İktisat üçüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdü

kolluk

New member
İktisat üçüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdü Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK), yılın 3’üncü çeyreğine (temmuz-eylül) ait büyüme sayılarını deklare etti. Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), cari fiyatlarla 1 trilyon 915 milyar 467 milyon TL oldu. En yüksek büyüme yüzde 25’le ‘mesleki, idari ve dayanak hizmet faaliyetleri’ alanında gerçekleşti. GSYH, bundan evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 7,4 arttı.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) 3. çeyrekte yüzde 8,1 büyümesini bekliyordu. Ekonomistlerin 2021 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 10 olarak gerçekleşti.

SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 10 BÜYÜDÜ

TÜİK bilgilerine nazaran üçüncü çeyrek büyüme dataları şöyleki:

????GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2021 yılı üçüncü çeyreğinde bundan evvelki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; mesleksel, idari ve dayanak hizmet faaliyetleri yüzde 25,4, bilgi ve bağlantı faaliyetleri yüzde 22,6, hizmetler yüzde 20,7, başka hizmet faaliyetleri yüzde 11,7, sanayi yüzde 10,0, kamu idaresi, eğitim, insan sıhhati ve toplumsal hizmet faaliyetleri yüzde 8,3 ve gayrimenkul faaliyetleri yüzde 4,7 arttı. Finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 19,9, inşaat yüzde 6,7, tarım, ormancılık ve balıkçılık ise yüzde 5,9 azaldı.

????Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bundan evvelki çeyreğe göre yüzde 2,7 arttı. Takvim tesirinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2021 yılı üçüncü çeyreğinde bundan evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 7,8 arttı.

????Üretim sistemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla iddiası, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla bundan evvelki yılın birebir çeyreğine bakılırsa yüzde 35,5 artarak 1 trilyon 915 milyar 467 milyon TL oldu. GSYH’nin üçüncü çeyrek bedeli cari fiyatlarla ABD doları bazında 225 milyar 497 milyon olarak gerçekleşti.

????Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bundan evvelki yılın tıpkı çeyreğine bakılırsa zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 9,1 arttı. Devletin kesin tüketim harcamaları yüzde 9,6 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 2,4 azaldı.

????Mal ve hizmet ihracatı, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bundan evvelki yılın birebir çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 25,6 artarken ithalatı yüzde 8,3 azaldı.

????İşgücü ödemeleri, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bundan evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 36,3, net işletme artığı/karma gelir ise yüzde 38,6 arttı.

????İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Bedel içerisindeki hissesi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 30,1 iken bu oran 2021 yılında yüzde 29,8 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin hissesi ise yüzde 54,4’ten yüzde 54,6’ya yükseldi. (EKONOMİ SERVİSİ)