Hemşirelik mesleklerinin reformuna ilişkin yasa tasarısı Federal Meclis’te 1. okumada

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Demografik gelişme göz önüne alındığında, hemşirelikte vasıflı işgücü tabanını güvence altına almak, önümüzdeki yıllar için önemli bir sosyo-politik görevdir. Yeterli sayıda nitelikli ve motivasyonu yüksek bakım profesyonelleri olmadan iyi bir bakım garanti edilemez. Hemşirelik Meslekleri Yasası, bu zorlukların üstesinden gelinmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

Yasaya, özellikle eğitimin içeriği ve yapısı ile ilgili temel detayları içeren bir eğitim ve sınav yönetmeliği eklenecektir. Bu yönetmeliğin kilit noktaları mevcuttur ve bu nedenle yasa taslağı hakkında daha fazla tartışmaya dahil edilebilir.

Gelecekte, ortak eğitim içeriği tüm hemşirelik kursiyerlerine birlikte öğretilecektir. Bunu geriatrik bakım, sağlık bakımı ve hemşirelik veya çocuk bakımına odaklanma izler. Eğitimin çoğu, ilgili eğitim sağlayıcısında uygulamalı olarak gerçekleştirilir.

Yeni eğitim, ülke çapında yeni hemşirelik mesleğinde kursiyerler için ücretsiz olacak. Okul ücretini ödemek yerine, bir eğitim ödeneği almalıdırlar. Tek bir meslekte birleştirme, geriatrik bakımdaki kazançların daha yüksek hemşirelik düzeyi ile uyumlu hale getirilmesini de destekleyecektir.

Yasa, Bundesrat’ın onayını gerektiriyor. İlk eğitim yılı 2018 olarak planlanıyor. Hemşirelik okulları ve eğitim şirketlerinin yeni eğitime uyum sağlamak için yeterli zamanı var.

Hemşirelik Meslekleri Yasası hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.