelerimle ilgileniyor. Şu anda seçimlerin yapıldığı federal eyaletlerde yaptığımız turlara yönelik tepkileri de düşmanca değil, meraklı ve genellikle onaylayıcı olarak görüyorum. İnsanlar genellikle Corona döneminde yaptıkları çalışmalardan dolayı insanlara teşekkür ediyor. Yan düşünürler olarak adlandırılanlar azınlıktır.

Partiniz bugün kötü durumda. SPD Saksonya, Thüringen ve Brandenburg seçimlerinde ağır yenilgiler bekliyor. Ne yanlış gitti?
Seçimden önce olası sonuç hakkında spekülasyon yapmıyorum. Çalışmalarımla tıpkı federal ve eyalet düzeyindeki meslektaşlarım gibi ben de iyi bir seçim sonucu elde etmeye çalışıyorum.

Anketlere göre Saksonya ve Thüringen'deki SPD yüzde beş sınırına tehlikeli derecede yakın. Bazen hastane reformunuzla buna katkıda bulunabileceğiniz aklınıza geliyor mu?

Anketlere göre reform vatandaşların çoğunluğu tarafından olumlu karşılandı. Dolayısıyla bunun bir zararı olduğunu düşünmüyorum, aksine faydası var: insanlar kliniklerimizi iyi bir konuma getirmek için reforma ihtiyacımız olduğunu biliyor.

Ancak böyle bir projenin yarattığı belirsizlik göz ardı edilemez: Kliniklerin sayısının azaltılması gerekiyor. Kırsal kesimde en yakın evin kapanacağı endişesi büyük.

Kırsal bölgelerdeki umutsuzca ihtiyaç duyduğumuz küçük evlerin çoğu ekonomik zorluk içinde. Bu artık biliniyor. Reform, farklı bir finansman biçimiyle daha iyi mali güvenliğe sahip olmalarını sağlıyor. Kırsal alanlarda mesele konumları korumaktır.

Ancak bunu garanti edemezsiniz.

Özel hastane planlaması her zaman devletin meselesidir. Ancak yalnızca reform birçok evin hayatta kalmasını sağlayabilir. Gelecekte, tedavi edilen vaka sayısı düşse bile klinikler tahsis edilen toplu meblağlar yoluyla para alacak. Bu, özellikle kırsal kaynaklar için, varlığın devamının bir tür garantisidir.

Yani sadece şehirlerin mi kanaması gerekiyor?

Batı Almanya'nın arz fazlası olan bazı şehirlerinde, sakin sayısına göre çok fazla hastane var. Buradaki amaç lokasyonları azaltmak. Ayrıca özellikle kanser tedavisinde acilen daha fazla uzmanlaşmaya ihtiyacımız var.

Bir sonraki hastanenin kalıp kalmayacağı sorusu birçok kişi için oldukça duygusal. 1990'larda yeni federal eyaletlerdeki pek çok yer zaten kapatılmıştı. Şimdi dezavantajlılık ve güvensizlik hissini mi körükliyorsunuz?

Tam da bu yüzden Saksonya'da, Thüringen'de, Brandenburg'da ve aynı zamanda diğer her yerde sık sık seyahat ediyorum ve bazı şeyleri açıklığa kavuşturuyorum. Özellikle yeni federal eyaletler reformdan faydalanacak. Hastaneleriniz zaten iyi konumlanmış durumda. Bu yüzden buradaki tartışmalarda büyük bir ivme hissediyorum. Sonuçta daha iyi sonuçlar veren ve daha az paraya mal olan bir bakıma sahip olacağız.

Son aylarda hastane reformunun yaklaştığını vurgulamaktan hiç bıkmadılar. Bu neredeyse umutsuz görünüyor.

Bunu vurguluyorum çünkü sürekli bu konu bana soruluyor. Şu ana kadar hiç vakit kaybetmedik. Bu çok büyük bir temel reformdur. Reformun Ocak 2025'te yürürlüğe girmesi her zaman planlanmıştı, hâlâ da hedef bu. Sonbaharda Federal Meclis'te hızlı bir şekilde benimsenmesini planlıyoruz.

