J. Peirano: Disiplinsizim – hala sigarayı nasıl bırakabilirim?

kolluk

New member
Aslında, Sven işleri yoluna koyan biri değil. Ancak sigarayı bırakmak istiyorsanız, çok az seçeneğiniz var. Nasıl başarabilir?

Sevgili Doktor Peirano,

Ben (32, elektrikçi) birçok şeyi erteleyip sonra kendimi kötü hissetme sorunu yaşıyorum. Nispeten disiplinsizim ve yapmak istediğim şeyi yapmayı başaramıyorum. Şimdi (tekrar) sigarayı bırakmak istiyorum. Bunu birkaç kez yaptım ve en geç iki ay sonra tekrar tekrar başladım. Örneğin ben parti yapıyordum ve herkes sigara içiyordu. Meslektaşlarımın hepsi de sigara içiyor ve bu işleri kolaylaştırmıyor.

Ancak birlikte yaşadığım kız arkadaşım da sigarayı bırakmak istiyor ve daha disiplinli.

Bu yüzden, bir davranış terapisti olarak herhangi bir ipucunuz olup olmadığını sormak istedim. Hipnoz yardımcı olabilir mi?

Saygılarımla

Sven K

Sevgili Sven K,

Bence bu sefer konuya yeni yöntemlerle ve öncekinden daha derinlemesine yaklaşmak istemeniz iyi ve bu konuda kendinize nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda size birkaç fikir vermekten mutluluk duyuyorum!

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için hipnozu kullanabilirsiniz, ancak bu genellikle düşündüğünüz kadar kolay değildir. Pek çok insan hipnotize olma ve bu süreçte sorunlarını çözme arzusuna sahiptir. Yumuşak bir koltuğa uzanıp terapist konuşurken rahatlayabileceklerini ve bir veya belki iki seanstan sonra sorunlarının bu şekilde hipnotize edilerek ortadan kalkacağını hayal ederler.

Bu bazen işe yarayabilir, ancak genellikle daha fazlası gerekir, örneğin sigara içme isteğinin nedenlerini veya olası alternatif eylemleri (örneğin daha fazla spor yapmak) sormak. Ayrıca birinin nasıl bir durumda ve neden sigara içmeye başladığına ve tüm bunların amacının ne olması gerektiğine de bakabilirsiniz (örneğin, herkes sigara içtiği için ait olmak veya sözde rahatlamak veya sigarayla her zaman bir ilginiz olduğu için güvensizliklerinizi gizlemek) Eldeki).

Ancak size hipnoz önermem çünkü bu yine pasif olur (terapist size yol gösterir, siz orada öylece yatarsınız). Kendinizi disiplinsiz ve çok iradeli olmayan biri olarak tanımlıyorsunuz. Bu nedenle, sorununuzu kendi başınıza ve aktif olarak çözmeniz için yöntemler vermeyi tercih ederim çünkü bu sizi gururlandıracak ve size güç verecektir.

Burada size önermek istediğim çok uzun, hantal bir Almanca kelime var. Diyor ki: “öz yeterlilik beklentisi”. Bu biraz teknik terimin arkasında harika bir şey gizlidir. Etkili olmayı beklediğimde, sorunları çözmek için kendime güvenirim. Kendime ve yeteneklerime inanıyorum ve işler zorlaştığında bile sebat edebileceğimi biliyorum.

