Kediler, Nasıl Oluyor da Daima “Dört Ayal Üstüne” Düşmeyi Başarıyorlar?

babanne

New member
Kediler, Nasıl Oluyor da Daima “Dört Ayal Üstüne” Düşmeyi Başarıyorlar? Bilim insanları tarih boyunca biroldukca mükemmel işe imza attılar. Hastalıklar tedavi edildi, Mars’ta bir helikopter uçuruldu… Lakin kimi vakit, epey acayip araştırmalara da şahit oluyoruz. Bunlardan biri de, ayaklarının üzerine nasıl düştüklerini keşfetmek için gözleri görmeyen yahut olmayan kedileri incelemek…

özetlemek gerekirsesı, temelde bunun her iki sistemle de ilgili olduğunu biliyorduk, her biri kendi rolünü oynuyordu. Fakat bu, birtakım bilim insanları için gereğince tatmin edici olmamış üzere görünüyor.

Fransa’daki bilim insanları, kedilerin inanılmaz kendini düzeltme özelliğinde görmenin ne kadar rol oynadığını bilmek istediler ve bunu yapmanın en yeterli yolunun doğuştan kör olan kedileri incelemek olduğuna karar verdiler. “Enükle edilmiş” (göz kürelerinin çıkarılması için bilimsel bir terim) olan altı yavru kedi ve denetim olarak başka kedileri aldılar. daha sonraki 50 gün boyunca, kedileri her gün dört kere havada tutup sırt üstü bir biçimde bırakmaya başladılar.

Bunun yanı sıra, havada kalma müddetinin kendilerini düzeltme yeteneklerini etkileyip etkilemediğini görmek için yavru kedileri havaya fırlattılar.

Birinci 25 gün boyunca, yavru kediler kör olsun ya da olmasın, bu beceriyi çabucak hemen geliştirmedikleri için kendilerini düzeltemediler. Fakat bu 25 günün ardından gorebilen kediler, kör olanlara nazaran farklarını göstermeye başladılar. Bu sırada, göz küreleri olmayan kediler sırtları üzerine düşmeye devam etti.

Vakit geçtikçe, kör kediler bakılırsavlerinde daha yeterli hale geldi. Kedilerin iniş sırasında kendilerini düzelttiklerini, lakin inişi tutturmakta zorlandıkları bulundu. Bu da kedilerin kendilerini düzeltme düzeneğinin büyük ölçüde istikrar hisleriyle ilgili olduğunu, fakat inişin son kısmında görmenin bir rol oynadığını ortaya çıkarttı.

özetlemek gerekirsesı siz de kedilerin nasıl daima dört ayak üstüne düştüğünü merak ediyorsanız, artık bir yanıtınız var. Bu olay epeyce büyük oranda kedilerin denge hissi ile alakalı. Görme yetisi ise, sanıldığı kadar kıymetli değil, yalnızca küçük bir role sahip.