Eyaletlerin ve ayrıca hastane camiasının birçok itirazı var ve görmezden gelindiğini düşünüyorlar. Bunların hepsi senin için saçmalıktan mı ibaret?

Eyalet hükümetlerinin kaygılarını ciddiye alıyorum. Eyaletler bu reformla küçük kırsal evleri koruyabilmek istiyor. Bunun için gerekli araçları sağlıyoruz.

Ancak hâlâ bir talep kataloğu var ve ülkelerdeki pek çok kişi size özellikle yanıt vermiyor.

Ülkeler sonunda birçok noktayı dikkate alacağımızı biliyor. Ancak ara sonuçlar hakkında rapor vermiyoruz. Şu anda parlamento sürecinde siyasi gruplarla görüşüyoruz.

Yani talepler hâlâ Federal Meclis'te ele alınıyor mu?

Sürekli kanun değiştiriyoruz. Sonunda herkesin yaşayabileceği bir reform olacak.

Şu ana kadar ofiste geçirdiğiniz zamanın kişisel dengesi aslında nedir?

Bunun için henüz çok erken, hâlâ işin ortasındayız. Başlangıçta korona salgınıyla uğraşmakla meşguldük. Aynı zamanda dijitalleşme de dahil olmak üzere büyük reformlar planladım. Ocak ayında elektronik hasta kaydı geliyor. Verilerin rutin olarak araştırma ve yapay zeka eğitimi için kullanılmasını sağlayacak şekilde bunu ayarlayan tek büyük ülkeyiz. Bu büyük bir adım. Aynı zamanda büyük bir bakım reformu üzerinde de çalışıyoruz.

Hastaneler, pratisyen hekimler, eczaneler ve acil bakım reformları gibi en önemli projelerinizin çoğu hâlâ devam ediyor.

Bunlar aslında önemsiz kanunlar değil, çok temel projeler; iyi hazırlanmaları gerekiyor. Örneğin hastane reformu sistemdeki hemen hemen her şeyi değiştiriyor. Böylesine büyük bir reform, eğer gerçekleşirse, her 20 yılda bir gerçekleşir.

Federal seçime hâlâ bir yıl var; zamanınızın dolmasından mı korkuyorsunuz?

Korku asla iyi bir danışman değildir. Ancak kesin olan bir şey var: Tüm hızımızla çalışıyor olsak da, reform planlarımızı yürürlüğe koymak için tüm yasama organına ihtiyacımız olacak. Parlamentodaki trafik ışığı meslektaşlarıma çok minnettarım. Sağlık politikasında trafik ışıkları olağan çatışmalar olmadan, gerçek bir ekip çalışmasıyla çalışır.

Trafik ışığı çatışmalarından bahsetmişken: Federal Meclis Başkan Yardımcısı olan FDP'li siyasetçi Wolfgang Kubicki, pandemi sırasındaki eylemleriniz nedeniyle istifanızı istediğinde ne düşündünüz?

Böyle bir açıklama hakkında yorum yapmak istemiyorum. Ancak pandemi döneminin daha da işlenmesi meselesi elbette haklı. Buna acil ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Elbette o zamanlar her şeyi doğru yapmadık ama birçok şeyi doğru yaptık.

Kubicki sizi, salgının boyutunu abartmak amacıyla Robert Koch Enstitüsü üzerinde siyasi nüfuz kullanmakla suçluyor.

Almanya, benzer yaş yapısına sahip birçok Avrupa ülkesinden daha temkinli bir seyir izledi. Bu, burada önemli ölçüde daha az insanın öldüğü anlamına geliyor. Bununla gurur duyabiliriz. İncelediğinizde bu gidişatın da doğru olduğu sonradan ortaya çıkacaktır. Ancak normal olan bir şeyi skandal haline getirmek yanlıştır.

Ne demek istiyorsun?

