James Webb’de Süreç Tamam: Yalnızca Yerine Ulaşması Kaldı!

babanne

New member
James Webb’de Süreç Tamam: Yalnızca Yerine Ulaşması Kaldı! Kısa mühlet evvel James Webb Uzay Teleskobunu fırlatan grup, hafta sonunda aracın kendine has altın aynasını açmayı muvaffakiyetle tamamladı. Bu, teleskobun artık tamamen kurulduğunu ve kainatın birinci galaksileri hakkındaki dataları geri göndermeye bir adım daha yaklaştığı manasına geliyor.

Webb’in NASA Genel Merkezi’ndeki program yöneticisi Gregory L. Robinson yaptığı açıklamada, “Webb Uzay Teleskobunun tüm konuşlandırmalarının muvaffakiyetle tamamlanması tarihi bir olaydır. NASA liderliğindeki bir nazaranv birinci kere uzayda bir gözlemevi açmak için karmaşık bir diziyi tamamlama teşebbüsünde bulundu; bu, takımımız, NASA ve dünya için değerli bir muvaffakiyet” dedi.

NASA ve ortakları, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı, Cuma günü Webb’in birincil aynasının iki kanadını uzaktan açmaya başladı ve Cumartesi günü Türkiye saati ile 21:15’de ikinci kanadın yerine kilitlenmesi ile nazaranvi tamamladı.

NASA’nın dediğine göre 18 altıgen modülden oluşan ve 6,4 metre boyutundaki ayna, şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük ayna ve teleskobun kendisi de dünyanın en büyük ve en karmaşık uzay bilim teleskobu. Grup, modülleri itinayla esnetip hizaladıktan ve öteki aletleri kalibre ettikten daha sonra, teleskop, bu yaz yakalaması beklenen birinci imajlarını geri göndermeye başlayabilecek.

  • James Webb’in Geçtiği Tüm Evreler…
Teleskop, 13,5 milyar yıldan fazla geriye bakmak ve yıldızlardan ve başka gök cisimlerinden kızılötesi ışığı her zamankinden daha yeterli çözünürlükle yakalamak için inşa edildi. NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, “Birinci galaksilerden gelen ışığı görmenin ve evrenimizin gizemlerini keşfetmenin eşiğinde olan eşi görülmemiş bir misyon” dedi.

Webb, önümüzdeki altı ay boyunca Dünya’dan 1,5 milyon km. uzağa seyahat edecek ve kainatın filtrelenmemiş yeni bir kıssasını sunmayı vaat eden manzaralarını geri göndermeye başlayacak. Webb bize sadece uzayın bâtın bölgelerini öğretmekle kalmayacak, bununla birlikte Büyük Patlamadan daha sonrasında meydana gelen olayları gerçek bir biçimde belgeleyip belgelemediğimizi kanıtlama gücüne de sahip olacak…