Öz yeterlilikle ilgili yüksek beklentilerim olduğunda, hepsinin üstesinden geldiğim bir dizi zorluğa dönüp bakarım. Örneğin azim, sabır, bağlılık, yapı yoluyla. Veya sürekli olarak hedefe nasıl ulaştığımı hayal ederek. Yüksek bir öz yeterlilik beklentim olduğunda, zorluklarla yüzleşmek için çok daha fazla özgürlüğe ve çok daha fazla cesarete sahibim. Bu yüzden onları eğitmeliyiz. Tıpkı kaslarımızı nasıl çalıştırdığımız gibi, birçok mekik tonlu bir mide yaratır. Kanepede fazla pizza yok.

dr Julia Peirano: Aşkın Gizli Kodu

Hamburg-Blankenese ve St. Pauli’de özel muayenehanede davranış terapisti ve aşk koçu olarak çalışıyorum. Doktoramda, ilişki kişiliği ile aşkta mutluluk arasındaki bağlantıyı araştırdım ve ardından aşk hakkında iki kitap yazdım.

Terapi çalışmalarım hakkında bilgi www.julia-peirano.info adresinde bulunabilir.

Sorularınız, problemleriniz veya aşk acısı mı yaşıyorsunuz? Lütfen bana yazın (en fazla bir A4 sayfası). Soruların ve cevapların Haberler’de anonim olarak yayınlanabileceğini belirtmek isterim.

Kişinin öz yeterlik beklentisini fark ettiği oldukça sıradan durumlar olabilir. Örneğin, birisi bir partiden sonra son derece kirli ve düzensiz bir mutfağa giriyor. Öz-yeterliği çok az olan veya hiç olmayan biri kendi kendine “Kahretsin, asla başaramayacağım” der ve başka şeylerle meşgul olur. Belki o kaostan acı çekiyor ama aynı zamanda şöyle düşünüyor: “Ne yapmalıyım. Bu böyle.” Düşük öz-yeterlik beklentisine sahip biri, duygulardan – özellikle zevk veya hoşnutsuzluktan – güçlü bir şekilde etkilenir. Ve dürüst olmak gerekirse: Kim yarım gününü bulaşık yıkamak ve temizlemekle geçirmek ister? Öz yeterlilik bekleyenlerin, değerleri ve olumlu bir gelecek imajı tarafından yönlendirilme olasılığı daha yüksektir. Burada şu düşünce çok önemli olacaktır: “Orayı temiz ve düzenli tutmayı seviyorum ve ayrıca burada yaşamak ve iyi hissetmek istiyorum. O yüzden şimdi tekneyi boşaltacağım. Bu benim en sevdiğim şey değil ama biliyorum ki yapabilirim. Ve ondan sonra ne istersem onu yaparım.”

Böylece bir kez olsun sigarayı bırakma isteğinizi biraz daha yükseğe asabilirsiniz. Şöyle düşünün, sigarayla mücadeleye başlar, sebat eder ve kazanırsanız, öz-yeterlik beklentiniz için bir şeyler yapabilirsiniz! Örneğin, bir yıldır sigara içmediyseniz ve başardığınızı biliyorsanız nasıl hissettiğinizi hayal edin. O zaman kendinle gurur duyar mıydın? Daha fit ve sağlıklı olur muydunuz? Peki ya öz-yeterlik beklentiniz? Bunu yapabilseydin başka şeyler yapmaya cesaret eder miydin? Bu hayal gücü egzersizini her gün tekrarlayın!

Şimdi davranış terapisi araç kutusundaki belirli ipuçlarına geliyoruz.