Bakanlığım Robert Koch Enstitüsü'nü yönetiyor ve birlikte yakın çalışıyoruz. O dönemde risk seviyelerini belirleme konusunda anlaştığımız gerçeği şimdi skandala dönüştürülmeye çalışılıyor. Ama bu tamamen normal bir süreçti. RKI bir değerlendirme yapıyor, bakanlık ve bakanın kendisi de teknik bakış açılarını tartışmaya getiriyor. Şubat 2022'de, RKI patronu Lothar Wieler ve ben başlangıçta riskin derecesini düşürmeyi bile düşündük, ancak daha sonra bunu birkaç hafta erteledik çünkü ölüm oranları hala günde 200 ila 300 ölüm arasındaydı. Sonunda her zaman ortak bir zemin bulduk. Bu bir skandal değil, bizim işimizdi. Salgınla yüzleşmenin daha objektif bir tartışma olmasını bekliyorum.

Ancak Federal Meclis'te bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilmiyor. SPD, Yeşiller ve FDP, ister çalışma komisyonu olsun, ister vatandaş meclisi olsun, bir format üzerinde anlaşamıyorlar.

Federal Meclis kesinlikle hızlı bir şekilde anlaşmaya varacaktır; işlem gereklidir.

Hiçbir FDP siyasetçisi Kubicki'nin istifa talebine alenen karşı çıkmadı; bu, son zamanlarda trafik ışıklarının en düşük noktalarından biri. Koalisyon ne kadar kötü?

Bay Kubicki yalnız bir ses. Buna karşı çıkmanıza gerek yok. Trafik ışığı olarak yaptığımız çalışmalarla insanları ikna etmek zorundayız. Örneğin, yakın zamanda Solingen'de yaşananlar gibi, halkı bu şok edici terör saldırılarından korumaya gelince, hâlâ iyi yasalar çıkaracağız.

Katkıda bulunanların kurşunu ısırması gerekiyor.
Durum böyle, ancak katkıda bulunanlar da bundan faydalanacak; çünkü karşılığında daha iyi bakım alacaklar, örneğin kalp hastalıkları veya kanserleri daha iyi tedavi edilecek.

Sağlık sigorta şirketleri primlerin artmasını önlemek için kısa vadeli paket talep ediyor.

Artık sistemi bozmak istemiyorum. Bu yatırımlara ihtiyacımız var. Şunu dememeliyiz: Her şeyi olduğu gibi bırakalım. Bu gelecekte bizi etkileyecektir.

Bir sonraki mecliste Sağlık Bakanı olmak ister misiniz?

İşi yapmaktan keyif alıyorum. Ayrıca bir sonraki yasama dönemi için sağlık sisteminin iyileştirilmesi yönünde de fikirlerim var.

Peki Olaf Scholz SPD'nin şansölyesi için doğru aday mı?

Olaf Scholz şimdiye kadar sahip olduğumuz en iyi Şansölye.

Gerçekten mi?

Buna ikna oldum. Olaf Scholz son derece zeki bir insandır. Şansölye olarak sorunlara objektif yaklaşıyor, dikkatle dinliyor ve ne istediğini biliyor. Mantıksız riskler almıyor ama aynı zamanda büyük reformları üstlenme cesaretine de sahip. Onunla çok iyi bir konumdayız.

Yeşiller Partisi lideri Omid Nouripour trafik ışıklarını “geçiş hükümeti” olarak nitelendirdi.

Ben bu kelimeleri seçmezdim. Trafik ışıkları kamuya açıklandığından daha iyi çalışıyor. Bölgemde yapacak o kadar çok şey var ki trafik ışıklarındaki atmosferi tartışarak zaman harcamıyorum. Dört yıl için seçiliyoruz ve dört yıl çalışmak zorundayız.

Bölgenizde acil bir sorun: 2025 yılı başında sağlık ve bakım sigortası primlerinde bir artış daha yaşanma riski var. Buna izin verecek misin?

Muhtemelen katkı oranında bir artış göreceğiz. Bunun nedeni geçmişte önemli reformların gerçekleştirilememiş olmasıdır. Eğer hastaneleri şimdi mali olarak desteklemezsek, birçoğu hastane reformunun kurtarıcı kıyısına ulaşamayacaktır. Bunu engellemek zorundayız. Şimdi, katkıda bulunanlarınki de dahil olmak üzere parayı elimize almamız gereken aşamadır. Uzun vadede maliyet gelişmelerini frenleyecek ve sistemi daha iyi hale getirecek yapısal reformlara ulaşmanın tek yolu budur.