Kanepede Basitçe Uykuya Dalarken, Yatakta niye Uyuyamıyoruz?

babanne

New member
Kanepede Basitçe Uykuya Dalarken, Yatakta niye Uyuyamıyoruz? Kanepede otururken ya da uzanırken, niye yatakta yattığınıza göre daha kolay uykuya daldığınızı hiç düşündünüz mü? Bir nörolog, bunun sebebini açıklıyor. Ona bakılırsa, birinci vakit içinderda kanepede uyumanın yatakta uyumanıza yardımcı olduğunu düşünmeniz kıymetli bir yanılgı.

Çabucak herkes kanepede kolay kolay uyuyakalır lakin birden fazla vakit yatağa geçildiğinde bu sefer uyku kaçar. Bu durum tertipli olarak yaşanırsa da uyku sistemi kaybolur. Pekala, kanepede kolaylıkla uyuyakalmanın sırrı ne?

Business Insider’ın haberine göre nörolog Karol Uscamaita, uyku sorunu olan bireylerin ekseriyetle dinlenmeyi zorlaştıran berbat alışkanlıklar geliştirdiğini söylüyor. Uscamaita “Örneğin, yatağından öteki bir yerde erken uykuya dalmanın çabuk uyumalarına yardımcı olduğuna inanırlar. Bu yanlış bir inançtır. Bunun hiç bir temeli yoktur. Bu yüzden kimilerinin koltukta uyuyakalmak üzere makûs bir alışkanlığı vardır” diyor. Ona nazaran bu davranışın sebebi, beynin alışkanlıklar oluşturma biçiminden kaynaklanıyor.

Uscamaita, “Örneğin, bir kişi öğlen yahut akşam yemeğini fazlaca erken yeme alışkanlığı kazanırsa, epeyce daha erken acıkacaktır. Birebir şey uykuda da olur. Bir insan her vakit yatmadan evvel kanepede uyuya kalırsa, beyin rahat bir yerde hareketsizlik halindeyken uyku vaktinin geldiğini düşünecektir. Öte yandan, o kişi ondan sonrasında yatağa sarfiyat fakat cep telefonuna bakarsa yahut bir şeyler düşünürse, beyin yatağı bir aktivite yeri olarak algılar ve bu niçinle uyumaya hazır olmaz” diyor. Yani beynin, yatağın bir uyku yeri olarak koşullandırılması kıymetli.

Uscamaita’nın bir tahlili de var: “O noktada yatağa gidin ve en çok 10-15 dakika uyumaya çalışın. 15 dakikadan daha kısa müddette uykuya dalmayı başarırsanız, harika. Değilse, yataktan çıkın ve rahatlatıcı bir yerde rahatlatıcı bir şeyler yapın. Lakin uykuya dalmayın. tekrar uykulu hissettiğinizde yatağa dönün. Bu süreci alışkanlık haline gelene kadar yenidenlamanız gerekir. Bu yüzden tekrarki sefere kanepede uyuyakalacağınızı hissettiğinizde yatağınıza gidin.