J.Peirano: Eşim yaşlılıkta yoksulluğa düşecek; emekli maaşımı onunla paylaşmak zorunda mıyım?

kolluk

New member
Yeni bir ortağın emekli maaşını karşılaması pek mümkün değilse ve mali durumunuzu yalnızca bir kişi için planlamışsanız ne olur? Julia Peirano gelecekteki durumu açıkça gözden geçirmeyi tavsiye ediyor.

Sevgili Bayan Peirano,

58 yaşındayım, yetişkin bir kızım ve bir torunum var. Üç yıl önce arkadaşım Uli ile dans ederken tanıştım. Kendisi çok sevgi dolu, komik ve duyarlı bir adamdır.

Sorun şu ki, işine ve güvenliğine asla fazla önem vermiyordu, aksine hayatından keyif alıyordu. 60 yaşında ve marangoz ve çok yönlü zanaatkar olarak ufak tefek işler yaptı. Bazen arkadaşlarımla burada bir evi genişlettim, bazen orada bir mobilyayı yeniledim, sonra da La Gomera'da birkaç ay geçirdim. Çok fazla kaçak çalıştığı ve herhangi bir özel hazırlık yapmadığı için emekli maaşı 400 euro civarında. Bu yaşamak için yeterli olmayacak.

Uli'nin zaten yeni bir kalçası var ve artık eskisi kadar ağır kaldıramıyor. Şu anda bir arkadaşının yanında çalışıyor ve otelde kalıyor ama arkadaşı oteli sattığı için iki yıl sonra bu durum sona erecek.

Mali açıdan Uli'nin tam tersiyim: Eğitimli bir seyahat acentesiyim ve önce yarı zamanlı, sonra da tam zamanlı çalıştım. Tutumlu ve dikkatliyim. Bahçeli, 2 1/2 odalı güzel bir apartman dairem var ve yılda iki kez tatile param yetiyor ve ara sıra uzun zamandır biriktirdiğim e-bisiklet gibi ekstralar da alabiliyorum.

Şu anda Uli birlikte tatile çıktığımızda her zaman bir şekilde idare ediyor. La Gomera'da arkadaşlarımızla kalacağız, yoksa önceden sipariş alır ve sonra iyileşir. Ama yaşlandıkça ne olacağı konusunda endişeleniyorum. Uli endişelerimi bir kenara atıyor ve şöyle diyor: “Ben bunu her zaman bir şekilde başardım, çalışmaya devam edecek.” Ancak bazı anlarda endişelendiğini görebiliyorum, özellikle de bedeni artık işbirliği yapmadığı için. Sonuçta iş vatandaşın parasını almakla bitecek.

Uli sık sık birlikte yaşamamızın ve masrafları paylaşmamızın rahat ve ucuz olacağını söylerdi. Ama dürüst olmam gerekirse bunu gerçekten istemiyorum. Her zaman yalnız yaşadım ve yaşım ilerledikçe bile küçük dairemde iki kişiyle yaşamak istemezdim. Ve korkarım ki geçim masraflarının aslan payı benim omuzlarıma düşecek. Ya Uli'nin karşılayamayacağı pahalı tıbbi tedavi (örneğin diş hekimi) varsa? Daha güzel bir şeye sahip olmak istediğinizde günlük harcamalara ne dersiniz (dışarıda yemek, tatil, dans dersleri gibi aktiviteler, konforlu yataklar gibi satın alımlar). Uli bunun parasını ödeyemeyecek ama o zaman her şeyin parasını iki kişilik mi ödeyeyim? Ben de torunuma bir şeyler vermek isterim.

Tüm masrafları ve yiyecekleri çıkardıktan sonra her ay 315 avro kalıyor ve bunu yaşlılık için hazırlık yapmak, acil durumlar ve tatiller için biriktirmek için kullanıyorum. Dürüst olmak gerekirse, zar zor kazandığım parayı ikiye bölmek zorunda kalsaydım zor anlar yaşardım. Ama içimden başka bir ses şöyle diyor: Eğer onu seviyorsan ve bir çiftsen, birlikte kalmalısın.

