İTO Lideri: İDTM’de yeni periyot başlıyor, 15 yıllık sorun çözülüyor

kolluk

New member
İTO Lideri: İDTM’de yeni periyot başlıyor, 15 yıllık sorun çözülüyor İDTM’den yapılan açıklamada, İDTM mülkiyetindeki 8 fuar salonundan 6 adedinin daha evvelden mahkeme sonucuyla kiracı firma CNR’dan geri alındığı açıklandı. Dün prestijiyle kiracı firmada kalan son 2 fuar salonunun da tahliye sürecinin devam ettiği belirtilen açıklamada, ”İnanıyoruz ki süreç tamamlandığında İDTM’ye ilişkin Türkiye’nin en çağdaş fuar salonlarının tamamı, bundan bu biçimde yerli ve yabancı tüm fuar organizatörlerine hizmet verecektir.” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO ve İDTM İdare Konseyi Lideri Şekib Avdagiç, “İDTM’nin sahibi olduğu Türkiye’nin en çağdaş salonlarının işletmesinde yeni bir devir başlıyor. İDTM, kiracıdan geri aldığı fuar alanlarını da rekabete açarak, herkese eşit koşullarla hizmet edecek, ticaretimizi geliştirecek, fuarcılığımızı yükseltecek biçimde yönetecektir. bu biçimdece bütün salonların, yerin gerçek sahibi olan İDTM’ye geçme süreci tamamlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu gelişimin Türk fuarcılık bölümü için yeni dönüm noktası olacağını aktaran Avdagiç, şunları kaydetti:

“Türk fuarcılığına ve bölüm aktörlerine ziyan veren yapıyı bitirecek bu gelişimin ticari ömrümüze olumlu yansımalarını da kısa vakitte nazaranceğimize inanıyorum. İDTM’nin son teknoloji ile yenilenen Türkiye’nin en çağdaş fuar merkezinin 11 salonunun tamamı, yerli ve yabancı tüm fuar organizatörlerinin kiralamasına eşit kurallarla sunulacaktır. İstanbul’u dünya fuarcılığının başşehri yapma gayesiyle yola çıkan ve Türkiye’nin en büyük fuar alanlarından birine sahip olan İDTM’de başlayan yeni periyodun en büyük kazananı Türk iş dünyası olacaktır.”

“İDTM idaresi olarak fuar organizatörü olmadık, olmayacağız”


Avdagiç, İDTM’nin tüm fuar salonlarını yerli ve yabancı tüm fuar organizatörü firmalara açmasının dalda haksız rekabeti önlemek için epeyce kıymetli bir adım olacağını belirterek, şu tabirleri kullandı:

“İDTM olarak biz haksız rekabet ortamını engelleyici, organizatörlere karşı eşit ve adil yaklaşım içerisindeyiz. Bu vesile ile bir unsurumuzu daha hatırlatmak istiyorum. İDTM idaresi olarak fuar organizatörü olmadık, olmayacağız. Bu özelliğimiz de bölümde haksız rekabetin oluşmasını engelleyecek ve bir üst kurum olarak İDTM’ye itimat duyulmasını sağlayan en değerli prensibimizdir. Pandemi periyodunu İDTM’nin yenilenme devri olarak değerlendirdik. Fuarcılık bölümünü ayağa kaldırmak için salonlarımızı baştan aşağıya yenileyerek Türkiye’nin en yeterli altyapısına ve çağdaş yüzüne sahip salonlar yaptık.”