1. Müttefikler edinin ve onlara planlarınızdan bahsedin. Kız arkadaşının da bırakmak istemesi büyük bir ihtimal. Birlikte hedeflerinizi tanımladığınız bir sözleşme hazırlayabilirsiniz. Nikotin ile tamamen bırakmanıza yardımcı olur, böylece “sıfır nikotin” kuralına sahip olabilirsiniz ve sahip olmalısınız. Dışarıda yemek yerken veya alışveriş yaparken bunu yapamazsınız, çünkü bir şeyler yemek ve satın almak zorundasınız – ve bu, bir dilim pastanın iyi mi yoksa sorunlu mu olduğu sorusunu gündeme getiriyor… Peki ya ikinci dilim pasta? Veya onuncu ayakkabı çifti?
  2. Ayrıca iş arkadaşlarınıza sigarayı bırakmak istediğinizi söyleyin ve onlardan şu an için gözünüzün önünde sigara içmemelerini isteyin ve kesinlikle size bir sigara vermeyin.
  3. Dairenizde tek bir sigara kalmadığından emin olun. Eskiden nasıl sigara aldığınızı (otomat/büfe/bakkal) düşünün ve özellikle bunu nasıl önlemek istediğinize karar verin (örneğin, kız arkadaşınızla alışverişe gitmek, yanınıza bozuk para almamak). Muhtemelen, özellikle ilk birkaç gün ve haftalarda bu önlemler gerekli olacak ve ardından aşerme azalacaktır.
  4. Hangi ruh halleri veya durumlar sizde sigara içme isteği uyandırır? Pek çok insan sabahları apartmanda tek başına sigara içmek yerine, örneğin partilerde ve alkolle bağlantılı olarak sigara içiyor. Her durum için, bunu nasıl çözebileceğinizi düşünün (örneğin, birkaç ay partilere gitmemek ve/veya sadece biraz alkol almak).
  5. Şimdiye kadar sigaraya ne kadar para harcadığınızı hesaplayın. Bu parayı özel bir kumbarada biriktirin ve onunla ne güzel şeyler alabileceğinizi düşünün. Çoğu zaman pek çok şey bir araya gelir ve ayrıca ilk dönüm noktasına ulaştığınızda (örneğin 100 Euro, 200 Euro, 500 Euro) ve bunun ne kadarını kendinize ısmarlamak istediğinizi de hesaplayabilirsiniz.
  6. Sigara içmek isteyen kişinin önce diğer kişiyle konuşması VE şu konu hakkında en az üç DinA-4 sayfası yazması gerektiği konusunda arkadaşınızla aynı fikirde olun: “Neden şu anda bir sigaraya ihtiyacım olduğunu düşünüyorum?” “Bu benim öz yeterliliğime ne yapar?” “Bunu şimdi yapmama izin verirsem birkaç ay sonra kendimi nerede görürüm?” “Sigarayı aklımdan çıkarmak için önümüzdeki bir saat içinde ne yapabilirim?”
  7. Siz veya arkadaşınız 6. maddedeki adımları sigara içmeden ÖNCE yapma kuralını çiğnerseniz, bir ceza almayı kabul edebilirsiniz. Herkesin 150$ veya 200$ koyduğu özel bir kumbaranız olabilir (canını acıtmalı). 6. maddeyi ihlal eden, parayı diğerlerine kaybeder. Ve HER sigarayla (çünkü aksi takdirde özgürlüğünüzü satın alabilir ve tekrar sigara içebilirsiniz).
    Kulağa sert geliyor ama etkili. Örneğin, asla bir itfaiye garaj yoluna veya engelli park yerine park etmem. Dürüst olmak gerekirse, bunu mutlaka içgörüden yapmıyorum. Evin yanacağını düşünmüyorum ve itfaiye garaj yoluna park etmek istediğim saatte söndürme işine engel olacağım. Bunu yapmıyorum çünkü sonuçlarından korkuyorum: bir kerelik çekme ücreti yaklaşık 500 avro artı bilet, otobüs ve trenle yaklaşık yarım gün araba kullanmak zorunda kalacağım. arabamı al Sonuç: Hayır teşekkürler.
  8. Sigara içmek için (tembel) bahanelerinizi analiz edin. Örneğin: “Benim de eğlenmem gerekiyor, hayatım çok zor” veya “Çevremde herkes sigara içiyor.” Bu düşünceleri sorgulayın – tercihen kız arkadaşınızla birlikte.

Umarım artık kendinizi sigaraya karşı savaşmak ve kazanmak için donanımlı hissediyorsunuzdur. Bir yıl içinde kendinize teşekkür edeceksiniz!

Saygılarımla

Juliet Peirano

#Konular