Şu anda benden ne beklendiğinden tamamen emin değilim ve bunalmış hissediyorum. Dışarıdan bakış açınız ve benim için birkaç ipucunuz var mı?

Saygılarımla
Isabelle B.

© Kirsten Nijhof
Dr.Julia Peirano: Aşkın Gizli Kodu

Hamburg-Blankenese ve St. Pauli'de özel muayenehanelerde davranış terapisti ve aşk koçu olarak çalışıyorum. Doktoram sırasında ilişki kişiliği ile aşkta mutluluk arasındaki bağlantıyı araştırdım ve ardından aşk hakkında iki kitap yazdım.

Tedavi çalışmalarım hakkında bilgiyi www.julia-peirano.info adresinde bulabilirsiniz.

Sorularınız, sorunlarınız veya gönül yaranız mı var? Lütfen bana yazın (en fazla bir A4 sayfası). Soruların ve cevapların Haberler'de isimsiz olarak yayınlanabileceğini belirtmek isterim.

Sevgili Isabelle B.,

Bu durumdan bunaldığınızı anlayabiliyorum. Yazarken uzun süre yalnız kaldınız, hayatınızı güvenilir bir şekilde yönettiniz, kendinize ve kızınıza baktınız. Ve şimdi, ufukta emeklilik varken, işleri yoluna koymayı başardınız: küçük bir daireniz var, yetişkin bir kızınız ve bir torununuz var ve seyahat edebilmeniz ve yaşayabilmeniz için her ay 315 avronuz kaldı. Birkaç dileği yerine getirmek için.

Tek kişi için sorun yok gibi görünüyor ama çok büyük bir sıçrama yapamazsınız.

Daha sonra Uli ile tanıştınız ve “birlikte ayrı yaşama” modeline dayalı bir ilişki hayal ettiğiniz açıkça ortaya çıktı: Herkesin kendi dairesi ve günlük yaşamı var, ancak birlikte iyi vakit geçirmek ve bir ilişki kurmak için buluşursunuz. senin tarafında.

Ve burada durum biraz şu söze benziyor: “Ona küçük parmağını verdim ve o tüm elini aldı.” Uli bunu sizden açıkça talep etmeyebilir ancak sizin gibi sorumlu ve planlı bir kişi için Uli'nin uzun vadede kendisini finanse edemeyeceği açıktır. Yaşlılık yoksulluğunun beraberinde getirdiği riskleri ve sağlık sigortalarının kapsamadığı tıbbi tedavileri görüyor ve bunu nasıl yönetebileceğinizi kendinize soruyorsunuz. Hayatın boyunca kendin için hazırlıklar yaptın, kızını da büyüttün ama Uli için plan yapmadın.

Ve ne yazık ki Uli'nin kendisi de yaşlılığı için plan yapmadı, bunun yerine işleri rahat ve kendiliğinden halletti. Onun bu kaygısız ve iyimser yanı muhtemelen sizi ona çeken ilk şeydi, çünkü hayatınız farklı bir kalıp izliyor. Kendinize kaygısız davranmanıza ve sadece gününüzü yaşamanıza izin vermediniz, bunun yerine dikkatli bir şekilde çalıştınız, hesapladınız ve yönettiniz. Şimdi asıl soru, partnerinizi seviyorsanız onun için ne kadar sorumluluk almanız gerektiğidir.

Aşırı bir durum şu olabilir: Eğer bir çiftseniz, birbirinize bağlı kalmalısınız ve kalın ve ince de olsa birlikte kalmalısınız. Her zaman daha fazla katkıda bulunan birileri vardır, ancak bu telafi edilmemelidir. Bu bir ticaret değil, bir ortaklık.

Tam tersi durum ise şöyle olabilir: Aşk da bir tür alışveriştir ve mümkün olduğu kadar dengeli olmalıdır. Eğer partnerlerden biri uzun vadede diğerinden daha fazlasını verirse, bu kaybedilen bir anlaşmadır ve sevgiyi yok eder.

