Federal Sağlık Bakanı Berlin AIDS Aid Café Ulrichs’i ziyaret etti

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Başarılı önleme çalışmaları ve iyi tedavi sayesinde Almanya artık Avrupa’da yeni HIV enfeksiyonu oranlarının en düşük olduğu ülkelerden biri. Hastalığı daha da kontrol altına alma ve insanları riskler konusunda eğitme çabalarından vazgeçmemeliyiz. HIV ile enfekte kişilere yönelik önyargıların azaltılması ve dışlanmaya karşı kararlı adımlar atılması da önemlidir.

Uzman tahminlerine göre Almanya’da yaklaşık 84.000 HIV’li kişinin üçte ikisi çalışıyor. Ortalama olarak HIV’li insanlar meslektaşları kadar üretkendir ve tamamen normal bir çalışma hayatı sürdürebilirler. Ne yazık ki hâlâ ayrımcılık deneyimleri yaşanıyor.

HIV enfeksiyonu nedeniyle reddedilmeler, özellikle başvurular ve iş görüşmeleri bağlamında sıklıkla meydana gelir. Her ne kadar HIV enfeksiyonu hakkında soru sorulmasına izin verilmiyor olsa da (pilotlar ve cerrahlar hariç). Ne yazık ki, uygulama bazen farklı görünmektedir: Sağlık sektöründe ve hemşirelik okullarında iş sınavları sırasında, yürürlükteki kanunları ihlal etmesine rağmen, sıklıkla HIV testi istenmektedir. Örneğin, yiyecek-içecek sektöründe ve çocuk ve gençlik sektöründe uçuş görevlilerine karşı ayrımcılık yapıldığına dair belirtiler hâlâ mevcut. Kronik hastalıkları olanlar gibi engelli insanlara yönelik tedbirler ve çalışma projelerinde dahi, HIV’li kişilerin enfeksiyon kapmaları nedeniyle entegrasyon tedbirlerine başvuruları çoğunlukla reddediliyor. Önyargıları daha da azaltmak amacıyla, örneğin Federal Sağlık Bakanlığı, Alman AIDS Yardımı’nın iş merkezleri ve iş bulma kurumları çalışanlarına yönelik ileri eğitim kurslarını desteklemektedir.

Bu yılki Dünya AIDS #Birlikte Olumlu Yaşama Günü kampanyası, Federal Sağlık Bakanlığı (BMG), Federal Sağlık Eğitimi Merkezi (BZgA), Alman AIDS Yardımı (DAH) ve Alman AIDS Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülüyor ( DAS). Özel Sağlık Sigortaları Derneği (PKV) ve Açıkhava Reklamcılığı Derneği (FAW) tarafından desteklenmektedir. Posterlerde HIV pozitif kişilerin saygı ve kabul talepleri yer alıyor. www.Welt-Aids-Tag.de web sitesinde çok sayıda bilgi ve ücretsiz olarak indirilebilecek el ilanları, posterler, reklamlar ve web afişleri gibi çok sayıda kampanya malzemesi bulunmaktadır. Facebook’ta (www.facebook.com/WeltAidsTag) ve Twitter’da (https://twitter.com/weltaidstag_de), motiflerin konuları etrafında daha fazla heyecan verici içerik sunulmaktadır.

Federal hükümet, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi için BZgA’ya yılda yaklaşık 11,9 milyon Euro sağlıyor. Deutsche AIDS-Hilfe, hedef gruba özel önleme için BZgA’dan yılda yaklaşık 5 milyon Euro alıyor.