Kolonskopi nedir, nasıl yapılır?

celikci

New member
Genel Bilgiler

Kolonoskopi kalın bağırsak (kolon) ve rektumdaki değişiklikleri yahut anormallikleri tespit etmek için kullanılan bir muayenedir. Kolonoskopi sırasında rektuma uzun, esnek bir tüp (kolonoskop) yerleştirilir. Tüpün ucundaki küçük bir görüntü kamera, tabibin tüm kolonun içini görmesini sağlar. Gerekirse, kolonoskopi sırasında polipler yahut öbür olağandışı doku tipleri kapsam yoluyla çıkarılabilir. Kolonoskopi sırasında da doku örnekleri (biyopsiler) alınabilir.

niye bu test istenir?

Bağırsak belirti ve semptomlarını araştırmak için: Kolonoskopi, hekiminizin karın ağrısı, rektal kanama, kronik kabızlık, kronik ishal ve öteki bağırsak sıkıntılarının muhtemel niçinlerini bulmasına yardımcı olabilir.

Kolon kanseri taraması için: 50 yaşında yahut daha büyükseniz ve ortalama düzeyde kolon kanseri riski altındaysanız (yaş haricinde kolon kanseri risk faktörünüz yoksa demek istiyorum) hekiminiz kolon kanseri taraması için her 10 yılda bir yahut kimi vakit daha erken bir kolonoskopi önerebilir. Kolonoskopi, kolon kanseri taraması için bir seçenektir. Seçenekleriniz hakkında hekiminizle konuşun. 50 yaş üzeri obezite ameliyatı olacak olan şişman hastalarda da kolonoskopi istenmektedir.

Öteki polipleri bulmak için: Daha evvel polip çıkartıldıysa, hekiminiz ek polipleri aramak ve çıkarmak için bir takip kolonoskopisi önerebilir. Bu, kolon kanseri riskinizi azaltmak için yapılır.

Riskleri var mıdır?

Muayene sırasında kullanılan yatıştırıcıya olumsuz reaksiyon, gerginlik

Bir doku meselain (biyopsi) alındığı yahut bir polip yahut öbür olağandışı dokunun alındığı bölgeden kanama

Kolon yahut rektum duvarında yırtık (perforasyon)

Nasıl hazırlanmam gerekecek?

Kolonoskopidilk evvel kolonunuzu temizlemeniz (boşaltmanız) gerekir. Kolonunuzdaki rastgele bir kalıntı, muayene sırasında kolonunuzun ve rektumunuzun görüşünü engelleyebilir.

Kolonunuzu boşaltmak için hekiminiz sizden şunları isteyebilir:

Süreçten bir gün evvel özel bir diyet uygulayın. Tipik olarak, bir gün evvel katı yiyecekler yiyemezsiniz. İçecekler berrak sıvılarla sonlu olabilir ( sade su, süt yahut krema içermeyen çay ve kahve, et suyu ve gazlı içecekler). Kolonoskopi sırasında kanla karıştırılabilecek kırmızı sıvılardan kaçının. İmtihandan evvelki gece gece yarısından daha sonra hiç bir şey yiyip içemeyebilirsiniz.

İshal yapan ilaç kullanması: Hekiminiz sıvı formda bir ishal yapan ilaç almanızı önerir. Bu ilacı kolonoskopinizdilk evvelki gece almanız istenebilir yahut hem evvelki gece birebir vakitte süreç sabahı kullanmanız istenebilir.

Lavman kullanması: Kimi durumlarda, kolonunuzu boşaltmak için evvelki gece ve/veya birkaç saat evvel lavman kullanmanız gerekebilir. Bu ekseriyetle sadece alt kolonu boşaltmada tesirlidir ve ekseriyetle kolonunuzu boşaltmanın birincil yolu olarak önerilmez, ek usuldür.

İlaçlarınızı ayarlayın. Hekiminize muayeniçin en az bir hafta evvel ilaçlarınız hakkında konuşun (özellikle şeker hastalığınız, yüksek tansiyonunuz yahut kalp sorunlarınız var ise yahut demir içeren ilaçlar yahut destekler alıyorsanız). Ayrıyeten aspirin yahut varfarin (Coumadin, Jantoven) yahut klopidogrel (Plavix) üzere kanı incelten öteki ilaçlar alıyorsanız hekiminize söyleyiniz. Dozlarınızı ayarlamanız yahut ilaçları süreksiz olarak almayı bırakmanız gerekebilir.

Başıma neler gelecek?

Süreç sırasında: Kolonoskopi sırasında bir önlük giyeceksiniz, lakin muhtemelen öteki bir şey giymeyeceksiniz. Çoklukla sedasyon, yavaşça uyku önerilir. kimi vakit hap biçiminde yavaşça bir yatıştırıcı verilir. Öbür durumlarda, rastgele bir rahatsızlığı en aza indirmek için damardan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç verilir.

Süreç sırasında çoklukla dizleriniz göğsünüze gerçek çekilmiş olarak, muayene masasında yan yatıyor olacaksınız. Hekim rektumunuza bir kolonoskop yerleştirecektir.

Kolonskopi süreci sırasında: Kolonunuzun tüm uzunluğuna ulaşacak kadar uzun olan dürbün, bir ışık ve hekimin kolonunuza hava yahut karbondioksit pompalamasına müsaade veren bir tüp (kanal) içerir. Hava yahut karbon dioksit kolonu şişirir, bu da kolonun duvarını daha âlâ görülmesini sağlar.

Skop hareket ettirildiğinde yahut hava verildiğinde, karın krampları yahut bağırsak hareketi yapma dürtüsü hissedebilirsiniz.

Kolonoskop ayrıyeten ucunda küçük bir görüntü kamera içerir. Kamera, tabibin kolonunuzun içini inceleyebilmesi için imgeleri harici bir monitöre gönderir.

Hekim ayrıyeten doku örnekleri (biyopsiler) almak yahut polipleri yahut başka olağandışı doku alanlarını çıkarmak için kanaldan aletler yerleştirebilir.

Bir kolonoskopi tipik olarak yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.

Süreçten daha sonra: Muayeniçin daha sonra sakinleştiriciden kurtulmaya başlamak yaklaşık bir saat sürer. Sizi konuta götürecek birine gereksiniminiz olacak zira yatıştırıcının tüm tesirlerinin geçmesi bir gün kadar sürebilir. Otomobil sürmeyin, kıymetli kararlar vermeyin yahut günün geri kalanında ÇALIŞMAYIN.

Kolonunuzdaki havayı temizlerken, muayeniçin birkaç saat daha sonra şişkinlik hissedebilir yahut gaz çıkartabilirsiniz. Yürümek rastgele bir rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Ayrıyeten muayeniçin daha sonraki birinci bağırsak hareketinizde az ölçüde kan fark edebilirsiniz. Ekseriyetle bu alarm sebebi değildir. Kan yahut kan pıhtıları çıkarmaya devam ederseniz yahut daima karın ağrınız yahut ateşiniz var ise hekiminize danışın.