Hubble Uzay Teleskobu, Uzayda Yeni Bir Kilometre Taşına Daha Ulaştı!

babanne

New member
Hubble Uzay Teleskobu, Uzayda Yeni Bir Kilometre Taşına Daha Ulaştı! Bilim insanları ve uzay hayranları, yeni jenerasyon James Webb Uzay Teleskobu‘nun geniş kalkanlarla donatılması ve uzaya gönderilmesinin akabinde tüm nefeslerini tutmuş ve ondan gelecek sonuçları beklerken, öteki yandan emektar Hubble Uzay Teleskobu da yeni bir kilometre taşına ulaştı.

NASA, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 25 Nisan 1990 yılında Uzay mekiği Discovery’den uzay boşluğuna bırakılan Hubble Uzay Teleskobu’nun, uzay seyahatinde 1 milyar saniyeyi geride bıraktığı bilgisini paylaştı. Kainatın şimdiye kadar gördüğümüz en akılda kalan manzaralarından kimilerini bizlere gönderen Hubble Uzay Teleskobu, 1 Ocak 2022 tarihinde bu mühlete ulaştı.

31 yıldan fazla müddettir uzaydan dünyamıza bilgi taşıyan Hubble Uzay Teleskobu, NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı iş birliğiyle seyahatine devam ediyor. 1.5 milyondan fazla bilimsel müşahede yapan teleskop, son senelerda teknik aksaklıklarla çaba etse de, teleskop takımı Hubble’ı çalışır durumda tutmak için elinden geleni yapıyor.