Laparoskopik cerrahisi (fıtık)

celikci

New member
Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Nedir?

Laparoskopi cerrahi
; büyük karın kesisi yapmadan yaklaşık 1cm/0,5 cm genişliğinde kesilerden kamera ve cerrahi aletlerle yerleştirilerek yapılan ameliyatlardır. Her hastalıkta kullanılamasa da günümüzde biroldukca ameliyat bu yolla yapıla bilinmektedir. Fıtık ameliyatları da bu usulle yapıla bilmektedir. Laparoskopik fıtık cerrahisi için cerrahın bu bahiste tecrübesinin ve gereğince olay deneyiminin olması gerekmektedir.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

Fıtık karın içi yüksek basınç yahut karın duvarında oluşan zayıflamalar kararında gelişir. Karın içi organlar oluşan bu defektten karın dışına, cilt altı dokuya yanlışsız şişkinlik yapar. Öksürmekle, ıkınmakla bu şişlik artar. Laparoskopik cerrahinin en büyük avantajı fıtık cerrahisinde yerleştirilen mesh (yama)’in karın ortasından konulmasıdır. bu biçimdece basıncın karşılanması ve nüksün önlenmesi daha başarılı olur. Kanama, yara yeri enfeksiyonu riski fazlaca daha azdır. Ağrı açık cerrahiye ye nazaran daha az olur. Olağan hayata/işe dönüş daha kısa müddette olur.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi ile Ne Çeşit Fıtıklar Tedavi Edilebilir?

Karın fıtıklarının hepsi; yani kasık fıtığı (inguinal herni), göbek fıtığı (umblikal herni), kesi-eski ameliyat yeri fıtığı (insizyonel herni) bu yolla ameliyat edilebilir. Ayrıyeten robotik cerrah olarak ben bu fıtıkları laparoskopik cerrahinin evrimsel hali olan robotik cerrahi ile de yapmaktayım. Robotik cerrahi ile bu ameliyatları yapmak cerrah açısından epey daha rahat olmaktadır. Ayrıyeten mide fıtığı yani hiatal hernide laparoskopik olarak yapılmaktadır.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi biçimleri Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi
formları fıtığın yerleşimine ve büyüklüğüne nazaran değişebilmektedir. Konulacak yamanın (mesh)’in büyüklüğü fıtığın genişliğine nazaran değişkenlik gösterir. Yamanın özellikleri de seçilecek cerrahiyi etkilemektedir.

Laparoskopik Fıtık Ameliyatında Komplikasyon Riski Var Mıdır?

Her cerrahi süreç üzere laparoskopik fıtık cerrahisinin de komplikasyon riskleri vardır. Lakin bu riskler kabul edilebilir seviyededir. Kanama, enfeksiyon ve organ faydalanması gelişebilir. Cerrahın deneyimi komplikasyon riskini en aza indirmede fazlaca pahalıdır. Dünya literatürü de olay deneyiminin komplikasyon riskini ve nüks oranlarının azaltmada kıymetli olduğunu göstermektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı daha sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Fıtık cerrahi daha sonrası bilhassa yamanın(mesh) in dokuya tam kaynamasının ve dokuların eski gücüne kavuşmasının tamamlanması için 6-8 hafta epey değerlidir. Bu müddet içesinde hasta kendini korumalıdır. Karın içi basıncı artıracak ıkınma, öksürme ve ağrı kaldırma üzere hareketlerde fazlaca dikkatli olmalıdır. Ağırlıkları/ çocukları kaldırırken karın kasları yerine ayak kasları kullanılmalıdır. Ağrılıklar yere diz çökülerek kaldırılmalı ve 5 kg geçmemelidir.

Kapalı Kasık Fıtığı ve Açık Kasık Fıtığı Ameliyatları içindeki Temel Fark Nedir?

Kapalı cerrahinin (laparoskopik) cerrahiye ye en değerli üstünlüğü yama (mesh)’in karın ortasından konulmasıdır. Kapalı cerrahi büyük karın kesisi/cilt kesi olmadan yapılır ve bu enfeksiyon riskini en aza indirir.