Erdoğan duyurmuştu, detaylar aşikâr oldu! 75 bin bireye iş kapısı açılacak

kolluk

New member
Erdoğan duyurmuştu, detaylar aşikâr oldu! 75 bin bireye iş kapısı açılacak Bir yıllık müddette çalışan sayısını koruyup meslek lisesi, üniversite mezunu gençlere 12 ay iş garantisi veren işletmelere 100 bin lira takviye verilecek. Yaklaşık 75 bin gence istihdam yaratmayı amaçlayan mikro ve küçük işletmelere süratli dayanak programı kapsamında faizsiz, teminatsız geri ödemeli dayanak verilecek. 31 Mart’a kadar müracaat yapılabilecek Makro ve Küçük İşletmelere Süratli Dayanak Programı’nın detayları şu biçimde:

FAİZSİZ VE TEMİNATSIZ VERİLECEK

Salgınla çaba kapsamında mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafınca istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli dayanak verilecek. Dayanak, imalat, bilgisayar, programla, bilimsel Ar-Ge kesimleri ile salgınının nispeten daha fazla etkilediği kimi hizmet ve ticaret kesimlerindeki işletmelere müracaat ilanından öncesi 12 aylık ortalama istihdamın korunması koşulu ile verilecek.

1981 VE daha sonraSI DOĞUMLULAR

Program kapsamında 1981 ve daha sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden çok çalışmamış üniversite yahut mesleksel ya da teknik lise mezunu en az bir yeni işçinin 12 ay boyunca çalıştırılması gerekiyor. İstihdam edilecek işçi başına 100 bin lira geri ödemeli dayanak verilecek. Kaideleri sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir işçi için 100 bin lira geri ödemeli takviye alacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 çalışana kadar bu dayanağı kullanabilecek.

BAYAN İŞÇİYE 110 BİN LİRA

İşletme sahibi bayan ise yahut işe alınan işçi bayan ise, dayanak işçi başına 10 bin lira artırımlı olarak uygulanacak. İşletme sahibinin yahut işe alınan işçinin bayan olması durumunda dayanak üst limiti 110 bin liraya çıkacak. Dayanak kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan işçinin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, kaidelere uygun yeni bir işçi istihdam edilebilecek. Evvelki müracaat devirlerinden yararlananlar, yeni müracaat periyodu kurallarını karşılamak kaydıyla bu vakitte de programa müracaat yapabilecek.

Salgından evvel de faal olduğu kabul edilen işletmeler müracaat yapabilecek. 2019 yılında taban 75 bin lira net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından evvel etkin işletme olmanın delili sayılacak. Bu kriter 2017 ve daha sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacak. Dayanak kapsamında yeni istihdam edilebilecek çalışanın üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleksel ve/veya teknik lise mezunu olması, müracaat periyodunun ilan edildiği aydan evvelki ayda işletmede çalışmıyor olması gerekiyor. Müracaat periyodunun ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl ortasında toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den çok olmaması mecburiliği bulunuyor.

31 MART’A KADAR SÜRECEK

Program müracaatları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecek. Program müracaatına süreksiz onay verilen işletmelerin, istihdam edilen işçi için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs olacak. Geçmiş devir ortalama istihdam düzeylerini koruyarak yeni işçi istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydıyla işletmeler kullandığı takviyesi dayanağı 24 ay geri ödemesiz periyodu takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve kurulsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecek.

HİZMET VE TİCARET DALI DÂHİL EDİLDİ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, programın yeni fazında imalat bölümünün yanı sıra salgında gelir kaybı nispeten yüksek olan bir fazlaca hizmet ve ticaret kesiminin de programa dahil edildiğini söylemiş oldu. Lider Erdoğan, nisanda salgından etkilenen “Mikro ve Küçük İşletmelere Süratli Dayanak Programı”nı kamuoyuyla paylaşmıştı. İmalat bölümündeki işletmelerle teknoloji tabanlı start-up’ların müracaat yapabildiği programda, 3-21 Mayıs periyodunda birinci, 21 Haziran-3 Eylül devrinde ikinci faz müracaatlar alındı.

Programın 3’üncü devrinde değerli bir revizyon yapıldı. İmalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge bölümlerinin yanı sıra birtakım hizmet ve ticaret kesimleri de programa dâhil edilerek kapsam genişletildi. Yeni etapta, salgında gelir kaybının nispeten yüksek olduğu hizmet ve ticaret dallarındaki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri, mevcut istihdam düzeylerini müdafaaları ve ek istihdam oluşturmaları amaçlanıyor.KAYNAK: YENİ ŞAFAK