Erdemir’e güç tasarrufu sağlayacak yeni buhar kazanı devreye alındı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Erdemir’e güç tasarrufu sağlayacak yeni buhar kazanı devreye alındı Türkiye’nin birinci ve en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir; yüksek fırın, çelikhane, kok gazı üzere yan eser gazların aktif biçimde üretime kazandırılmasına imkân veren, ek buhar ve elektrik üretimine katkı sağlayan altıncı buhar kazanını devreye aldı.

OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden Erdemir’in, yan eser gazların daha faal ve verimli biçimde üretime kazandırılmasına imkan sağlayan altıncı buhar kazanı faaliyete geçti. Saatte 160 ton üretim kapasitesine sahip olan yeni buhar kazanı, Erdemir’in kuruluşundan bu yana hizmet veren birinci buhar kazanının yerini aldı.

Yeni buhar kazanı, Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker ile Erdemir çalışanları ve projeyi yürüten Erdemir Mühendislik takımlarının katıldığı merasimle 8 Aralık 2022 tarihinde devreye alındı.

Elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayacak

Demir üretim proseslerinde yan eser olarak ortaya çıkan kok gazı, yüksek fırın gazı ve çelikhane gazı Erdemir’de bulunan buhar kazanlarında yakılarak buhar elde ediliyor. Elde edilen buhar yüksek fırınların muhtaçlık duyduğu yakma havasının sağlanmasında ve tesislerdeki biroldukça üretim sürecinde kullanılıyor.

Artan buhar ile Erdemir’in gereksinim duyduğu elektrik üretiminin de kıymetli bir kısmı karşılanıyor. Erdemir’e kuruluşundan bu yana hizmet veren birinci buhar kazanının yerine inşa edilen daha çağdaş ve yüksek kapasiteli altıncı buhar kazanı, ek buhar üretimiyle elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayarak gücün daha verimli kullanılmasına imkan verecek.