Kendinizi bu pozisyonlardan hangisinde bulma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu düşünmenizi tavsiye ederim. Önemli olan tavrınızdan memnun olmanız ve size uygun olandan fazlasını verme konusunda baskı hissetmemenizdir. Çünkü 2 1/2 odalı bir daire ve tüm masraflar düşüldükten sonra aylık 315 Euro ile gerçekten o kadar da vazgeçmenize gerek yok!

Modelinizdeki aşırı konumlar arasında kesinlikle birçok gri tonu vardır ve bunları Uli ile tartışmanız sizin için önemli bir adım olacaktır.

Önemli bir konu, birlikte mi yoksa ayrı mı yaşamak istediğinizdir ve benim görüşüme göre, Uli'nin istikrarsız mali durumunu sorununuz haline getirmeniz ve bunu kendiniz yapmak istemiyorsanız onun yanınıza taşınmasına izin vermenizin bir faydası olmaz.

Parasının yettiği apartmanlar çok sıkışık ve çirkin olduğu için yanınıza taşındığını hayal edin. Eğer onunla sizin için doğru olduğu için değil de sadece maddi durumu nedeniyle yaşasaydınız nasıl hissederdiniz? Bu noktada ilişkiniz ters gidecektir çünkü Uli bir bakıma size bağımlı olacaktır. Bana göre bu, ne onun özgürlük arzusuna, ne de sizin kendiniz için dikkatli bütçeleme ve tüm olasılıkları planlama tarzınıza uyuyor.

Bir çiftin ilişkisindeki finansal bağımlılık, dinamiği değiştirir ve bu, dikkatle düşünülmesi gereken bir şeydir. Yetişkin oğul veya kız nihayet kendi ayakları üzerinde durduğunda ve artık destek için ebeveynlerine bağımlı olmadığında veya örneğin yeni bir kış istemek zorunda kaldığında, ebeveynler ve çocuklar arasında bile her iki taraf için de gözle görülür bir fark vardır. ceket veya tren bileti. Bağımlılık sona erdiğinde çoğu zaman her iki taraf da rahatlar ve gururlanır.

Uli size bağımlı olsaydı, bu sizin özel durumunuzda potansiyel olarak çok olumsuz bir etkiye sahip olabilir: küçük, zor kazanılmış finansal özgürlüğünüzün (sizin için ayda 315 avro) elinden alındığını hissedersiniz ve Uli kendiliğindenliğinin ve özgürlüğünün elinden alındığını hissedebilir. . Bunların her ikisi de geri tepebilir. Hele ki ona para ödemeyi sevmiyorsanız ama biraz da isteksizseniz, duygularınıza saygı duymanız ve bunu yapmamanız daha doğru olacaktır.

Uli ile kartlarınızı masaya yatırmanızı ve gelecekte farklı senaryolar hakkında konuşmanızı tavsiye ederim. Farklı beklentiler ve sınırlar da tartışılmalıdır. Daha sonra finansal eşitsizliği nasıl ortadan kaldırabileceğinizi veya çok farklı yaklaşımlarınızı kullanarak bununla nasıl başa çıkabileceğinizi birlikte düşünebilirsiniz.

Uli, kendisine ve yaşam durumuna uygun birkaç numarayı ortaya çıkarabilir; örneğin arkadaşları için çalışmak veya zengin arkadaşlarıyla tatile gitmek, kendiliğinden siparişler bulmak veya bir şeyleri ucuza satın almak (örneğin Ebay'den). Belki de en iyi hareket onun hayatı boyunca yaptığı şeyi yapmaya devam etmesi, sizin de alışık olduğunuz şeyleri yapmaya devam etmeniz olacaktır.

Bazen tatilde arkadaşlarıyla kalırsınız, bazen de ikiniz için bir oda ödersiniz. Daha sonra yardımı kabul etmeyi ve spontan olmayı, aynı zamanda kendi hayatınızı istikrarlı tutmayı ve omuzlarınıza çok fazla mali yük yüklememeyi taahhüt edin.

Umarım onunla yapacağınız görüşmeler bu durumla nasıl başa çıkabileceğinizi ortaya çıkarır.

Saygılarımla
Julia Peirano

#Konular