iPhone 14 bir ülkede daha üretime girdi!

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
iPhone 14 bir ülkede daha üretime girdi! Apple, yaşanan pandemi krizinin akabinde üretim noktalarını çeşitlendirerek Çin’e olan bağlılığını da azaltma niyetinde. Bu amaç doğrultusunda ilerleyen şirket, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı iPhone 14 modelini yeni bir ülkede daha üretime sokuyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus Hindistan’da üretime girdi

Apple, 2017 yılından bu yana Hindistan’da lokal olarak akıllı telefon üretiyor. Lakin bu yıla kadar iPhone üreticisi, eski kuşak telefonların üretimi için Hindistan’daki tesisleri kullanmıştı. Şirket bu yıldan itibaren ise yeni jenerasyon modellerini de Hindistan’da üretmeye başladı. Yapılan açıklamaya bakılırsa iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri ülkede üretilmeye başladı.

Şirketin global ortağı Foxconn, aygıtı Chennai yakınlarındaki Sriperumbudur tesisinde üretiyor. Lokal olarak üretilen iPhone modelleri bu yıl içerisinde ülkede satışa sunulacak. Apple ilerleyen devirde Hindistan’daki üretimi de artırmayı planlıyor.

Hindistan’ın ilerleyen devirde global bir iPhone üretim merkezi haline gelmesi bekleniyor. Bu yıl içerisinde toplam iPhone üretiminin yüzde 5’inin bu ülkede yapılması planlanırken, 2025 yılına gelindiğinde ise bu oranın yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Hindistan, son döenmde yaptığı atılımlarla bir arada Apple’ın üretim ortakları Foxconn ve Wistron şirketlerinin ülkeye yatırım yapmasını sağladı. Ülke, sahip olduğu bol bol işgücü kaynağı ve rekabetçi işgücü maliyeti ile üreticiler için pek kârlı bir bölge hâline geldi.

Güney Asya ülkesi, son periyotta yaptığı yatırımlar ile bir arada Apple haricinde Samsung, Xiaomi, Oppo, OnePlus ve Vivo üzere markaları da üretim yapmak için kendisine çekmiş durumda. Samsung bu bölgede sahip olduğu en büyük tesislerden birini kurarken, Google’ın da Pixel akıllı telefon üretimi için Hindistan’da bir fabrika kuracağı gelen haberler içinde.

Görünen o ki, ilerleyen periyotta Hindistan teknoloji üretiminde Çin’in en büyük rakibi olacak. Pekala siz iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın Hindistan’da üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.