Evcil Kedi ve Köpekler İçin COVID-19 Aşısı Olacak mı? Son Durumu Araştırdık

babanne

New member
Evcil Kedi ve Köpekler İçin COVID-19 Aşısı Olacak mı? Son Durumu Araştırdık Evcil hayvanlar insanın en uygun arkadaşları… Siz COVID-19 dahil en berbat hastalıklarla boğuşsanız bile, buna umursamadan daima yanınızda dururlar. Lakin global salgın boyunca yapılan araştırmalar, evcil hayvanların ve başka hayvanların Koronavirüs’ü kapabileceğini gösteriyor. ABD Tarım Bakanlığı’nın dediğine bakılırsa evcil hayvanlar ve yabanî hayvanlar da dahil olmak üzere, şimdiye dek 15’ten çok hayvan cinsinde COVID-19 tespit edildi. Pekala köpeğiniz yahut kediniz de COVID-19 aşısı olabilecek mi?

sıradançe söylemek gerekirse, evcil hayvanların Koronavirüs’ten önemli biçimde hastalanması ve ayrıyeten COVID-19’u insanlara geçirmesi şimdilik pek muhtemel gözükmüyor. ABD Besin ve İlaç Yönetimi ve ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine (CDC) nazaran, hayvanların COVID-19’u insanlara bulaştırma riski fazlaca düşük. Ve evcil hayvanlar da hayvanat bahçelerinde hayatıyorlar.

Hayvanat bahçelerinde bulunan biroldukca hayvana veteriner ilaç şirketi Zoetis’ten deher neysel bir COVID-19 aşısı uygulandı. Bunun hedefi, kuşağı tükenmekte olan hayvanların korunması yahut her gün yüzlerce meraklı insanı karşılamalarıydı. Ayrıyeten virüsün birtakım hayvanları başkalarından daha fazla hasta etme mümkünlüğü da bulunuyor.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi Veteriner Klinik Tıp Kısmı’nda yardımcı doçent olan Dr. Will Sander, Kasım ayı ortasında The New York Times ile yaptığı toplantıda “Köpekler ve kediler için bir aşının pek mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi ve devam etti: “Evcil hayvanlarda hastalık yayılma ve hastalık riski o kadar düşük ki rastgele bir aşı vermeye değmez.

Lakin bu fikir biraz tartışmalı üzere görünüyor. 2020’nin sonunda Danimarka hükümeti, hayvanların vizon çiftçilerinden COVID-19’u kapıp insanlara geri ilettiğinin ortaya çıkması üzerine milyonlarca vizonun öldürülmesine karar vermişti. CDC’ye bakılırsa, COVID-19’un vizondan beşere yayılması olgusu Danimarka, Hollanda, Polonya ve potansiyel olarak ABD’de bildirildi. ABD Kürk Kurulu’nun belirttiğine nazaran, ABD’de 23 eyalette 275’ten çok vizon çiftliği bulunuyor. Bu cins çiftliklerde hayvanlar, giysi, kozmetik ve öteki gereçlerde kullanılmak üzere postları ve öteki beden modülleri için yetiştiriliyor.

The New York Times, başta Zoetis olmak üzere hayvan aşı üreticilerinin minkler için aşılar üzerinde çalışmaya başladığını söylüyor. 2020’de köpekler ve kediler için de bir aşı üzerinde çalışmaya başlayan ilaç şirketi, Ocak ayında odağını vizonlara kaydırdığını ve “aşıları öteki tiplerde deher neysel kullanım için uyarlamanın sıra dışı bir durum olmadığını” söylemiş oldu. Temmuz ayında Zoetis, 27 eyalette hayvanat bahçeleri, konservatuarlar ve kutsal alanlara 11.000’den çok deher neysel COVID-19 aşısı dozu uygulandığını söylemiş oldu.

USDA şu anda sadece vizonlar için hayvansal COVID-19 aşılarının müracaatlarını kabul ediyor; başka hayvanlar (hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanları gibi) sırf olay bazında, USDA ve eyalet veteriner onayı ile aşılanabiliyor. Wisconsin Public Radio, Temmuz 2021’de eyaletin Tarım, Ticaret ve Tüketiciyi Muhafaza Bakanlığı’nın Zoetis’in vizon aşısını Mayıs ayında onayladığını bildirdi. Wisconsin, ABD’deki en çok vizon kürkü üreten yer olarak öne çıkıyor.

Evcil hayvanlara COVID-19 bulaşması pek az görülen bir durum. FDA, dünya çapında “oldukça az sayıda” evcil hayvanın COVID-19 için olumlu test verdiğini bildiriyor. Bunların daha da küçük bir kısmı COVID-19’dan sahiden etkileniyor.

CDC’nin dediğine bakılırsa bir köpek yahut kedi hastalandığında ateş, öksürük, nefes almada zorluk, hapşırma, burun akıntısı, ishal ve kusma dahil olmak üzere insan gibisi COVID-19 semptomları ortaya çıkabiliyor. CDC, COVID-19’a niye olan Koronavirüs yakın temas sırasında evcil hayvanlara yayıldığından, COVID-19 hastasıysanız evcil hayvanınızı öpmekten, sevmekten, sarılmaktan yahut tıpkı yatakta uyumaktan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Konutunuzda COVID-19 testi olumlu çıkan birini mümkünse evcil hayvan dahil herkesten izole etmeye çalışmanız öneriliyor.

Evcil hayvanınız bir COVID-19 aşısı olamasa da, kendi aşılarınızı (bir destek dozu dahil) takip etmek, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere konutunuzdaki her insanın korunmasına yardımcı olucaktır.

CDC, konutta köpeğinize yahut kedinize maske takmayın diyor. Ayrıyeten, el dezenfektanı ve öteki temizleyiciler de dahil olmak üzere “evcil hayvanınızı kimyasal dezenfektanlar, alkol, hidrojen peroksit yahut öbür eserlerle silmeyin yahut yıkamayın” uyarısı da yapılıyor. Şu anda COVID-19’a niye olan virüsün bir evcil hayvanın kürkünden yayılabileceğine dair bir ispat bulunmuyor.

Evcil hayvanınızın COVID-19 olduğunu düşünüyorsanız yahut rastgele bir niçinle hastaysa, veterinerinizi arayın (ancak kendiniz COVID-19 hastasıysanız, kendiniz bir veteriner tabibe gitmeyin). CDC’nin dediğine nazaran, hayvanın COVID-19’lu bir şahısla direkt teması var ise, evcil hayvanlar için test yapılması önerilebilir. Lakin ajansın dediğine bakılırsa veteriner doktorlar “hayvanlarda başka, daha yaygın hastalık niçinlerini dikkate almaya teşvik edilmeli ve hayvanları SARS-CoV-2 için test edip etmemeye karar verirken klinik yargılar kullanılmalı”.

özetlemek gerekirsesı şu an için konutunuzdaki bir kedi ya a köpek için uygulanacak bir COVID-19 aşısı bulunmuyor. Yakın gelecekte de bu biçimde bir aşının çıkması için yeşil ışık görünmüyor. her neyse ki bu hayvanların COVID-19’a yakalanma ihtimali çok düşük; yakalansalar bile onlar için fazla ölümcül bir tehlike kelam konusu değil.